Jak se dělá vysoká politika, to se dozvíte v pardubickém divadle

Pardubice - Východočeské divadlo Pardubice chystá premiéru divadelní podoby britského sitcomu Jistě, pane ministře, uskuteční se o víkendu 5. a 6. prosince. Původní scénář dvojice anglických autorů Jonathana Lynna a Antonyho Jaye zdramatizovala pro české publikum Kristina Žantovská.

Slavný komediální seriál BBC Jistě, pane ministře z 80. let míří na pardubické jeviště. Režisér Petr Novotný do hlavní role obsadil ředitele VČD Petra Dohnala, jeho pravou ruku – ministerské úředníky ztvární hostující Petr Kostka, Milan Němec a Ladislav Špiner. Ministrovu manželku si střihne herečka královéhradeckého Klicperova divadla Helena Plecháčková. Scénografii navrhl Ivo Žídek a kostýmy Roman Šolc.

„Už nějakou dobu jsme obecně uvažovali o tom, že bychom se na divadle rádi podívali do politické sféry. Téma politiky je dnes všudypřítomné, každý z nás se s ním denně setkává, většinou však bohužel v té negativní formě, proto jsme toto téma chtěli trochu zlehčit, udělat si z něho legraci. Sáhli jsme tudíž po sitcomu Jistě, pane ministře, respektive po jeho dramatizaci, která nahlíží do zákulisí politiky, ale zároveň není prvoplánovou politickou satirou. Jde především o výborně napsanou situační komedii o normálním člověku, který se dostane do nejvyšších politických kruhů, a my můžeme sledovat, co to s ním i jeho okolím dělá," řekl režisér představení Petr Novotný.

Děj se neliší od původní seriálové předlohy, odehrává se na fiktivním ministerstvu pro administrativní záležitosti, kam nastupuje mnohaletý opoziční politik Jim Hacker. Chce poněkud přebyrokratizovaný úřad trochu reformovat, což se nelíbí jeho novým spolupracovníkům, zvláště stálému tajemníkovi ministerstva Sirovi Humphreymu Applebymu.

„Diváci, kteří sledovali britský sitcom, už asi tuší, jak se bude situace vyvíjet. A ti, co dosud tento seriál v televizi neviděli, se můžou těšit na zaručeně fungující britskou hru s nefalšovaným suchým humorem," slíbila dramaturgyně hry Jana Uherová.

pane ministře Jistě (seriál) Východočeské divadlo Pardubice Petr Kostka

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy