RECENZE: Lhář. Nová inscenace v Národním divadle v Brně odhaluje naši nepoučitelnost

Lhář je adaptací starého španělského námětu, který se dočkal mnoha slavných dramatizací (od Molièrova Dona Juana přes Goldoniho Lháře až po Čapkova Loupežníka). Je popsán v mnoha dalších literárních dílech a má také více filmových podob. Ale pravděpodobně nejslavnější je dílo z období francouzského klasicizmu, právě Corneillův Lhář.

V Brně je hra Pierra Corneilla uvedena ve zdařilém básnickém překladu Vladimíra Mikeše. Je v ní cítit umné propojení klasického jazyka alexandrínů se jazykem současným. Tak se herci mohou vyjadřovat pravdivě, věcně, i když je v celé inscenaci cítit onen závan romantizmu. 

Hlavní hrdina, Dorant, je podvodník, básník lží, který nic jiného než nepravdu ani neumí ze svých úst vypustit a stejně vždy, nebo téměř vždy, mu to ve společnosti projde. Má fantazii, dar přesvědčovat, je to prostě floutek, který se baví právě tím, jak dokáže své lži podat a prodat. Autor vše nabízí divákům s nadhledem, s komickou ironií, v šarmantním hávu klasicistního dramatu. 

Inscenace se už ve světě hrála v různém prostředí. Na renesančním náměstí, před katedrálou i v interiérech bohatě zařízených patricijských domech. V Brně zvolil scénograf Martin Chocholoušek s režisérkou Aminatou Keitou docela netradiční prostředí: podzemní stanici metra. A proč ne? Tím vlastně „uzemnili“ či „podzemnili“ onu klasickou hru do současnosti, bez zbytečných a popisných verbálních aktualizací.  Tak koresponduje současný jazyk, byť veršován, s prostředím, ve kterém se vše odehrává.

Hlavní tíha příběhu leží na představiteli Doranta, na Viktoru Kuzníkovi. Opavský rodák, absolvent DAMU, kterého známe z repertoáru NDB například z Mirandolíny, z Čechovova Racka, nebo jako Orina z inscenace Smutek sluší Elektře, také v Lháři předvedl svůj nepopíratelný talent a smysl pro přesnou rytmizaci svých výstupů s humorným zabarvením. Vedle něj komicky působil také Martin Sláma jako Cliton a výrazná byla postava Arcipa Vojtěcha Blahuty, nebo Klarisy Zuzany Černé. Celý herecký ansámbl působil kompaktně, samozřejmě díky citlivé režii Aminaty Keity.  Ta své zkušenosti nasbírala již během studia, mimo jiné režírovala upravenou Beaumarchaisovu Figarovu svatbu, Dostojevského Bratry Karamazovy nebo Shakespearovo Jak se vám líbí, uváděné v Divadle Kolowrat. 

Aminata Keita vedla protagonisty příběhu promyšleně, bez zbytečných jakoby komických výrazových prostředků. Věřila textu a dramatické stavbě, spolehla se na střídmé a věrohodné výrazové prostředky herců, a tak se stala inscenace velmi příjemnou humornou podívanou na konání podvodníka a lidí podvedených. Divák si mohl ověřit, že se lidé nemění. Jsou stejní v 17. století, jako ti dnešní.  

Scéna Martina Chocholouška byla funkční, podpořena projekcí Matyáše Vordy. Ne každého možná uspokojily kostýmy Simony Rybákové, ale domnívám se, že právě kombinací historizujícího a současného kostýmu byla také naznačena souvislost klasicistního oděvu s dneškem a také jistou nadsázkou s humorně laděným příběhem. 

Podvodník Dorant a jeho skutky určitě návštěvníka brněnské inscenace pobaví. S tím poučením, o které Corneillovi šlo, je to už horší. Našinec, jak nám dějiny říkají, je totiž nepoučitelný.

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Národní divadlo Brno Mahenovo divadlo Divadla

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří

Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy