Dlouholetý člen činohry Městského divadla Brno slaví šedesátiny

Brno – Člen souboru Městského divadla Brno, herec Zdeněk Bureš, oslaví 10. února šedesátiny. Bureš je členem činohry MdB už od svých studií. V současné době ho můžeme vídat například jako plukovníka Špičku v muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku).

Herec Zdeněk Bureš je dlouholetým členem činohry Městského divadla Brno. Hostoval zde (tenkrát ještě v Divadle bratří Mrštíků) již za studií na Janáčkově akademii múzických umění. Po studiu na tuto scénu nastoupil do stálého angažmá.

Burešovou první velkou rolí v Divadle bratří Mrštíků byl Těrentij v inscenaci Kruté hry Alexeje Arbuzova. Následující menší i větší role byly především komické, což ukončila až dramatická příležitost role doktora Tesmana v Hedě Gablerové, kterou mladému talentovanému komikovi svěřil režisér Zdeněk Černín.

Role Tesmana dala kariéře Zdenka Bureše nový směr. Nedlouho poté jej totiž čekala zlomová inscenace Kean IV., kde po boku Boleslava Polívky účinkoval opět pod vedením Zdeňka Černína. Bureš se vedle Polívky neztratil a odborná veřejnost ocenila jeho ztvárnění nápovědy Šalamouna.

Přestože je Bureš primárně činoherní herec, nezaostává ani v žánru typickým pro Městské divadlo Brno – muzikálu. V novém nastudování legendárního muzikálu Sny svatojánských nocí si opět zahrál svou roli Klubka. Nezapomenutelně ztvárnil i role v muzikálu Bastard nebo West Side Story. V současné době ho můžeme vídat jako plukovníka Špičku v My Fair Lady (ze Zelňáku).

Zdeněk Bureš se prosadil i jako úspěšný dabér. Namluvil velké množství filmových i seriálových postav. Diváci ho mohli slyšet jako zlotřilého Quarka v seriálu Star Trek, jeho hlasem mluví i Woody Allen nebo Peter Sellers. Dostalo se mu dokonce ocenění za dabing Bena Kingsleyho v dvoudílném filmu Mojžíš, za který dostal hlavní cenu studia Drak.

Související

Ti druzí

RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií

Poslední inscenace sedmdesáté osmé sezóny Městského divadla v Brně je jenom třetí v této divadelní sezóně, protože jako všude jinde, i zde zasáhla pandemie, která omezila divadelní premiéry. O to větší svátek máme, když se objeví nová inscenace. Inu, čeho je méně, toho si více vážíme. Nejnovější premiéra inscenace Ti druzí, kterou v roce 2022 napsala již v té době známá britská autorka Pam Valentine, je duchařskou komedií, ovšem není to jenom zábava ke zasmání.

Více souvisejících

Městské divadlo Brno (MdB) Zdeněk Bureš (herec) narozeniny

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 25 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 47 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy