Národní divadlo moravskoslezské uvede zbrusu nové taneční zpracování Tří mušketýrů

Ostrava – Slavný romantický román Alexandra Dumase Tři mušketýři se dočkal před třiceti lety prvního tanečního zpracování. Nyní vznikla zbrusu nová verze s hudbou Jana Kučery a choreografií Kanaďana Paula Chalmera, která byla vytvořena speciálně pro Národní divadlo moravskoslezské.

Národní divadlo moravskoslezské uvede zbrusu nové taneční zpracování slavného románu Alexandra Dumase Tři mušketýři. Hudební skladatel a dirigent Jan Kučera a kanadský choreograf Paul Chalmer inscenaci tvoří speciálně pro ostravský baletní soubor.

Dumasův romantický román plný intrik, zrady a osudové lásky se dočkal mnoha zpracování, včetně těch tanečních. První taneční verze vznikla v roce 1985. Národní divadlo moravskoslezské nyní objednalo novou hudbu skladatele a dirigenta Jana Kučery. Ten se při tvorbě držel bodového scénáře, který napsal choreograf Paul Chalmer. Kučerova hudba tedy vznikla přímo pro konkrétní situace, atmosféru a dějové zvraty. Součástí hudby jsou také leitmotivy všech hlavních postav.

„Chtěl jsem vytvořit hudbu, která bude baletu v dobrém slova smyslu sloužit, diváka vtáhne do děje, v pravý čas dokáže postrašit, rozjásat či dojmout, plně ukáže barevné možnosti symfonického orchestru, bude sdělná a melodicky výrazná. To není zrovna málo cílů, a jestli se mi to povedlo, musí posoudit publikum,“ říká Jan Kučera v tiskové zprávě.

Paul Chalmer spolupracoval s ostravským baletem již v roce 2015, kdy zde představil svoji choreografii baletu Popelka. Svým zpracováním Tří mušketýrů, na němž spolupracuje s libretistkou Wiebke Hüster, se chce především přiblížit nostalgické atmosféře románu.

„Dumasův příběh je ve svých pěti částech složitý a nepravděpodobný, s obrovským množstvím postav a zápletek. Proto jsme museli být s autorkou a taneční kritičkou Wiebke Hüster při tvorbě libreta velice selektivní. Náčrt dějové linky zahrnoval dramatické situace, které by šlo snadno vyjádřit tanečním jazykem. Použili jsme proto nejlogičtější a nejpřirozenější dramatické zápletky pro dueta, tria i davové tance, které vycházely z Dumasova ‚pretextu‘, a přizpůsobili jsme je pro naše potřeby,“ uvádí choreograf.

Chalmer dodává, že v baletu kladl důraz především na první část románu, v níž d´Artagnan přijíždí do Paříže, setkává se s mušketýry a zamiluje se do Constance. Následuje jejich nebezpečná cesta do Anglie za ukradenými diamanty a záchranou cti královny Anny Rakouské. Chalmerova choreografie vychází z klasické baletní techniky, snaží se však o přirozenou řeč těla a výrazu, proto v inscenaci neuvidíme například tradiční baletní pantomimu.

Součástí inscenace budou také scény se šermem, na nichž choreograf spolupracoval s mistry šermu Petrem Sýkorou a Ivanem Petrákem. „Bylo pro mě velice důležité, aby se tanečníci naučili správnou techniku šermu – nejen kvůli uvěřitelnosti scén, ale především kvůli jejich bezpečnosti. Tanečníci NDM začali studovat šerm mnoho týdnů předtím, než jsem do Ostravy přijel. Díky tomu jsme mohli společně pracovat na dosažení hladkého a bezpečného propojení techniky baletní i šermířské,“ vysvětluje choreograf.

I Jan Kučera se svojí hudbou pokusil přiblížit románu a neodporovat jeho stylu a době. Pojal ji tedy neobarokně a inspiroval se hudbou u dvora Ludvíka XIII., nebránil se však i přesahům do současné hudby. „Psát novou hudbu pouze v barokním stylu by byla trochu nuda. A protože mám rád rovněž filmová zpracování s hudbou Michela Legranda či LalaSchifrina, mnohokrát se v partituře objeví i určitá filmová akčnost,“ komentuje Kučera.

Hlavní role v inscenaci ztvární Koki Nishioka jako Athos, Rei Masatomi jako Porthos, Sergio Méndez Romero jako Aramis nebo Giordano Bozza jako D´Artagnan. V roli Konstance se objeví Chiara Lo Piparo.

Světová premiéra baletu Tři mušketýři se uskuteční 23. března v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

Související

Balet Don Quijote v Národním divadle moravskoslezském (foto: Anna Rassmussen a Martin Popelář)

Národní divadlo moravskoslezské uvede komicky laděný balet Don Quijote

Ostrava - Minkusův komicky laděný balet Don Quijote podle románu Miguela Cervantese je jedním z nejpopulárnějších titulů světového baletního odkazu. V choreografii Mariuse Petipy měl balet premiéru v Moskvě roku 1869 a setkal se hned od počátku s velkým úspěchem. Prosluněné Španělsko, hudba Ludwiga Minkuse a především strhující tance dají vyniknout klasické virtuózní technice. Role choreografa se poprvé ve své kariéře zhostí Michal Štípa.
Teror v Národním divadle moravskoslezském (foto: Radovan Šťastný)

Diváci rozhodnou, jak dopadne ostravská inscenace Teror

Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské připravilo dvouhodinové drama ze soudní síně, kde se diváci stávají porotou a na závěr hlasují, zda má být obžalovaný odsouzen či osvobozen. Je přípustné obětovat plné letadlo lidí, když víte, že tím zachráníte 70 000 životů? Výsledky hlasování se po každé repríze inscenace Teror objeví na mezinárodním webu, který sleduje teritoriální výsledky hlasování http://terror.theater/.

Více souvisejících

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) Divadlo Antonína Dvořáka Balet Divadla premiéry

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy