Moravské divadlo Olomouc chystá další taneční adaptaci Shakespeara

Olomouc - Po úspěších baletů Macbeth, Romeo a Julie a Othello, v nichž umělecký šéf baletu Moravského divadla Olomouc adaptoval nejznámější díla Williama Shakespeara, nyní chystá další. Tentokrát to však bude pro změnu komedie, a to Zkrocení zlé ženy.

Moravské divadlo Olomouc čeká první baletní premiéra této sezóny. Ta diváky zavede do italské Padovy, kde se šlechtic Petruccio pokusí zkrotit hádavou Kateřinu. Po úspěších tanečních adaptací Shakespearových tragédií, nyní umělecký šéf olomouckého baletu Robert Balogh zvolil komedii. 

„Jednoznačně padla volba právě na divadelně velmi vděčnou hru Zkrocení zlé ženy. Myslím, že uvádění tanečních podob Shakespearovských her má v Olomouci už jistou tradici. Připomínám, že ještě v nedávné době jsme měli na repertoáru i jeho Sen noci svatojánské v choreografii Libora Vaculíka. Na látce samotného Zkrocení zlé ženy se mi líbí to, že dramatik se spíše než válce pohlaví vysmívá lidské hlouposti a neupřímnosti,“ uvedl Balogh.

„Připravit komedii je každopádně velmi náročné. Ale beru to ve své dosavadní tvorbě jako velkou výzvu a musím se přiznat, že jsem se na tuto práci moc těšil. Základem každé baletní inscenace musejí být kroky, variace, duety, sborové scény. Pak ale nastává další, mnohem náročnější etapa práce na baletu: příprava a nastudování hereckých akcí, jednotlivých komických situací, gagů a jejich správného načasování. Bez toho by inscenace prostě nefungovala. Mohu se však plně spolehnout na skvělé sólisty v hlavních rolích, sbor i mé asistentky Danu Krajevskou a Elenu Iliinu,“ zdůraznil choreograf a režisér.

Baletní Zkrocení zlé ženy bývá ve světě nejčastěji uváděno s hudbou Domenica Scarlattiho, Robert Balogh dlouho uvažoval i o použití skladeb Gioacchina Rossiniho. Nakonec se však společně s dramaturgem Tomášem Lehotský rozhodli použít hudbu Edwarda Elgara, která je podle nich plná komických pasáží.

Robert Balogh je rovněž autorem libreta k inscenaci. Na úpravách Shakespearovy hry spolupracoval s dramaturgem Tomášem Lehotským. „Práce na přípravě libreta trvala něco přes rok. Úpravy původní Shakespearovy komedie musely být tentokrát poněkud větší. Nejdříve bylo nutné zjednodušit situace a zredukovat počet postav, aby byla inscenace v tanečním pojetí pro diváka přehledná a srozumitelná. Chybí tak například postava opilce Slaye či epizodní role sluhů Trania a Biondella. Celkově se však inscenace soustřeďuje na vztahy mezi hlavními postavami – tedy Kateřinou s Petrucciem a Biancou s Lucentiem,“ přiblížil Lehotský.

V roli Petruccia budou alternovat sólisté Ivo Jambor a Paul Oliver. „Komediální balety už mají v Olomouci svou tradici, měli jsme tu Marnou opatrnost, Sen noci svatojánské nebo Dona Quijota. Doufám, že se diváci budou dobře bavit i u nové inscenace. Použitá hudba je skvělá, jméno Edwarda Elgara jsem předtím neznal, ale na zkouškách jsem zjistil, že některé skladby bude určitě znát každý,“ uvedl Jambor.

„Příprava Zkrocení zlé ženy byla od samého začátku příjemná a zábavná. Ať děláte komedii nebo drama, pořád platí, že musíte věřit postavě, kterou ztvárňujete a tato postava musí mít ke svým činům motivaci, důvod, proč se chová tak, jak se chová. To se nesmí vytratit jen proto, že hrajete komedii,“ upozornil Oliver.

Coby hádavá Kateřina se představí Yui Kyotani nebo Emily Smith. Sestru Kateřiny Biancu ztvární Rachel Hickey nebo Ana Gómez Salamanca a v úloze jejího milého Lucentia alternují Lukáš Cenek a Benjamin Cook. Na vizuální složce inscenace pracují režisérovi osvědčení spolupracovníci Eduard Přikryl a Roman Šolc.

Premiéra baletu Zkrocení zlé ženy se koná v pátek 3. listopadu 2017 v Moravském divadle Olomouc.

Související

Elena Gazdíková v operetě Vinobraní (foto: Jan Procházka)

Moravské divadlo Olomouc chystá slavnostní koncert k výročí republiky

Olomouc - Letošní rok je pro Českou, potažmo Československou republiku ve znamení hned několika kulatých výročí. K oslavám se přidává i Moravské divadlo Olomouc, které přichystalo koncert ke stému výročí vzniku Československé republiky. V podání sólistů a sboru opery a operety a za doprovodu orchestru Moravského divadla zazní ukázky z děl Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, slovenskou tvorbu bude zastupovat Eugen Suchoň.

Více souvisejících

Moravské divadlo Olomouc (MDO) Robert Balogh (režisér choreograf) Balet William Shakespeare Ivo Jambor (tanečník) Yui Kyotani (primabalerína) Damani Williams (tanečník) Divadla

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje násilný čin na Karlovarsku. Po smrti je oběť i útočník

Policie od pondělí vyšetřuje násilný trestný čin na Karlovarsku. Kromě oběti je po smrti i útočník, uvedli strážci zákona na sociální síti. Podle dostupných informací došlo k události v Dalovicích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy