Shakespearův magický příběh ožije v originální adaptaci v Klicperově divadle

Hradec Králové - Klicperovo divadlo uvede po Macbethovi, Richardu III. a Romeovi a Julii další dílo Williama Shakespeara v originální adaptaci Davida Drábka. Shakespearův magický příběh Sen noci svatojánské zde ožije v nemocničním prostředí.

Jednu z Shakespearových nejhranějších komedií, Sen noci svatojánské, uvede Klicperovo divadlo v adaptaci režiséra Davida Drábka. Jedná se tedy o další Drábkovo originální provedení Shakespearových her po Macbethovi, Richardu III. a Romeovi a Julii.

Shakespearův snově magický příběh v překladu Martina Hilského bude v Hradci Králové přenesen do prostředí nemocnice. V hlaví roli introvertního doktora Puckmana (později extrovertního Puka) se představí Jiří Panzner, Natálie Holíková bude oddanou zdravotní sestrou Flórou, ředitelem nemocnice Svatého Onufria (ale i Oberonem) se stane Jan Vápeník, v roli primářky (a zároveň Titanie) se představí Kamila Sedlárová. V dalších rolích uvidíme Martinu Novákovou, Marii Kleplovou, Týnu Andělovou Průchovou, Matěje Anděla a další.

Na inscenaci se podílel Drábkův častý spolupracovník, hudební skladatel Darek Král. Scénu vytvořil Marek Zákostelecký, kostýmy navrhl Tomáš Kypta, dramaturgem inscenace je Ladislav Nunvář a na choreografii spolupracovala Sára Venclovská.

David Drábek se ve své adaptaci inspiroval filmovým dramatem Čas probuzení (Awakenings) z roku 1990. Film Čas probuzení je hereckým koncertem Robina Williamse a Roberta De Nira. Ústředním tématem filmu je snaha samotářského lékaře Malcolma Sayera, jehož ztvárnil Robin Williams, najít příčinu, proč jsou někteří pacienti dlouhé roky v katatonickém stavu. Doktor Sayer se domnívá, že tyto lidské sochy jsou uvnitř zcela při smyslech, a proto hledá lék, který by pacienty probudil znovu k životu a dal jim možnost pocítit radost i bolest, což se mu nakonec podaří.

A právě z toho vychází klicperovská adaptace – čtyři pacienti – Hermie, Helena, Lysandr a Demetrius jsou v katatonickém stavu, dýchají, trochu se hýbají, ale nikdo neví, jestli uvnitř vnímají a něco cítí. Středobodem všeho dění se stává doktor Puckman. Podaří se mu alespoň na jednu noc probudit svým lékem tuto čtveřici? A usmířit svár ředitele nemocnice / krále skřítků s primářkou / královnou víl?

"David Drábek propojil známou a tolik uváděnou komedii s jedním, pro mě, z nejkrásnějších filmů. Na jedné straně komedie plná hašteření, dvoření a na straně druhé drama o těžce nemocných lidech. David Drábek zde opět ukazuje, že lze Shakespeara „dělat jinak“," říká dramaturg Ladislav Nunvář v tiskové zprávě.

"První polovina inscenace vychází částečně z filmové předlohy Čas probuzení, druhá část je shakespearovská, ale Čas probuzení prostupuje i do Shakespearova příběhu – znovu se vynořují traumata, staré spory, ale i krásné okamžiky, které se odehrály před dávnými lety. Nad veselým hašteřením milenců visí jako Damoklův meč obava, jak bude lék, který doktor Puckman milencům aplikoval, na ně působit. Bude pro tuto čtveřici svět, do kterého se probudí tím krásným shakespearovským světem roztomilých elfů a víl, nebo spíš horrorovým obrazem? A stihne tento čtyřlístek najít tu pravou lásku, než účinek léku vyprchá?" dodává Nunvář.

"Měl jsem od samého začátku pocit, jako to vždycky u mě bývá, zvláště pak v Klicperově divadle, že nic nejde tak, jak je to nalajnováno. Že je potřeba přijít s něčím novým, s nějakým novým výkladem a novým vlivem. A je vždycky nejlepší, když tam člověk zahrne to, co ho ovlivnilo v bezprostřední době, což v mém případě bylo umírání a nemoc mého tatínka. A to se do toho promítlo," doplnil režisér David Drábek.

Premiéra inscenace Sen noci svatojánské aneb Čas probuzení se koná 16. prosince 2017 na hlavní scéně Klicperova divadla.

Související

Více souvisejících

Klicperovo divadlo William Shakespeare David Drábek (režisér) kultura Divadla

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy