Národní divadlo Brno rozdalo divácké ceny za rok 2016

REPORTÁŽ – V Janáčkově divadle se ve středu konal galavečer k příležitosti předávání Cen Diva za loňský rok. Kromě tradičních cen na základě diváckého hlasování byly letos uděleny i ceny, o nichž rozhodovala odborná porota složená z odborníků a kritiků.

Ve středu 12. dubna se konal v Janáčkově divadle galavečer k příležitosti předávání Cen Diva 2016. Letošní galavečer byl v režii opery (soubory se každý rok střídají, loni byl večer ve stylu činohry a inscenace Saturnin) a za hlavní téma si organizátoři zvolili operu Hry o Marii – příhodně k blížícím se Velikonocím.

Večerem provázel Daniel Bambas, který v opeře Hry o Marii účinkuje jako Vůdce hry. Mezi samotným předáváním cen zaznělo několik ukázek z této opery v režii Jiřího Heřmana a za doprovodu orchestru pod taktovkou Jakuba Kleckera. Kromě sólistů a sboru Janáčkovy opery účinkoval i Pěvecký sbor Masarykovy univerzity a Dětský sbor Brno.

Vítězům Cen Diva se letos předávali originální dřevěné kraslice velikosti pštrosího vejce s tradičním dvoubarevným moravským dekorem. Krásné kraslice pro tuto příležitost vytvořil restaurátor a řezbář Martin Hrdlička.

Jako první byly vyhlášeny Ceny za nejlepší výkony v činohře. Nejvíc diváckých hlasů získali herci Hana Tomáš Briešťanská a Martin Siničák, kteří ve stejný večer v Mahenově divadle zrovna hráli Petrolejové lampy, ceny za ně proto převzal ředitel divadla Martin Glaser.

Za nejlepší taneční výkony diváci zvolili sólisty baletu Ivonu Jeličovou a Michala Pimka. „Dělám práci, kterou miluju, a ještě za ni dostávám ocenění,“ řekla při děkování Jeličová, která aktuálně září v inscenaci Chvění. Pro Michala Pimka se jedná o první cenu, minulé ročníky pravidelně vyhrával tanečník Jan Fousek.

Ceny za nejlepší výkony v opeře si odnesli Pavla Vykopalová a Jan Šťáva. „Jsem šťastná že můžu být v tomto divadle, protože zde nejsou stojaté kalné vody, ale že zde fouká svěží vítr,“ ocenila Vykopalová současnou úroveň Národního divadla Brno při projevu. Pěvkyně se zároveň stala absolutní vítězkou letošního hlasování.

Ceny za nejlepší inscenace vyhlásili dramaturgové jednotlivých souborů – Karel Littera za balet, Patricie Částková za operu a za činohru Martin Sládeček. Vítěznými inscenacemi letos stal balet Petite Mort a cenu za něj převzal umělecký šéf baletu Mário Radačovský. „Mít Kyliána na repertoáru si musíte zasloužit,“ ocenil kvalitu svého souboru Radačovský. Nejlepší operou byla zvolena Káťa Kabanová a za činohru zvítězily Petrolejové lampy.

Zbrusu novou kategorií letošních Cen Diva je Hvězda divadelního zákulisí, kterou vybírali zaměstnanci Národního divadla Brno. Zvolen byl jevištní mistr Mahenova divadla Boris Ráboň.

I letos divadlo ocenilo výrazné osobnosti za celoživotní přínos baletnímu, opernímu a činohernímu umění. Do síně slávy vstoupily emeritní sólista baletu Josef Kubálek, operní sólistka Zdenka Kareninová a pedagog, překladatel a spisovatel Antonín Přidal in memoriam. Cenu za Antonína Přidala přišla převzít jeho žena. „Kdyby tu byl můj manžel, řekl by něco chytrého a vtipného,“ děkovala s dojetím paní Přidalová.

Kromě diváckých cen letos NdB předalo i ceny na základě výběru odborné poroty a kritiků, kteří se z větší části shodli s diváky. Z operních výkonů zvolili Pavlu Vykopalovou a Magnuse Vigiliuse, za baletní výkony zvítězili Ivona Jeličová a Arthur Abram, z činohry Hana Tomáš Briešťanská a Martin Siničák. Nejlepší inscenace podle odborné poroty pak jsou Káťa Kabanová, Petite Mort a Petrolejové lampy.

Související

Zlatý drak

RECENZE: Zlatý drak přináší do Mahenova divadla v Brně divoké historky z asijského bistra

Snad každý z nás už jednou konzumoval jídlo v prostorách rychlého občerstvení, které provozují všude v Evropě, tedy také i u nás, původní obyvatelé Asie. Přiznávám, že dokonce takovou stravu mám docela rád. Jde o restaurace, kde je jídlo připravováno čerstvé, před mými zraky. Vidím za pult, kde si pomáhají (nebo si překáží) malí čilí človíčkové, dodržujíce veškeré hygienické předpisy. (Tedy alespoň pokud to vidím) A mně „Asie“ opravdu chutná.
Smutek sluší Elektře

RECENZE: Smutek sluší Elektře. Premiéra v Mahenově divadle v Brně budí obdiv a evokuje k zamyšlení

Díla amerického dramatika dvacátého století, Eugena O´ Neilla vzbuzovala vždy diskuse o tom, do jaké míry je jeho vidění (nejenom americké) společnosti pravdivé. Jednou se mu vyčítal přílišný skepticismus, jindy uměle vytvořené konflikty, daleké od reality a naopak, zbytečné vyostřování jevů v rodině, ve společnosti, které se přece dali řešit rozumněji a méně dramatickou cestou. Co autorovi však nemohlo být vyčítáno, to je hluboká znalost divadelního dramatu, nosnost postav vytvářet konfliktní situace, ze kterých nelze uniknout bez krize. Ve všech jeho dílech je cítit obdiv k antickému dramatu, které mu bylo vždy inspirací.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Ceny DIVA Janáčkovo divadlo v Brně Jiří Heřman (režisér) Pavla Vykopalová (operní zpěvačka) Antonín Přidal

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Aktualizováno před 21 minutami

Aktualizováno před 28 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 35 minutami

před 38 minutami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 4 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

Zdroj: ČTK

Další zprávy