Praha – Divadlo Alfred ve dvoře chystá na začátek nové sezóny hned dvě premiéry v krátkém rozmezí. První z nich bude autorská inscenace Panoráma s podtitulem „Rozšiřování vědomí bez drog“ v režii absolventky Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Kláry Hutečkové a jako druhá se představí divadelní skupina Ufftenživot s asociativní mozaikou Keep Calm.
Konec září v pražském divadle Alfred ve dvoře bude bez drog, zato plný hashtagů. V rámci festivalu …příští vlna/next wave… divadlo uvede hned dvě nové inscenace po sobě. Jako první bude mít premiéru autorská inscenace Panoráma s podtitulem „Rozšiřování vědomí bez drog“ v režii absolventky Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Kláry Hutečkové. Druhou premiéru uvede divadelní skupina Ufftenživot pod názvem Keep Calm.
Obě novinkové inscenace pojí téma loňské otevření výzvy „Zpátky do reality“. Tvůrci se svou cestou pokouší co nejpřesněji nahlédnout různé reality, ve kterých žijeme, a ze střípků současného světa posbírat obraz(y) nové skutečnosti.
Panoráma je autorské představení o tom, co se děje mezi zvukem odsouvané židle a dosednutím na červené polstrování. „Anežka, Kateřina a Nataša berou do rukou jablko, nůž, pastičku na myši, lžíci a láhev vína, procházejí kolem stolu a usedají do křesla,“ popisuje Klára Hutečková základní situaci inscenace. Opakování a postupné rozkrývání této situace pak dovolí zabývat se tím, co by se stalo, kdybychom „dokázali nahlédnout realitu z různých úhlů a v několika překrývajících se vrstvách zároveň – vytvořit si panoráma jednoho okamžiku“.
Keep Calm je dokument o dvou jedincích v nekonečném příběhu. Historie, internet a každodenní skutečnost se zde předkládají v mozaice složené z monologů, pohybu, loutkohry, videa nebo rapu. „Zachovej klid a pokračuj“ je válečný slogan, kterého se chopil internet a vytvořil z něj univerzální radu pro všechny situace. „Svět nám patří. Vytvořili jsme institut vlastnění a s ním i spoustu dalších věcí. Potřebujeme se tak, až se spotřebujeme,“ říkají Sára Arnstein a Jiří Šimek, kmenoví členové skupiny Ufftenživot.
Premiéra inscenace Panoráma se koná 25. září ve 20 hodin v divadle Alfréd ve dvoře v Praze. Keep Calm má premiéru 28. září ve 20 hodin na stejném místě.
Související
Festival Bazaar startuje již tento pátek strhujícím představením polského divadelního inovátora
Divadelní a taneční festival Bazaar letos zahájí unikátní polská inscenace
divadlo Alfred ve dvoře , kultura , Divadla , Festival Příští vlna
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák