Brno – Herečku Městského divadla Brno Svetlanu Janotovou, rozenou Slovákovou, znají diváci z nespočtu muzikálových i činoherních rolí. V roce 2014 byla nominovaná odbornou porotou jako první herečka za muzikálový výkon na Cenu Alfréda Radoka. A před dvěma dny oslavila životní jubileum.
Herecká opora Městského divadla Brno Svetlana Janotová (rozená Slováková) se narodila ve slovenské Nitře 21. září 1986 do ryze hereckého prostředí. Její rodiče jsou známými slovenskými herci, bratr Stanislav Slovák vystudoval na JAMU muzikálové herectví a režii. Zlom v jejím zájmu o hereckou profesi nastal teprve se začátkem studií Stanislava Slováka na brněnské JAMU. Svetlana byla divákem na mnoha bratrových premiérách a do světa divadla se zamilovala natolik, že se posléze přihlásila na stejnou školu.
Již v průběhu studia hostovala v MdB, kde ztvárnila roli v muzikálu Mozart! či titulní roli v dětské inscenaci Sněhurka a sedm trpaslíků. Důležité bylo také setkání s postavou Wendly v nádherném muzikálu Probuzení jara či postava Leny v muzikálu Peklo. Společně se závěrem studia přišla také její první činoherní role, režisér Stanislav Moša ji obsadil jako Irinu v Čechovových Třech sestrách.
Další role na sebe nedaly dlouho čekat. Talentovaná herečka, pohybově nadaná, s nádherným sametovým témbrem, ztvárnila mnoho menších rolí v muzikálech jako Ptákoviny podle Aristofana, Kráska a zvíře, Don Juan, Očistec, Zorro, ale také hlavní role: Velma Kellyová v Chicagu či Linda v Pokrevních bratrech.
A pak přišla Papežka. Legendární muzikál o ženě na papežském stolci a jejím boji s pokryteckou společností, jež neuznávala ženu jako plnohodnotnou a myslící bytost. Role Jany s sebou nesla nádherný příběh vnitřně silné ženy a zároveň spoustu nádherných písní. Svetlana Janotová dala své Janě ale další hodnotu – uvěřitelné a zároveň velmi civilní a přirozené herectví. Diváci prožívali příběh mladé odvážné dívky, její vzestup i lidské trápení díky Svetlaninu herectví velmi intenzívně.
Svůj um potvrdila při nastudování role ve slavném americkém muzikálu Flashdance. Její výkon v roli svářečky Alex Owensové, která si přes nepřízeň nakonec splní svůj velký sen, je natolik strhující, že ji – jako vůbec první muzikálovou herečku – nominovala odborná porota na cenu Alfréda Radoka. V divácké anketě portálu i-divadlo.cz obsadila za roli Alex 1. místo v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon. Svetlana zazářila i v dalším hitu Městského divadla, který vznikl na motivy filmu, a sice v muzikálu DUCH jako dívka Molly, která tragicky přišla o svoji lásku.
V současné době se Svetlana objevuje také po boku Boleslava Polívky v Shakespearových inscenacích Benátský kupec a Král Lear. Důležitá role čekala Svetlanu Janotovou také v dramatizaci slavného románu Simona Mawera Skleněný pokoj, kde ztvárnila osudovou ženu továrníka Landauera, Katu.
Diváci Svetlanu často vynesli do předních příček v anketě Křídla, kde se pravidelně objevuje na prvních třech místech. První příčku v této anketě jako nejpopulárnější herečka obsadila v sezóně 2012/2013. V loňském roce se Svetlaně a jejímu manželovi Lukáši Janotovi, který je rovněž členem hereckého souboru MdB, narodila dcera Liliana, a tak si v současné době užívá mateřských radostí. Svou mateřskou roli občas na chvíli vymění za nějakou tu divadelní, teď v září to byla například Molly v DUCHovi či Alex ve Flashdance.
Související
RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií
Zemřela známá brněnská divadelní herečka Jana Gazdíková, bylo jí 79 let
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 2 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Téměř polovina Evropanů vnímá Donalda Trumpa jako "nepřítele Evropy". Zhruba stejný počet hodnotí riziko války s Ruskem jako vysoké a více než dvě třetiny se domnívají, že by se jejich země v případě takového konfliktu nedokázala bránit.
Zdroj: Libor Novák