Magazín musical-opereta předal ceny za loňský rok. Bodovalo Brno, Ostrava i Plzeň

Plzeň – Magazín Musical-opereta pořádal druhý ročník divácké a odborné ankety. Předávání proběhlo na plzeňské scéně v rámci doprovodného programu festivalu muzikálových nadějí Na scénu!. Bodovalo Národní divadlo moravskoslezské, domácí Divadlo J. K. Tyla Plzeň i Městské divadlo Brno.

Magazín Musical-opereta letos podruhé pořádal diváckou a odbornou anketu o nejoblíbenější inscenace a interprety. Předávání proběhlo v Divadle J. K. Tyla v Plzni v rámci doprovodného programu festivalu muzikálových nadějí s názvem Na scénu!. Večerem provázela herečka a členka plzeňského muzikálového souboru Kateřina Falcová.

Do divácké ankety se letos zapojilo 4 300 hlasujících, kteří zmínili celkem 145 jmen herců a 176 hereček. Nekvalitnější inscenace z pohledu kritiků vybírali divadelní publicisté – například Josef Herman, Jana Paterová, Peter Stoličný, Lenka Šaldová a další.

Nejoblíbenější herečkou roku 2016 se stala Monika Absolonová a nejoblíbenějším hercem čtenáři zvolili Václava Noida Bártu. Zajímavostí z kategorie nejoblíbenějšího herce je fakt, že na druhém místě se se stejným počtem hlasů setkali herci Pavel Režný a Lukáš Vlček. Nejoblíbenější inscenací roku se stal muzikál Jesus Christ Superstar Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a nejlepší inscenaci podle odborníků je Liduschka (Baarová) Divadla J. K. Tyla Plzeň.

Cenu pro nejoblíbenější inscenaci roku 2016, Jesus Christ Superstar, přebíral šéf souboru Národního divadla moravskoslezského Patrick Fridrichovský a autor českého přebásnění Michael Prostějovský. „Říká se, že Ježíš je věčný – a myslím, že je to pravda. Od slavné pražské inscenace v divadle Spirála už uplynulo hodně let, a přesto, nebo spíše právě proto, mě těší, že tato rocková opera patří k nejuváděnějším titulům u nás. Ostravské představení má podle mě skvělou atmosféru,” řekl Prostějovský.

Ostravské divadlo se významně umístilo i v dalších kategoriích. Sólistka souboru Hana Fialová obsadila třetí místo jako nejoblíbenější herečka. Na sedmém místě se objevila další sólistka Martina Šnytová. V mužské kategorie se na deváté příčce se umístil ostravský sólista Roman Harok.

Hned ve třech kategoriích zabodovalo Městské divadlo Brno. Členka brněnského souboru, herečka Hana Holišová, se stala druhou nejoblíbenější herečkou roku 2016. Stříbrné místo obsadil i další člen MdB, herec Lukáš Vlček, po němž na třetí příčce stál Aleš Slanina. V první desítce nejoblíbenějších herců se objevili také Jiří Mach (sedmé místo) a Dušan Vitázek (desáté místo). Odborná porota pak zvolila inscenaci MdB TITANIC v režii Stanislava Moši a Limonádového Joe v režii Petra Gazdíka za druhou a třetí Mimořádnou inscenaci roku 2016.

Celkové výsledky Cen magazínu Musical-opereta za rok 2016:

Nejoblíbenější herečka roku 2016 (Cena čtenářů)

Monika AbsolonováHana HolišováHana FialováKatarína HasprováLucie BíláKateřina FalcováMartina ŠnytováAndrea ZelováMonika SommerováDasha

Nejoblíbenější herec roku 2016 (Cena čtenářů)

Václav Noid BártaPavel Režný a Lukáš Vlček (rovnost hlasů)Aleš SlaninaJan KřížTomáš SavkaMarián VojtkoJiří MachRadim SchwabRoman HarokDušan Vitázek

Nejoblíbenější inscenace roku 2016 (Cena čtenářů)

Jesus Christ Superstar, NDM OstravaBonnie a Clyde, HDK PrahaSrdcový král, Divadlo Kalich PrahaBonnie a Clyde, DJKT PlzeňMefisto, Divadlo Hybernia Praha

Mimořádná inscenace roku 2016 (Cena odborné kritiky)

Liduschka (Baarová), DJKT PlzeňTITANIC, Městské divadlo BrnoLimonádový Joe, Městské divadlo Brno

Bard hudebního divadla (nominace redakce magazínu Musical-opereta)

Herec a zpěvák František Dvořák

Související

Balet Don Quijote v Národním divadle moravskoslezském (foto: Anna Rassmussen a Martin Popelář)

Národní divadlo moravskoslezské uvede komicky laděný balet Don Quijote

Ostrava - Minkusův komicky laděný balet Don Quijote podle románu Miguela Cervantese je jedním z nejpopulárnějších titulů světového baletního odkazu. V choreografii Mariuse Petipy měl balet premiéru v Moskvě roku 1869 a setkal se hned od počátku s velkým úspěchem. Prosluněné Španělsko, hudba Ludwiga Minkuse a především strhující tance dají vyniknout klasické virtuózní technice. Role choreografa se poprvé ve své kariéře zhostí Michal Štípa.
Teror v Národním divadle moravskoslezském (foto: Radovan Šťastný)

Diváci rozhodnou, jak dopadne ostravská inscenace Teror

Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské připravilo dvouhodinové drama ze soudní síně, kde se diváci stávají porotou a na závěr hlasují, zda má být obžalovaný odsouzen či osvobozen. Je přípustné obětovat plné letadlo lidí, když víte, že tím zachráníte 70 000 životů? Výsledky hlasování se po každé repríze inscenace Teror objeví na mezinárodním webu, který sleduje teritoriální výsledky hlasování http://terror.theater/.

Více souvisejících

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) Městské divadlo Brno (MdB) Divadlo J. K. Tyla (Plzeň) kultura Divadla muzikál Monika Absolonová Václav Noid Bárta Dušan Vitázek (herec) Petr Gazdík (herec režisér)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 9 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy