Praha – Pražskou divadelní scénu již brzy ovládne druhý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest. Bohatý program plný inscenací, diskuzí, promítání a workshopů přiveze mimo jiné jednu z nejskandálnějších inscenací současnosti varšavského Teatru Powszechného.
Druhý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest nabídne již koncem října bohatý program plný divadelních inscenací, diskuzí s tvůrci, promítání dokumentů a workshopů. I letos se bude festival zabývat převážně tématy demokracie v postkomunistických zemích a postavení zemí Visegrádu v rámci Evropské unie. Dotkne se i témat uprchlictví, xenofobie či pedofilie.
Během jedenáctidenního festivalu si diváci mohou vybrat ze dvou inscenací z Polska a Slovenska, jedné maďarské a tří českých. V nabídce je i jedna z nejskandálnějších inscenací současnosti – Prokletí slavného režiséra Frljiće z varšavského Teatru Powzechného.
Prokletí mělo premiéru v únoru tohoto roku a ihned se stalo „horkým tématem“ polské politické i celospolečenské scény. Proti inscenaci protestovali nejen politici, ale také představitelé národovenských i náboženských fundamentalistů; na tvůrce bylo také podáno trestní oznámení. Pražská repríza Prokletí je teprve druhým hostováním této inscnace, doposud se mimo Polsko představila pouze v berlínském Maxim Gorki Theater.
Prokletí vychází z klasického textu polského modernisty Stanislava Wyspiańského, výsledkem je vrstevnatá divadelní esej. Frljić v inscenaci zkoumá vztah polské společnosti ke katolické církvi a smysl kritického a politického divadla v dnešní době. Po pražském představení bude následovat otevřená debata s tvůrci, které se zúčastní i režisér.
Diváci se dále mohou těšit na domácí inscenace Nora a Jak sbalit ženu 2.0, Annu Frankovou Nového divadla z Nitry, budapešťské Katona József Színház přiveze inscenaci Nejsme barbaři!, Slovenské komorní divadlo z Martina představí inscenaci Tenkrát v Bratislavě. Polský program doplní také Divadelník z lodžského Teatru Stefana Jaracza. Husa na provázku z Brna přijede s Dynastií v režii Michala Dočekala.
Palm Off Fest 2017 se koná od 20. do 31. října v Divadle pod Palmovkou a v Synagoze na Palmovce.
Související
Druhý ročník Palm Off festu přilákal přes tisíc diváků
Druhý ročník mezinárodní divadelního festivalu Palm Off začíná už zítra
festival Palm Off Fest , Divadlo pod Palmovkou , festivaly , Divadla , kultura
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 2 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 3 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 4 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 5 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
Běloruský lídr Alexandr Lukašenko čelí narůstajícímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje o hlubší zapojení jeho země do konfliktu na Ukrajině. Podle Institutu pro studium války se Kreml snaží získat běloruské území pro rozsáhlejší vojenské operace. Moskva chce z Běloruska masivně vypouštět útočné drony a vytvořit novou nátlakovou frontu na západě. Tímto krokem by přinutila ukrajinské velení k přesunu jednotek z donbaské fronty k Bělorusku.
Zdroj: Libor Novák