Národní divadlo Brno rozdalo divácké ceny za rok 2016

REPORTÁŽ – V Janáčkově divadle se ve středu konal galavečer k příležitosti předávání Cen Diva za loňský rok. Kromě tradičních cen na základě diváckého hlasování byly letos uděleny i ceny, o nichž rozhodovala odborná porota složená z odborníků a kritiků.

Ve středu 12. dubna se konal v Janáčkově divadle galavečer k příležitosti předávání Cen Diva 2016. Letošní galavečer byl v režii opery (soubory se každý rok střídají, loni byl večer ve stylu činohry a inscenace Saturnin) a za hlavní téma si organizátoři zvolili operu Hry o Marii – příhodně k blížícím se Velikonocím.

Večerem provázel Daniel Bambas, který v opeře Hry o Marii účinkuje jako Vůdce hry. Mezi samotným předáváním cen zaznělo několik ukázek z této opery v režii Jiřího Heřmana a za doprovodu orchestru pod taktovkou Jakuba Kleckera. Kromě sólistů a sboru Janáčkovy opery účinkoval i Pěvecký sbor Masarykovy univerzity a Dětský sbor Brno.

Vítězům Cen Diva se letos předávali originální dřevěné kraslice velikosti pštrosího vejce s tradičním dvoubarevným moravským dekorem. Krásné kraslice pro tuto příležitost vytvořil restaurátor a řezbář Martin Hrdlička.

Jako první byly vyhlášeny Ceny za nejlepší výkony v činohře. Nejvíc diváckých hlasů získali herci Hana Tomáš Briešťanská a Martin Siničák, kteří ve stejný večer v Mahenově divadle zrovna hráli Petrolejové lampy, ceny za ně proto převzal ředitel divadla Martin Glaser.

Za nejlepší taneční výkony diváci zvolili sólisty baletu Ivonu Jeličovou a Michala Pimka. „Dělám práci, kterou miluju, a ještě za ni dostávám ocenění,“ řekla při děkování Jeličová, která aktuálně září v inscenaci Chvění. Pro Michala Pimka se jedná o první cenu, minulé ročníky pravidelně vyhrával tanečník Jan Fousek.

Ceny za nejlepší výkony v opeře si odnesli Pavla Vykopalová a Jan Šťáva. „Jsem šťastná že můžu být v tomto divadle, protože zde nejsou stojaté kalné vody, ale že zde fouká svěží vítr,“ ocenila Vykopalová současnou úroveň Národního divadla Brno při projevu. Pěvkyně se zároveň stala absolutní vítězkou letošního hlasování.

Ceny za nejlepší inscenace vyhlásili dramaturgové jednotlivých souborů – Karel Littera za balet, Patricie Částková za operu a za činohru Martin Sládeček. Vítěznými inscenacemi letos stal balet Petite Mort a cenu za něj převzal umělecký šéf baletu Mário Radačovský. „Mít Kyliána na repertoáru si musíte zasloužit,“ ocenil kvalitu svého souboru Radačovský. Nejlepší operou byla zvolena Káťa Kabanová a za činohru zvítězily Petrolejové lampy.

Zbrusu novou kategorií letošních Cen Diva je Hvězda divadelního zákulisí, kterou vybírali zaměstnanci Národního divadla Brno. Zvolen byl jevištní mistr Mahenova divadla Boris Ráboň.

I letos divadlo ocenilo výrazné osobnosti za celoživotní přínos baletnímu, opernímu a činohernímu umění. Do síně slávy vstoupily emeritní sólista baletu Josef Kubálek, operní sólistka Zdenka Kareninová a pedagog, překladatel a spisovatel Antonín Přidal in memoriam. Cenu za Antonína Přidala přišla převzít jeho žena. „Kdyby tu byl můj manžel, řekl by něco chytrého a vtipného,“ děkovala s dojetím paní Přidalová.

Kromě diváckých cen letos NdB předalo i ceny na základě výběru odborné poroty a kritiků, kteří se z větší části shodli s diváky. Z operních výkonů zvolili Pavlu Vykopalovou a Magnuse Vigiliuse, za baletní výkony zvítězili Ivona Jeličová a Arthur Abram, z činohry Hana Tomáš Briešťanská a Martin Siničák. Nejlepší inscenace podle odborné poroty pak jsou Káťa Kabanová, Petite Mort a Petrolejové lampy.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Ceny DIVA Janáčkovo divadlo v Brně Jiří Heřman (režisér) Pavla Vykopalová (operní zpěvačka) Antonín Přidal

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy