RECENZE: Od Prokofjeva po rap. Městské divadlo Brno uctilo Shakespeara netradičním večerem

RECENZE – Městské divadlo Brno oslavilo čtyřsté výročí úmrtí nejslavnějšího dramatika a básníka festivalem nazvaným „Pocta velkému Williamu Sh“. Na slavnostním večeru, který byl vrcholem týdenních oslav, umělce uctili písněmi z „shakespearovských“ muzikálů, originálním provedením slavné balkonové scény, ale především netradičním zhudebněním Williamových Sonetů.

Komponovaný večer k poctě výročí úmrtí největšího dramatika všech dob, příhodně nazvaný Williamovy Sonety, otevřel herec Zdeněk Junák dopisem Jana Wericha Williamu Shakespearovi. Svým procítěným čtením Junák navodil slavnostní atmosféru, která pokračovala výběrem ze tří symfonických suit z Romea a Julie Sergeje Prokofjeva. Ty doprovázela projekce fotografií ze všech „shakespearovských" inscenací, které Městské divadlo uvedlo. Diváci na krajích bohužel přes řešení scény mohli vidět pouze polovinu projekčního plátna.

Během večera zaznělo několik recitací umělcových sonetů, z nichž svým přesným přednesem nejvíc zaujal herec Petr Štěpán. Sonety střídaly písně z muzikálu Sny svatojánských nocí, které za doprovdu orchestru MdB zazpívali členové muzikálového souboru. Vždy perfektní Viktória Matušovová diváky dojala písní Matka a Aleš Slanina zaujal interpretací písně Růže. Stejně jako tyto dvě písně, i duet Můj světe, jak jsi ohromný, sólisté předvedli s přispěním výborného Ars Brunensis Chorus.

Herec a hudebník Lukáš Janota přispěl vlastními písněmi na texty Shakespearových sonetů, které nazval jednoduše Hudba a Láska. Hudebně zajímavé písně Janota sám zazpíval, jeho projev však nebyl tak jistý a přesný jako obvykle, což se projevilo především v první písni. Vážnější tón večera byl odlehčen výstupem Michala Isteníka a jeho „shakespearovskou" anekdotou, a to s velkým úspěchem u diváků.

Činoherním vrcholem byla balkonová scéna, kterou herci předvedli ve všech českých překladech a v nejrůznějších pojetích. Výstup začal tradičnějším pojetím nejmladších členů souboru a pokračoval přes těhotnou Julii až po nejstaší pár, v němž Julii hrál dokonce muž. Přestože si inscenátoři neodpustili několik lacinějších vtipů, celkově byl výstup velmi originální a zábavný.

Celý večer spěl k premiérovému provedení crossoverového zhudebnění Shakespearových Sonetů Zdenka Merty. Sám autor skladbu, nazvanou Shakespeare´s RAPsody, uvedl a krátce vysvětlil její vznik. Mertovo zhudebnění sonetů, psané pro dva rapery, soprán, tenor a symfonický orchestr, se ukázalo nejsilnější ve své instrumentální složce. Její výrazné rytmičnosti však neodpovídalo nevýrazné rapování Oty Klempíře a Jamese Colea. V případě Colea také působil jako rušivý element jeho silně americký přízvuk. Nedostatky raperů však dokázal vyvážit Dušan Vitázek, který opět předvedl své pěvecké kvality a obdivuhodný hlasový rozsah. Celkově však musím ocenit odvahu inscenátorů uvést na poměry Městského divadla netradičně experimentální dílo, na které běžný divák této scény rozhodně není zvyklý.

Celkové hodnocení: 70%

Městské divadlo Brno: Williamovy SonetyRežie: Igor OndříčekScénografická spolupráce: Jaroslav MilfajtProjekce: Petr Hloušek a Dalibor ČernákSvětelný design: David KachlířDramaturgická spolupráce: Jiří ZávišÚčinkovali: Zdeněk Junák, Petr Štěpán, Viktória Matušovová, Jiří Mach, Lukáš Janota, Vojtěch Blahuta, Aleš Slanina, Michal Isteník, Eliška Skálová, Katarína Ptáčková, Lucie Bergerová, Hana Kováříková, Radka Coufalová, Jana Musilová, Erika Kubálková, Jan Mazák, Marek Kolář, Jan Brožek, Daniel Rymeš, Rastislav Gajdoš, James Cole, Oto Klempíř, Michaela Jančaříková, Dušan Vitázek + Orchestr Městského divadla Brno pod řízením Dana Kalouska a Ars Brunensis Chorus

Související

Ti druzí

RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií

Poslední inscenace sedmdesáté osmé sezóny Městského divadla v Brně je jenom třetí v této divadelní sezóně, protože jako všude jinde, i zde zasáhla pandemie, která omezila divadelní premiéry. O to větší svátek máme, když se objeví nová inscenace. Inu, čeho je méně, toho si více vážíme. Nejnovější premiéra inscenace Ti druzí, kterou v roce 2022 napsala již v té době známá britská autorka Pam Valentine, je duchařskou komedií, ovšem není to jenom zábava ke zasmání.

Více souvisejících

Městské divadlo Brno (MdB) William Shakespeare recenze

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy