Z Broadwaye do Brna. Městské divadlo Brno uvede novou hru amerického komika

Brno – Městské divadlo Brno uvádí současnou komedii teprve po roce a půl od její světové premiéry na Broadwayi. Černá komedie Ryba potmě amerického stand-up komika a autora sitcomů Larryho Davida se dočkala mimořádného úspěchu. V Brně ji uvidíme na prknech Činoherní scény v hlavních rolích se Zdenou Herfortovou a Viktorem Skálou.

Americký komik Larry David je známý jako autor i protagonista populárního sitcomu Larry, kroť se. Své fanoušky dále přesvědčuje o své všestrannosti a nyní debutoval i jako dramatik. Jeho černá komedie Ryba potmě, v níž i sám hrál hlavní roli, vzbudila mezi diváky mimořádný zájem a překonala broadwayský rekord v počtu lístků prodaných ještě před premiérou. Průměrná cena lístku přitom dosáhla až 230 dolarů.

„Stojí Ryba potmě za ty stovky dolarů? Stojí, do posledního centu!" napsal recenzent Guardianu. Režisérkou inscenace byla držitelka Ceny Tony za režii i u nás známého dramatu Srpen v zemi indiánů Anne Shapiro. Hudbu k inscenaci má na svědomí David Yazbek, autor muzikálu Donaha!, jenž je s velkým úspěchem uváděn v Městském divadle Brno.

Hlavním hrdinou komedie je ušlápnutý židovský obchodníček Norman Drexel, který se v každé „vážné" situaci dokáže chovat nevhodně a neustále trpí útlaky svého okolí. Larry David si postavu Normana psal na tělo a vskutku má mnoho společného s hrdinou sitcomu Larry, kroť se. Komedie je však napsaná brilantně a její kvalita nestojí na autorovi v hlavní roli. Naopak dokazuje Davidovu zkušenost s žánrem, cit pro timing a pointu.

Ryba potmě přitom pojednává o vážných věcech. Velká část příběhu se odehrává v nemocnici, kde umírá hlava rodiny Sidney Drexel. V důsledku jeho smrti propukají konflikty v rozhádané a malicherné rodině. Začíná spor, který ze synů ubytuje u sebe Sidney ženu a jejich matku Glorii, ale také hádka o otcovi rolexky. Norman je uvězněn mezi panovačnou matkou, arogantním bratrem a dominantní manželkou. O tom, že může být hůř, ho přesvědčí služebná Fabiana, když mu prozradí pikantní detaily ze života jeho otce.

Režie inscenace v Městském divadle Brno se ujal Mikoláš Tyc, který zde v minulých letech uvedl Podivný případ se psem, Prince Homburského nebo Splašené nůžky. Tyc si opět přizval svůj osvědčený tým – scénografa Karla Čapka, kostýmní výtvarnici Anetu Grňákovou, skladatele Jiřího Hájka a dramaturga Jana Šotkovského.

V hlavní roli Normana uvidíme Viktora Skálu. V dalších rolích se představí Zdena Herfortová, Katarína Ptáčková, Igor Ondříček nebo Mária Lalková.

Premiéra inscenace proběhne na Činoherní scéně 17. a 31. prosince 2016.

Související

Ti druzí

RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií

Poslední inscenace sedmdesáté osmé sezóny Městského divadla v Brně je jenom třetí v této divadelní sezóně, protože jako všude jinde, i zde zasáhla pandemie, která omezila divadelní premiéry. O to větší svátek máme, když se objeví nová inscenace. Inu, čeho je méně, toho si více vážíme. Nejnovější premiéra inscenace Ti druzí, kterou v roce 2022 napsala již v té době známá britská autorka Pam Valentine, je duchařskou komedií, ovšem není to jenom zábava ke zasmání.

Více souvisejících

Městské divadlo Brno (MdB) Larry David Mikoláš Tyc

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 52 minutami

před 55 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

Snahy o zastavení změn počasí stagnují. Klima se dál zhoršuje, peníze na vyřešení situace ale nejsou

Organizátoři letošního klimatického summitu COP29, který se uskuteční v Ázerbájdžánu, vyzvali vlády účastnických zemí k urychlenému dosažení kompromisů ohledně financování boje proti klimatickým změnám v chudších zemích. Jednání o tomto klíčovém tématu stagnují, a to jen několik měsíců před listopadovým summitem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy