Neobvyklé zahájení divadelní sezony zažijete v Českých Budějovicích

České Budějovice – Netradiční zahájení nové divadelní sezony Jihočeského divadla je připraveno na pondělní večer. Sezonu totiž zahájí pěvci v Katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích.

Kantátou pro sóla, sbor a orchestr Et nunc et semper, v překladu Nyní a navždy, zahájí Jihočeské divadlo sezonu 2014/2015. Tím spíše jde o neobvyklý zážitek, že bude uvedena v Katedrále sv. Mikuláše.

Skladba je autorskou kompozicí generálního hudebního ředitele Jihočeského divadla Maria De Rose na texty žalmů, breviáře, Friedricha Nietzscheho, italských madrigalů a dalších ryze současných textů. Hlavními motivy skladby je hledání vnitřních jistot, duševní opory v roztříštěném světě plným svodů.

Maria De Rose zkomponoval skladbu původně pro scénické uvedení operním souborem Jihočeského divadla. Prvně byla uvedená v rámci scénického dvojvečera s Mascagniho operou Sedlák kavalír. Nyní zazní poprvé v koncertním provedení.

Neobvyklý večer v nedávno zrekonstruované katedrály sv. Mikuláše je přichystán také u příležitosti jednoho z nejvýznamnějších církevních svátků, tedy památky Panny Marie Bolestné.

Vystoupí Maria Bisso (soprán), WeiLong Tao (tenor), Alexandr Beň (baryton) v doprovodz sboru opery Jihočeského divadla. Sbor povede Martin Veselý. Na vše pak dohlídne z pozice dirigenta sám autor skladby – Mario De Rose.

Koncert v katedrále začne v pondělí 15. září v 19 hodin. Všichni jste srdečně zváni a přestože se jedná o výjimečný koncert, nemusíte se obávat vysokého vstupné, neboť koncert je zdarma.

Související

Don G (Jihočeské divadlo)

RECENZE: Don G: Vtipná opera z Českých Budějovic

Recenze - Je to už skoro rok (květen 2018) co Opera Jihočeského divadla uvedla v premiéře velmi zvláštní titul, ve kterém jsou dvě postavy známého svůdce Dona Juana, plus ještě jeden don Juan činoherní. Zvědavost mne zavedla z Brna, které je plné divadel a člověk vlastně nestíhá všechno vidět, do Českých Budějovic, kde jsem s laskavostí uměleckého šéfa opery, Tomáše Studeného, mohl vidět tu prazvláštní inscenaci.

Více souvisejících

Jihočeské divadlo

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

včera

27. června 2026 21:58

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

27. června 2026 20:21

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

27. června 2026 19:04

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy