Národní divadlo Brno rozdalo divácké ceny za rok 2016

REPORTÁŽ – V Janáčkově divadle se ve středu konal galavečer k příležitosti předávání Cen Diva za loňský rok. Kromě tradičních cen na základě diváckého hlasování byly letos uděleny i ceny, o nichž rozhodovala odborná porota složená z odborníků a kritiků.

Ve středu 12. dubna se konal v Janáčkově divadle galavečer k příležitosti předávání Cen Diva 2016. Letošní galavečer byl v režii opery (soubory se každý rok střídají, loni byl večer ve stylu činohry a inscenace Saturnin) a za hlavní téma si organizátoři zvolili operu Hry o Marii – příhodně k blížícím se Velikonocím.

Večerem provázel Daniel Bambas, který v opeře Hry o Marii účinkuje jako Vůdce hry. Mezi samotným předáváním cen zaznělo několik ukázek z této opery v režii Jiřího Heřmana a za doprovodu orchestru pod taktovkou Jakuba Kleckera. Kromě sólistů a sboru Janáčkovy opery účinkoval i Pěvecký sbor Masarykovy univerzity a Dětský sbor Brno.

Vítězům Cen Diva se letos předávali originální dřevěné kraslice velikosti pštrosího vejce s tradičním dvoubarevným moravským dekorem. Krásné kraslice pro tuto příležitost vytvořil restaurátor a řezbář Martin Hrdlička.

Jako první byly vyhlášeny Ceny za nejlepší výkony v činohře. Nejvíc diváckých hlasů získali herci Hana Tomáš Briešťanská a Martin Siničák, kteří ve stejný večer v Mahenově divadle zrovna hráli Petrolejové lampy, ceny za ně proto převzal ředitel divadla Martin Glaser.

Za nejlepší taneční výkony diváci zvolili sólisty baletu Ivonu Jeličovou a Michala Pimka. „Dělám práci, kterou miluju, a ještě za ni dostávám ocenění,“ řekla při děkování Jeličová, která aktuálně září v inscenaci Chvění. Pro Michala Pimka se jedná o první cenu, minulé ročníky pravidelně vyhrával tanečník Jan Fousek.

Ceny za nejlepší výkony v opeře si odnesli Pavla Vykopalová a Jan Šťáva. „Jsem šťastná že můžu být v tomto divadle, protože zde nejsou stojaté kalné vody, ale že zde fouká svěží vítr,“ ocenila Vykopalová současnou úroveň Národního divadla Brno při projevu. Pěvkyně se zároveň stala absolutní vítězkou letošního hlasování.

Ceny za nejlepší inscenace vyhlásili dramaturgové jednotlivých souborů – Karel Littera za balet, Patricie Částková za operu a za činohru Martin Sládeček. Vítěznými inscenacemi letos stal balet Petite Mort a cenu za něj převzal umělecký šéf baletu Mário Radačovský. „Mít Kyliána na repertoáru si musíte zasloužit,“ ocenil kvalitu svého souboru Radačovský. Nejlepší operou byla zvolena Káťa Kabanová a za činohru zvítězily Petrolejové lampy.

Zbrusu novou kategorií letošních Cen Diva je Hvězda divadelního zákulisí, kterou vybírali zaměstnanci Národního divadla Brno. Zvolen byl jevištní mistr Mahenova divadla Boris Ráboň.

I letos divadlo ocenilo výrazné osobnosti za celoživotní přínos baletnímu, opernímu a činohernímu umění. Do síně slávy vstoupily emeritní sólista baletu Josef Kubálek, operní sólistka Zdenka Kareninová a pedagog, překladatel a spisovatel Antonín Přidal in memoriam. Cenu za Antonína Přidala přišla převzít jeho žena. „Kdyby tu byl můj manžel, řekl by něco chytrého a vtipného,“ děkovala s dojetím paní Přidalová.

Kromě diváckých cen letos NdB předalo i ceny na základě výběru odborné poroty a kritiků, kteří se z větší části shodli s diváky. Z operních výkonů zvolili Pavlu Vykopalovou a Magnuse Vigiliuse, za baletní výkony zvítězili Ivona Jeličová a Arthur Abram, z činohry Hana Tomáš Briešťanská a Martin Siničák. Nejlepší inscenace podle odborné poroty pak jsou Káťa Kabanová, Petite Mort a Petrolejové lampy.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Ceny DIVA Janáčkovo divadlo v Brně Jiří Heřman (režisér) Pavla Vykopalová (operní zpěvačka) Antonín Přidal

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy