Soud poslal podnikatele Jana Kočku do vazby

Obvodní soud pro Prahu 4 poslal do vazby pražského podnikatele Jana Kočku a dalšího z celkem tří lidí, kteří čelí obvinění z vydírání. Důvodem je obava z možného ovlivnění svědků. Novinářům to dnes po jednání soudu řekl státní zástupce Tomáš Saňa.

Jan Kočka

Trojice podle policie napadla sedmapadesátiletého muže a nutila ho k převodu firmy. Podle Kočkova advokáta Vlastimila Rampuly je důvodem vazby fakt, že policie ještě nedokončila výslech svědka, který je zároveň poškozeným. Vazba by tak podle něj mohla trvat jen pár dní.

"Pan obviněný (Kočka) byl vzat do vazby, neboť panovala důvodná obava, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky," řekl Saňa. Z dalších dvou obviněných byl podle něj jeden rovněž vzat do vazby ze stejného důvodu a druhý propuštěn.

"Jsou obviněni především ze zločinu vydírání a návrh na vazbu byl dáván právě z toho důvodu, že jsme shledávali obavu, že by mohli ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Ta kauza stojí na tvrzení svědků," vysvětlil státní zástupce. Potvrdil, že v případu se jedná o převod firmy poškozeného, který podle něj po útoku obžalovaných musel vyhledat ošetření, ale nebyl hospitalizovaný.

Rampula doplnil, že důvodem vazby má být výslech svědka a zároveň poškozeného, který podle něj pracovně odjel z Prahy. "Svědek s vědomím policie záhadným způsobem odjel a musel odjet z Prahy, a nemohl být tudíž vyslechnut. Uvidíme, jak rychle se podaří toho svědka zajistit a vyslechnout," řekl advokát. Dodal, že jde o hlavní důvod vazby a po vyslechnutí svědka se dá předpokládat propuštění. Situaci se podle něj dalo snadno vyhnout, kdyby policie svědka vyslechla hned. Zopakoval také, že jeho klient Kočka považuje obvinění za nesmyslné. Kriminalisté zadrželi trojici v úterý odpoledne.

Policie stíhá Kočku spolu s dalšími 25 lidmi a čtyřmi firmami také z krácení daně. Podle detektivů pomocí fiktivních faktur připravili stát na daních zhruba o 150 milionů korun. Podle České televize čelí v případu obvinění i Kočkova úklidová firma Prostor. Podnikatel dříve uvedl, že v souvislosti s daňovou kauzou pozastaví své členství v pražské ČSSD, jejímž byl dlouholetým členem.

Rodina Kočkových proslula mimo jiné pořádáním Matějských poutí na holešovickém Výstavišti. Bratra Jana Kočky zastřelil v roce 2008 v pražské restauraci Monarch Bohumír Ďuričko, soud ho poslal na 12,5 roku do vězení.

Policie zadržela muže podezřelého z vraždy seniorky na Olomoucku

30.07.2021 18:12 Aktualizováno Kriminalisté zadrželi čtyřicetiletého muže podezřelého z vraždy seniorky v rodinném domě v Nedvězí…

Ústavní soud se zastal Iráčana, u kterého není jasné, kolik mu je let

30.07.2021 10:41 Ústavní soud (ÚS) se zastal uprchlíka z Iráku, se kterým české úřady jednaly jako s dospělým,…

Policie od března pátrá po autorovi anonymních výhrůžek školkám a školám

29.07.2021 18:49 Aktualizováno Kriminalisté od března pátrají po neznámém pachateli, který vyhrožuje útoky na mateřské školky,…

Ústavní soud nařídil znovu otevřít kauzu Tempela

29.07.2021 14:24 Robert Tempel, který si dosud odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce…

Policie obvinila ženu z dvojnásobné vraždy v Českých Budějovicích

26.07.2021 13:42 olicie obvinila ze sobotní dvojnásobné vraždy v Českých Budějovicích šestatřicetiletou ženu. Podle…

NS potvrdil tresty pro Zadeha a další za ovlivňování svědků

26.07.2021 11:08 Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání podnikatele íránského původu Shahrama Zadeha v kauze ovlivňování…

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Českých Budějovicích

24.07.2021 16:16 Jihočeská policie prověřuje okolnosti dnešní násilné smrti dvou lidí na českobudějovickém sídlišti…

Na Benešovsku explodovala nastražená výbušnina

22.07.2021 18:24 Před rodinným domem ve Vrchotových Janovicích na Benešovsku dnes explodovala nastražená výbušnina,…

Kadlec, Kyselý a Rozbořil dostali v kauze Vidkun podmínečné i peněžité…

16.07.2021 12:24 Krajský soud v Olomouci potrestal v korupční kauze Vidkun bývalého olomouckého policejního náměstka…

Policie zadržela Jana Kočku

13.07.2021 19:12 Aktualizováno Policisté dnes odpoledne zadrželi v centru Prahy tři muže podezřelé z násilného trestného činu.…

Související:

Právě se děje