Kostýmy muzikálu IAGO budou díly známé návrhářky

Muzikál Janka Ledeckého s názvem IAGO bude mít premiéru 21. září v Divadle Hybernia. Jistým unikátem této produkce však budou kostýmy. Jejich výroby se totiž ujala úspěšná česká návrhářka Beata Rajská. Minimálně těch dámských.

Beata Rajská je známá svou návrhářskou tvorbou a ženskostí svých modelů. Tuto ženskost se snaží zakomponovat i do kostýmů postav. Pracuje na šatech pro Dashu, která představuje postavu Bahiyi, a Aničku Slováčkovou, ta se ujme role Desdemony.

Kostýmy přitom Rajská s ostatními probírala přes videohovor. Hlavní slovo při výběru měl americký režisér Johnson. Diskuze trvala dvě a půl hodiny a na jejím konci se všichni shodli, jak by kostýmy měly vypadat.

Pro Rajskou to nebude nic jednoduchého, každá herečka má mít několik kostýmů. K tomu je třeba ušít kostýmy ostatních a také alternujících hereček. S tím počet kostýmů vzrostl a Rajská by měla vypracovat kostýmů více než sedmdesát. Není to přitom nic jednoduchého.

Mezi šitím kostýmů a běžných modelů jsou rozdíly. Rajská zapojila většinu své dílny, ovšem mají trochu problémy. „Zatímco v naší tvorbě převládají krejčovské finessy a fajnovosti, tady jde hlavně o pevnost a způsob převlékání. Na jevišti se často počítají minuty,“ vysvětlila.

Jednoduché není ani ucelit si koncepci kostýmů. „Například Bahiya je dívka z Orientu, která tíhne k evropské kultuře. Vzniká tak určitá směs, která se projevuje i v oblékání. K tomu je potřeba počítat i s kombinacemi materiálů,“ komentovala Rajská.

Dasha má roli Bahiyi or Janka Ledeckého slíbenou již několik let. „Bahiya je sice menší, ovšem výrazná role s úžasnou písní,“ myslí si Dasha. Do muzikálu šla hlavně proto, že chtěla spolupracovat s Jankem Ledeckým, protože ji baví jeho díla a jejich témata. Je prý také zvědavá na kostýmy. „Zárukou je Beata, nebude podle mě třeba řešit žádné připomínky,“ dodala.

Anička Slováčkové o své roli zatím ví jen to, co je známé z původní Shakespearovy hry Othello. Co Desdemonu čeká pod vedením Janka Ledeckého, si není jistá. V nejbližších dnech se však mají konat první zkoušky a to by Slováčkové mělo dát šanci, aby si vše ujasnila.

Už když roli přijímala, si Slováčková uvědomovala, že její postava nebude mít šťastný konec. „Vzala jsem roli s chutí i kvůli tomu, kolik mých kolegů a přátel už je obsazeno,“ řekla. Kdo bude autorkou kostýmů, ji silně překvapilo. „Beata byla pro mě překvapením. Máma od ní má nejedny šaty a vždy si je pochvalovala a nosila je s velkou úctou. Určitě jí do tvorby nebudu mluvit,“ prohlásila Slováčková a dodala, že se na Šaty od Rajské opravdu těší.

Na muzikálu spolupracuje Janek Ledecký s americkým režisérem Robertem Johansonem. V rolích Desdemony se budou se Slováčkovou střídat Lucie Černíková a Dominika Richterová. V Dashině roli budou alternovat Markéta Poulíčková a Monika Sommerová.

Související

Film

RECENZE: Cats jsou bizarním muzikálem, na který kritici cení zuby

Velkolepý muzikál od oscarového Toma Hoopera, režiséra Bídníků a Královy řeči, se potýká s eskapádou špatných produkčních rozhodnutí. Vynikající obsazení a slušné herecké a vokální výkony nedokážou zastřít absenci výraznějšího děje a podivnou práci s kamerou.
Tentokrát stráví velkou část filmu obě sestry pohromadě. A jako tým šlapou nejlépe.

RECENZE: Ledové království 2 jako velkolepá inspirativní fantasy i ledovec klišé

RECENZE – Frozen je světový fenomén. Nejvýdělečnější animák všech dob uhranul dětem i dospělým do takové míry, až ho za to půlka světa začala nenávidět. Penály, čepice, panenky a samozřejmě chytlavá odrhovačka Let It Go. Před Ledovým královstvím nebylo úniku. A když už začala „Frozenmánie“ opadávat, je tady pokračování.

Více souvisejících

muzikál divadlo Hybernia Anna Slováčková Beata Rajská (návrhářka)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy