Národní divadlo Brno ocenilo své nejlepší umělce. O výsledcích rozhodovali ale diváci

Brno – V pondělí 21. března proběhlo v brněnském Mahenově divadle slavnostní předávání cen Diva za rok 2015. Ty jsou každoročně udíleny na základě výsledků divácké ankety tomu nejlepšímu, co se v minulém roce objevilo na pódiích Národního divadla Brno.

Galavečerem, který se nesl v saturninovském duchu, provedl hudebník Ondřej Havelka. Vyhlašování bylo plné prvorepublikového swingu, o který se kromě Havelky postarala i kapela Melody Gentlemen. Nechyběla tedy noblesní atmosféra ani humor. A který umělecký výkon si vysloužil každoroční prestižní ocenění?

Jako nejlepší činoherní herečka byla oceněna Eva Novotná, která je součástí činohry Národního divadla Brno již od roku 2001. V současné době vystupuje v inscenacích Králova řeč, Běsi, Vévodkyně a kuchařka či Figarova svatba. Nejlepším činoherním hercem minulého roku se stal Martin Siničák, který získal v roce 2014 dokonce Cenu Thálie pro mladého umělce do třiatřiceti let. Jako nejlepší činoherní představení zvolili diváci moravský western Jiřího Křižana „Je třeba zabít Sekala".

Nejoblíbenější operní pěvkyní se stala v minulém roce Pavla Vykopalová, která vystupuje kromě Brna i v jiných evropských metropolích. Mužskou operní kategorii ovládl basista Jiří Sulženko, jenž je rovněž znám jak v Česku, tak v zahraničí. Nejlepší operou se stala Janáčkova „Její Pastorkyňa", jejíž hlavní roli ztvárňuje právě Vykopalová.

V baletní kategorii se divákům nejvíce zalíbilo představení „Louskáček" od Petra Iljiče Čajkovského, které se poprvé objevilo na prknech Janáčkova divadla v říjnu roku 2014. V něm vystupují také dva umělci, které byli oceněni za nejlepší baletní výkon. V ženské kategorii zvítězila tanečnice Eriko Wakizono, mužskou kategorii pak ovládl Jan Fousek.

V každé z kategorií byl vyhlášen také umělec, který vstoupil do Síně slávy. Do činoherní síně slávy byl Post Mortem uveden režisér, dramatik a dramaturg Václav Renč. Do operní síně slávy vstoupil Jan Štych, vynikající muzikant i autor glos z operního prostředí. V baletní kategorii se dostalo cti tanečníkovi a baletnímu pedagogovi Karlu Janečkovi, který působil v Národním divadle Brno více než 50 let.

Související

Pavla Vykopalová (foto: Marek Olbrzymek)

Národní divadlo Brno rozdalo divácké ceny za rok 2016

REPORTÁŽ – V Janáčkově divadle se ve středu konal galavečer k příležitosti předávání Cen Diva za loňský rok. Kromě tradičních cen na základě diváckého hlasování byly letos uděleny i ceny, o nichž rozhodovala odborná porota složená z odborníků a kritiků.

Více souvisejících

Ceny DIVA

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy