Shakespeare se zamiluje i v Ostravě

Ostrava – Kdo by neznal oscarový film Zamilovaný Shakespeare z roku 1998? Jeho cesta na divadelní prkna však nebyla vůbec snadná. Dosud ji u nás uvedla pouze dvě divadla. Třetím bude Národní divadlo moravskoslezské, které k režii divadelní adaptace slavného filmu přizvalo někdejšího kmenového režiséra činohry Radovana Lipuse.

Film Zamilovaný Shakespeare získal sedm Oscarů a v roce 1998 se stal velmi populárním hitem. Vypráví o legendárním dramatikovi Williamu Shakespearovi, který se právě pokouší dopsat hru, ale nešťastná láska mu brání v kreativním rozletu. Seznámí se s krásnou Violou, která se zároveň, převlečná za muže, uchází o roli v Shakespearově dramatu, které se právě začíná zkoušet. Značně se tak rodit jedna z nejslavnějších her alžbětinského dramatika, Romeo a Julie.

Podle původního filmového scénáře Marca Normana a Toma Stopparda vytvořil divadelní adaptaci britský dramatik a scénárista Lee Hall. Není to však pouze mistrovská hra s fakty a fikcí ze života Williama Shakespeara na pozadí romantického příběhu nešťastné lásky. Zamilovaný Shakespeare je především velkou oslavu divadla.

„Pro mě je v této hře zakletý přístup k psaní pana Stopparda. Doufám, že si ji příliš neinterpretuji, ale z tohohle úhlu pohledu pro mě věrohodně kopíruje proces tvorby té které látky. A co je zásadní jak pro mou práci, tak i pro práci Radovana nebo třeba herců, je schopnost nebrat se tak vážně při tvůrčím procesu, ať je to v jakémkoliv oboru. To, myslím, je v té hře taky krásně vykreslené,“ vysvětluje dramaturgyně Lenka Lagronová, kterou si přizval ke spolupráci na inscenaci režisér Radovan Lipus.

I přes velký úspěch a popularitu filmu, cesta Zamilovaného Shakespeara na divadelní prkna nebyla úplně snadná. Světová premiéra se uskutečnila až v červenci 2014 v londýnském Noel Coward Theatre v režii britského filmového a divadelního režiséra Declana Donnellana.

Česká premiéra se konala teprve v loňském roce, konkrétně 12. listopadu 2016, v Městském divadle Brno (recenzi EuroZpráv na brněnskou inscenaci najdete v odkazu níže). Národní divadlo moravskoslezské bude teprve třetím divadlem, které příběh uvede. S inscenací se do NDM vrátí někdejší kmenový režisér činohry Radovan Lipus, pro něhož to znamená první spolupráci s ostravským souborem od jeho odchodu z angažmá v roce 2008.

„Poprvé inscenuju Shakespeara, i když oklikou. Mě baví pomyšlení, že se k němu dostávám až v padesáti, že jsem ho celý život programově nedělal, protože jsem o něj neměl strach, neboť se o něj vždycky někdo postará a udělá ho,“ uvádí Radovan Lipus.

V obsazení hlavních rolí dostanou prostor především mladí herci souboru. Williama Shakespeara ztvární Vít Roleček a Violu Izabela Firlová. „Ten text mě prostě baví, jde do hloubky a postavy jsou vrstevnaté,“ říká Roleček v tiskové zprávě. „Je to takové dobré ‚PRko‘ pro divadlo. Je jedno, jestli je to pro mladší nebo pro starší, všichni se s tím sžijí,“ dodává Firlová. V dalších rolích uvidíme Davida Viktoru, Jana Fišera, Tomáše Jirmana a další.

Premiéra Zamilovaného Shakespeara se koná 6. dubna 2017 v 18.30 v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě.

Související

Balet Don Quijote v Národním divadle moravskoslezském (foto: Anna Rassmussen a Martin Popelář)

Národní divadlo moravskoslezské uvede komicky laděný balet Don Quijote

Ostrava - Minkusův komicky laděný balet Don Quijote podle románu Miguela Cervantese je jedním z nejpopulárnějších titulů světového baletního odkazu. V choreografii Mariuse Petipy měl balet premiéru v Moskvě roku 1869 a setkal se hned od počátku s velkým úspěchem. Prosluněné Španělsko, hudba Ludwiga Minkuse a především strhující tance dají vyniknout klasické virtuózní technice. Role choreografa se poprvé ve své kariéře zhostí Michal Štípa.
Teror v Národním divadle moravskoslezském (foto: Radovan Šťastný)

Diváci rozhodnou, jak dopadne ostravská inscenace Teror

Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské připravilo dvouhodinové drama ze soudní síně, kde se diváci stávají porotou a na závěr hlasují, zda má být obžalovaný odsouzen či osvobozen. Je přípustné obětovat plné letadlo lidí, když víte, že tím zachráníte 70 000 životů? Výsledky hlasování se po každé repríze inscenace Teror objeví na mezinárodním webu, který sleduje teritoriální výsledky hlasování http://terror.theater/.

Více souvisejících

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) Divadlo Jiřího Myrona William Shakespeare Radovan Lipus Divadla

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy