Praha - Režisér a vizální umělec Jan Mocek uvede svoji novou inscenace Shadow Meadow v divadle Afred ve dvoře. Performance přináší prázdnotu, ticho a tmu, do nichž chtějí inscenátoři vtáhnout diváka v současné audiovizuální přesycenosti.
„Když se díváte do tmy, tma se začne dívat na vás,“ říká Jan Mocek o svojí nové inscenaci Shadow Meadow, kterou uvede pražské divadlo Alfred ve dvoře. Mockův tým chce divákům přinést prázdnotu, ticho a tmu jako kontrast k současné audio-vizuální přesycenosti.
Shadow Meadow je divadelní krajina s černými dírami, kde se objevují a zase mizí dva performeři. Irina Andreeva a sám Jan Mocek se v přesné souhře pohybují na hranici divadla a vizuálního umění. Performance s intenzivním světelným a zvukovým designem hledá limity vnímání reality, umění a politiky, války a násilí, a to způsobem ironickým i poetickým, pop-kulturním i avantgardním.
„Vznik performance inspirovaly výroky bývalého ministra zahraničí USA Donalda Rumsfelda, které svérázným způsobem propojují geopolitiku a filozofii. Rumsfeld ve své "teorii poznání" rozlišuje věci, které jako lidé jednoduše víme. Pak hovoří o takových, o nichž víme, že je ještě nevíme. Existují ale také „neznámé neznámé“ věci - ty, o nichž ani nevíme, že bychom je mohli znát. A právě tyto neznámé neznámé byly středem našeho zájmu při práci na performanci Shadow Meadow,” říká k vzniku performance režisér v tiskové zprávě.
Jan Mocek získal za svoji performance Tanz im Quadrat ocenění Projekt roku na festivalu ...příští vlna/next wave..., čímž se zapsal do širšího povědomí diváků. Je také spoluatuorem inscenace Zářící město, experimentální performance v panelovém domě, kterou vytvořil společně s Táňou Švehlovou a ve spolupráci s Plechárnou Černý most. Inscenace byla uvedena na několika českých i zahraničních festivalech. Společně se také soustředí na formu tzv. interaktivního video-walku: v roce 2015 zablokovali provoz v podzemních garážích Národního divadla projektem Play Underground, o rok později připravili obdobný Play Maeterlinck.
Premiéra inscenace Shadow Meadow se koná 21. listopadu 2017 v divadle Alfred ve dvoře v Praze.
Související
Festival Bazaar startuje již tento pátek strhujícím představením polského divadelního inovátora
Divadelní a taneční festival Bazaar letos zahájí unikátní polská inscenace
divadlo Alfred ve dvoře , performance , kultura , Divadla
Aktuálně se děje
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
včera
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
11. června 2026 21:03
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
11. června 2026 20:17
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
11. června 2026 19:45
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
Představitelé obranného průmyslu se připravují na schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která by se měla uskutečnit koncem tohoto týdne. Podle zdrojů obeznámených s detaily jednání se očekává velmi ostrá debata, neboť ve Washingtonu sílí obavy z tenčících se zásob amerických raket.
Zdroj: Libor Novák