V novém muzikálu Městského divadla Brno se objeví Nataša Gollová i Thomas Alva Edison

REPORTÁŽ: Autorská trojice Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán letos opět připravila nový muzikál napsaný speciálně pro prostor Biskupského dvora. Komediální muzikál Brněnské kolo, v němž kromě brněnských pověstí vystupuje třeba i Nataša Gollová, bude mít premiéru již tento pátek.

Městské divadlo Brno stejně jako v předchozích letech pokračuje v tradici uvádění svých inscenací pod širým nebem v romantickém prostoru Biskupského dvora. Letošní novinkou bude muzikál Brněnské kolo, který má na svědomí osvědčená trojice autorů Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán. Tým pro „biskupák“ v minulých letech napsal muzikály Mendel aneb Vzpoura hrášků, Baron Trenck a Cyril a Metoděj.

V novém komediálním muzikálu hraje roli nejslavnější brněnská legenda o koláři Birkovi, který údajně během jediného dne dokázal porazit strom, vyrobit z něj kolo a dokutálet jej z Lednice až do Brna; objeví se v něm ale i další postavy spojené s Brnem, ať už je to Nataša Gollová či Babinský. Autoři však do příběhu vnesli legendu úplně novou – podle nich je totiž „brněnské kolo“ skrytým názvem pro tajemný stroj, který v Brně tajně zkonstruoval samotný Thomas Alva Edison na konci devatenáctého století.

Jak řekl spoluautor a režisér inscenace Stanislav Slovák na včerejší tiskové konferenci v Moravském zemském muzeu, prvotní myšlenka muzikálu vznikla už před čtyřmi nebo pěti lety. Původně chtěli autoři vytvořit koláž brněnských pověstí, postupně však vznikla spíše „komediální pohádka“. Další z autorů, Petr Štěpán, upozornil, že se Brněnským kolem snaží diváky více pobavit než poučit.

Autorem hudby k muzikálu je Karel Cón, který s týmem spolupracoval i na inscenacích Baron Trenck a Mendel aneb Vzpoura hrášků. Diváci se mohou těšit na deset hudebních čísel ve formě songů, které bude živě doprovázet devítičlenný orchestr. Dramaturg Miroslav Ondra hudbu označil za „muzikálovou s odskoky do jiných hudebních vod“. Stejně jako minulé tituly autorů i tento pracuje s nadsázkou a parodií, což se odrazí i v hudbě. Můžeme tedy očekávat „odskoky“ do dechovky nebo swingu; například zmíněná legenda o Birkovi se zde odehraje jako asi osmiminutová opera ve formě divadla na divadle.

Protože jedním z popudů k uvedení inscenace je dvousté výročí Moravského zemského muzea, v příběhu se objeví i sbírkové předměty této instituce. Uslyšíme například o Mendelových spisech, především ale o nejslavnějším exponátu MZM, Věstonické venuši, která hraje zásadní roli v celém příběhu.

V hlavních rolích uvidíme sourozence Alenu, Elenu a Jana Juráčkovi, dále Michala Isteníka, Ondřeje Studénku, Jakuba Uličníka, Zdeňka Junáka, Lukáše Janotu a další. Světová premiéra muzikálu Brněnské kolo se koná v pátek 16. června 2017 na Biskupském dvoře v Brně.

Související

Ti druzí

RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií

Poslední inscenace sedmdesáté osmé sezóny Městského divadla v Brně je jenom třetí v této divadelní sezóně, protože jako všude jinde, i zde zasáhla pandemie, která omezila divadelní premiéry. O to větší svátek máme, když se objeví nová inscenace. Inu, čeho je méně, toho si více vážíme. Nejnovější premiéra inscenace Ti druzí, kterou v roce 2022 napsala již v té době známá britská autorka Pam Valentine, je duchařskou komedií, ovšem není to jenom zábava ke zasmání.

Více souvisejících

Městské divadlo Brno (MdB) Stanislav Slovák (režisér) Petr Štěpán (herec) Michal Isteník (herec) - Ladislav Kolář (herec) Dušan Vitázek (herec) kultura Divadla

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 3 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 6 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy