Městské divadlo Brno uctí festivalem velkého Williama

Brno - Celý kulturní svět si v tomto roce připomíná čtyřsté výročí od úmrtí nejvýznamnějšího dramatika a básníka, který kdy žil – Williama Shakespeara. I Městské divadlo Brno se rozhodlo uctít památku tohoto zcela mimořádného umělce více než týdenním festivalem, který nese název Pocta velkému Williamu Sh.

Začátek festivalu tvoří čtyři reprízy Krále Leara (27. – 30. září) a závěr pak dvě reprízy Benátského kupce (4. a 5. října). V obou těchto inscenacích vytváří titulní role Boleslav Polívka. Mezi těmito představeními se pak odehraje 2. října slavnostní večer s názvem Williamovy Sonety. Jedná se o komponovaný večer plný nejrůznějších překvapení a zážitků za významné účasti Orchestru Městského divadla Brno v režii Igora Ondříčka. Inscenace Král Lear byla uvedena v premiéře na jevišti Hudební scény v listopadu loňského roku a stejně jako Benátský kupec (premiéra 5. dubna 2014), který se do MdB vrátí po jeden a čtvrtleté pauze, zaznamenaly značný úspěch u diváků i kritické obce.

Hudba Zdeňka Merty se stane těžištěm slavnostního večera Williamovy Sonety, kterým festival MdB vyvrcholí. Jeho Shakespeare´s RAPsody je čtyřicetiminutová skladba, v níž zazní zhudebněné sonety W. Shakespeara a orchestrální intermezza. „S nápadem tohoto zpracování několika sonetů přišli moji noví přátelé – rapeři, konkrétně Oto Klempíř," vzpomíná Merta. „Několikrát jsem zhudebňoval Shakespearovy verše v různých českých překladech, když jsem psal divadelní hudbu k jeho hrám. Ale podívat se na originál Sonetů, nechat se inspirovat největším básníkem historie této planety a vytvořit vlastní tvar, bylo opravdu lákavé. A tak jsem si vymyslel tuto RAPsody. Trochu se rapuje, trochu zpívá, orchestr si docela zahraje a já jen doufám, že se ten starý provokatér ze Stratfordu nad Avonou bude na nějakém novodobém Parnasu spokojeně šklebit."

V průběhu večera si také připomeneme Shakespearovy hry, které v minulosti uvedli na jevištích MdB; nebude samozřejmě chybět ani slavná balkonová scéna z Romea a Julie, která zazní v různých překladech. Vedle hostů James Cole či Oto Klempíř (frontman hudební skupiny J.A.R.) vystoupí herci MdB jako Aleš Slanina, Jana Musilová, Zdeněk Junák, Jiří Mach, Radka Coufalová, Michal Isteník, Jan Mazák a další.

Související

Ti druzí

RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií

Poslední inscenace sedmdesáté osmé sezóny Městského divadla v Brně je jenom třetí v této divadelní sezóně, protože jako všude jinde, i zde zasáhla pandemie, která omezila divadelní premiéry. O to větší svátek máme, když se objeví nová inscenace. Inu, čeho je méně, toho si více vážíme. Nejnovější premiéra inscenace Ti druzí, kterou v roce 2022 napsala již v té době známá britská autorka Pam Valentine, je duchařskou komedií, ovšem není to jenom zábava ke zasmání.

Více souvisejících

Městské divadlo Brno (MdB) William Shakespeare

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy