Lhář je adaptací starého španělského námětu, který se dočkal mnoha slavných dramatizací (od Molièrova Dona Juana přes Goldoniho Lháře až po Čapkova Loupežníka). Je popsán v mnoha dalších literárních dílech a má také více filmových podob. Ale pravděpodobně nejslavnější je dílo z období francouzského klasicizmu, právě Corneillův Lhář.
V Brně je hra Pierra Corneilla uvedena ve zdařilém básnickém překladu Vladimíra Mikeše. Je v ní cítit umné propojení klasického jazyka alexandrínů se jazykem současným. Tak se herci mohou vyjadřovat pravdivě, věcně, i když je v celé inscenaci cítit onen závan romantizmu.
Hlavní hrdina, Dorant, je podvodník, básník lží, který nic jiného než nepravdu ani neumí ze svých úst vypustit a stejně vždy, nebo téměř vždy, mu to ve společnosti projde. Má fantazii, dar přesvědčovat, je to prostě floutek, který se baví právě tím, jak dokáže své lži podat a prodat. Autor vše nabízí divákům s nadhledem, s komickou ironií, v šarmantním hávu klasicistního dramatu.
Inscenace se už ve světě hrála v různém prostředí. Na renesančním náměstí, před katedrálou i v interiérech bohatě zařízených patricijských domech. V Brně zvolil scénograf Martin Chocholoušek s režisérkou Aminatou Keitou docela netradiční prostředí: podzemní stanici metra. A proč ne? Tím vlastně „uzemnili“ či „podzemnili“ onu klasickou hru do současnosti, bez zbytečných a popisných verbálních aktualizací. Tak koresponduje současný jazyk, byť veršován, s prostředím, ve kterém se vše odehrává.
Hlavní tíha příběhu leží na představiteli Doranta, na Viktoru Kuzníkovi. Opavský rodák, absolvent DAMU, kterého známe z repertoáru NDB například z Mirandolíny, z Čechovova Racka, nebo jako Orina z inscenace Smutek sluší Elektře, také v Lháři předvedl svůj nepopíratelný talent a smysl pro přesnou rytmizaci svých výstupů s humorným zabarvením. Vedle něj komicky působil také Martin Sláma jako Cliton a výrazná byla postava Arcipa Vojtěcha Blahuty, nebo Klarisy Zuzany Černé. Celý herecký ansámbl působil kompaktně, samozřejmě díky citlivé režii Aminaty Keity. Ta své zkušenosti nasbírala již během studia, mimo jiné režírovala upravenou Beaumarchaisovu Figarovu svatbu, Dostojevského Bratry Karamazovy nebo Shakespearovo Jak se vám líbí, uváděné v Divadle Kolowrat.
Aminata Keita vedla protagonisty příběhu promyšleně, bez zbytečných jakoby komických výrazových prostředků. Věřila textu a dramatické stavbě, spolehla se na střídmé a věrohodné výrazové prostředky herců, a tak se stala inscenace velmi příjemnou humornou podívanou na konání podvodníka a lidí podvedených. Divák si mohl ověřit, že se lidé nemění. Jsou stejní v 17. století, jako ti dnešní.
Scéna Martina Chocholouška byla funkční, podpořena projekcí Matyáše Vordy. Ne každého možná uspokojily kostýmy Simony Rybákové, ale domnívám se, že právě kombinací historizujícího a současného kostýmu byla také naznačena souvislost klasicistního oděvu s dneškem a také jistou nadsázkou s humorně laděným příběhem.
Podvodník Dorant a jeho skutky určitě návštěvníka brněnské inscenace pobaví. S tím poučením, o které Corneillovi šlo, je to už horší. Našinec, jak nám dějiny říkají, je totiž nepoučitelný.
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce
RECENZE: Subtilní Rok vdovy zpřítomňuje truchlení a apatii úředních aparátů
recenze , Národní divadlo Brno , Mahenovo divadlo , Divadla
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 44 minutami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 1 hodinou
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 3 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 4 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem
včera
Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29
včera
Počet případů opičích neštovic rapidně přibývá. Afrika hlásí 500% nárůst
včera
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
včera
Severokorejské jednotky do Evropy nepatří. Kongresman vyzval NATO k útoku
včera
Zdevastované Španělsko. Ničivé povodně už mají na kontě stovky mrtvých
včera
Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří
Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh.
Zdroj: Libor Novák