Rozhovor – Stručné. Tak by se dal charakterizovat následující rozhovor s hercem Divadla Komedie Jiřím Rackem, kterého jsme požádali o pár odpovědí ke hře Testosteron.
Představení Testosteron (více ke hře ZDE), jehož zhlédnutí předcházelo tomuto rozhovoru, se točí kolem mužského soutěživého jednání, které je v některých situacích neuvěřitelně komické. Například Jiří Racek v roli číšníka vstoupí na začátku představení na jeviště, kde se začne s kýmsi dohadovat a dokazovat mu, že on je tady šéf, a proto bude všemi respektován. Brzy se ukáže, komu dokazoval svojí mužnost – vše bylo adresováno lžíci spadlé na zem.
Pana Racka jsem požádala o krátký rozhovor pro EuroZprávy.cz a ten byl skutečně krátký – nejen počtem otázek, ale i délkou odpovědí. A mě přišlo zvláštní, že rozhovory s tímto hercem nikde nejsou k nalezení... I s tou lžící se více rozpovídal :)
Komedie Testosteron je plná vtipů. Ačkoliv tuto komedii hrajete už dva roky, máte někdy problém se nezačít některým situacím smát?
Nikdy jsem se ničemu nesmál, a když tak jenom falešně.
Jak moc blízko má dle Vás děj této komedie ke skutečnému světu chlapů?
Blízko, proto se nesměju.
V Testosteronu se objevuje řada vulgárních výrazů. Jak se s takovým textem vypořádáváte?
S vážnou tváří.
Je nějaká role, která by Vám činila problém, pokud byste se jí měl zhostit?
Nahý klaun.
Působil jste v řadě divadel. V hereckém souboru Divadla Komedie mají převahu muži. Pociťujete v takovém složení odlišnou atmosféru?
Řekl bych, že ve všech divadlech, kde jsem působil, mají převahu muži. Pokud tomu tak není, přestává to být divadlo.
Objevujete se ve většině her Divadla Komedie. Jakou z nich by si Vašeho názoru neměli nechat diváci ujít?
Naši třídu. Je to o lásce k bližnímu svému a o tom, jak na sebe dokážou být lidi „hodní". (více ke hře ZDE, pozn. red.)
Téměř všude se o Vás lze dozvědět, že jste chtěl být potápěčem. Jak dnes pohlížíte na tento dětský sen? Chystal jste se nějakým způsobem na kariéru potápěče?
Ano, chystal. A zjistil jsem, že mě v hloubce strašně bolí uši a dochází mi dech.
K herectví se Jiří Racek (*1976) dostal již v šesti letech, kdy se zalíbil režisérce Věře Šimkové-Plívové, která jej obsadila do filmu Hledám dům holubí. Následně si rusovlasý chlapec zahrál i ve filmu Křeček v noční košili. Láska k herectví mu už zůstala a vystudoval Pražskou konzervatoř, kde mu byli kantory Jana Preissová, Jaroslav Saroranský a Ladislav Mrkvička.
Zahrál si již v řadě divadel. Diváci jej mohli vidět například v Divadle na Vinohradech, ve Východočeském divadle Pardubice, v Divadle v Řeznické, ale i v představeních na Letních shakespearovských slavnostech, které se konají každé léto na Pražském hradě.
V současné době hraje v Divadle na Fidlovačce a je členem souboru v Divadle Komedie, u kterého působil již před přestěhováním ze Strašnického divadla do centra Prahy. V Komedii se objevuje v sedmi hrách a přibyde k nim další. Hraje v představení Her master´s voice, Kebab, Maryša, Past, Údolí včel, již zmíněných inscenacích Naše třida a Testosteron a nově v představení Mezi náma dobrý, které bude mít premiéru ve čtvrtek 6. listopadu.
Jiřího Racka však můžete znát také z televizní obrazovky, například z historické série České století z dílu Kulka pro Heydricha, z pohádky Šťastný smolař, dále pak z filmu Past a Sjezd abiturientů. Zahrál si i v seriálu Černí baroni či Ulice.
Související
Divadlo Na zábradlí se kvůli rekonstrukci přesouvá do Divadla Komedie
RECENZE: Maryša – stále silný příběh
Aktuálně se děje
před 4 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě