Klicperovo divadlo uvede adaptaci stěžejního románu ruské literatury

Hradec Králové - Po úspěšných inscenacích Labutí jezero, Evžen Oněgin a Pěna dní se do Klicperova divadla vrátí režijní duo SKUTR. Tentokrát zde nastuduje stěžejní román světové literatury, Bratry Karamazovy Fjodora Michajloviče Dostojevského.

Do Klicperova divadla se opět vrací režijní duo SKUTR, které tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Po úspěšných inscenacích Labutí jezero, Evžen Oněgin a Pěna dní zde dvojice nastuduje slavný román Fjodora Michajloviče Dostojevského, Bratři Karamazovi.

Autorem scény je i tentokrát Jakub Kopecký, kostýmy vytvořila Simona Rybáková a hudbu složil Petr Kaláb. Těšit se můžete na herce Klicperova divadle i tři hosty. V hlavní roli Fjodora Pavloviče Karamazova se představí Jiří Zapletal, jeho syny Dmitrije, Ivana a Aljošu ztvární Jan Sklenář, Miroslav Zavičár a hostující Sebastian Jacques, sluhu a nemanželského syna Smerďakova hraje Jakub Tvrdík, otce Zosimu Zora Valchařová-Poulová, Kateřinu Sára Venclovská, jako Grušenka se představí hostující Anna Fialová, jako Líza Týna Andělová Průchová, v roli její matky Martina Nováková, Matěj Anděl jako Iljuška Sněgirov, hostující William Valerián jako Kolja Krasotkin a jako Sněgirov starší se představí Ondřej Malý.

Sociálně filosofické pojednání o světu, Bohu, otci a otcovství. Ale i o lásce vášnivé, oddané, uražené, ponížené, všeobjímající a sobecké. O světě bez pravidel. O světě, jemuž vládne Fjodor Pavlovič Karamazov, otec, který je zosobněním nejhorších lidských vlastností, otec chamtivý, vypočítavý, krutý a zbabělý. Podědili kus karamazovství také jeho synové?

Nejstarší Dimitrij zvaný Míťa, důstojník a floutek, hazardér a milovník, vášnivý surovec. Mladší Ivan, cynik a intelektuál, hledající ateista, nihilistický misantrop. A nejmladší Alexej, čistý Aljoška, pokorný dobrák, který chce smířit všechny se sebou, mezi sebou a s Bohem. Jenže v karamazovském světě dobro snadno nevítězí.  Je tu taky Smerďakov, slouha plný nenávisti a pohrdání.  A ďábel obchází blíž, než si myslíme.

A láska? Dojde naplnění svojí touhy hrdá a ušlechtilá Kateřina Ivanovna? A co Agrafena Ivanovna, Grušenka, smyslná, vypočítavá i nešťastná, milovaná všemi? Nebo Líza? Napůl žena, napůl dítě, ubohé, bolestínské i kruté? Přežije tedy alespoň naděje? Je tu přece ještě Ilujška, chlapec, po kterém se háže kamením. Připomeňte si jeden ze základních pilířů světové literatury. Přijďte si zapřemýšlet o smyslu života a nechte se unášet v jeho vášních a běsech.

Fjodor Michajlovič Dostojevskij se narodil 11. listopadu 1821 v Moskvě do rodiny štábního lékaře, který působil v nemocnici pro chudé. Jeho matka zemřela, když bylo Fjodorovi 16 let, následně přišel i otce - alkoholika a tyrana - jehož zavraždili jeho nevolníci.

Roku 1843 absolvoval vojenskou vysokou ženijní školu v Petrohradě, poté nastoupil na carské ministerstvo obrany, ale už po roce toto místo opustil, aby se mohl věnovat profesionální literární činnosti.

Román Bratři Karamazovi byl otisknut v časopise Russkij Věstnik v letech 1879-1880, ale na díle začal Dostojevskij pracovat v roce 1876. Úplně první náčrty se dají datovat už do 60. let 19. století, kdy Dostojevskij vymyslel řadu zápletek plánovaných rozsáhlých epických celků, jejichž završením měl být román Život velkého hříšníka. V tomto románu měl být hlavní postavou světec, který zvítězil nad veškerým materiálním světem. K napsání tohoto díla nikdy nedošlo, avšak Dostojevskij z nich převzal některé motivy do jiných románů - Běsi, Výrostek a Bratři Karamazovi.

U Bratrů Karamazových se dají najít předobrazy postav ze starších Dostojevského děl. Například v prvních poznámkách k Bratrům Karamazovým Dostojevskij Aljošu označuje jako Idiota. Ale román není jen inspirací jeho vlastním dílem, Dostojevskij do něho vložil i celou řadu událostí z jeho života. Do Staré Russe, kde se děj románu odehrává, jezdil autor na letní pobyt. Dům Karamazových je popsán podle domu, kde Dostojevskij žil, a také některé postavy v románu jsou vykresleny podle skutečně existujících tamních obyvatel. Předobrazem Míti je otcovrah Iljinskij, se kterým se Dostojevskij setkal v káznici na Sibiři a o kterém se zmiňuje v Zápiscích z mrtvého domu. Reálný je i klášter, ve kterém přebýval otec Zosima.

Jedním z ústředních témat románu je otcovství. V Deníku spisovatele Dostojevskij píše o znepokojivém stavu ruských rodin. I tady vychází autor z vlastních zkušeností. Jeho otec, po smrti své ženy, začal hodně pít, byl přísný a hrubý na své okolí, lakomý - to se stalo předobrazem pro starého Karamazova. Karamazov je nahodilým otcem, má čtyři syny, ale nikdy se o ně nestaral. Když synové dospějí, setkávají se znovu se svým otcem. A každý k němu přistupuje jinak - na tomto přístupu se ukazují jejich protikladné charaktery.

Hlavní děj je zhuštěn do pouhých pár dnů, ale důsledky těchto událostí se rozvíjí v průběhu několika měsíců. Starý Karamazov je zavražděn. Důkazy ukazují, že zločin spáchal Míťa. Ten je odsouzen a poslán na Sibiř. Dostojevskij zde ukazuje justiční omyl. Míťa si přál smrt svého otce, ale nezabil ho. Vrahem je Smerďakov a za spolupachatele lze brát Ivana. Právě k němu Smerďakov nejvíce vzhlížel. Ivan svojí tezí „Vše je dovoleno“ poskytl Smerďakovovi ospravedlnění pro jeho čin.

Jeden ze synů si smrt otce přál a je za ni odsouzen, druhý ho zavraždil, další tomu napomáhal. A jediný Aljoša, nejčistší z nich, stojí mimo tyto události.

"Obsazení jsme tvořili na základě toho, že jsme tento titul vybrali pro tento soubor. Byli jsme přesvědčeni, že tady v podstatě ty Karamazovy obsadíme. Akorát koho jsme tady nenašli, tak to byl Aljoša - nejmladší Karamazov - toho jsme si přivedli z Prahy, našeho studenta Sebastiana Jacquesa, který u nás studuje herectví na alterně. A myslím si, že je to pro Sebastiana velká příležitost, protože paradoxně je, si myslím, více vyhraný v seriálech a ve filmech, ale na divadle takovouto velkou příležitost zatím neměl," říká Lukáš Trpišovský v tiskové zprávě.

"A druhým hostem je Anna Fialová do role Grušenky. S Aničkou jsme dělali v Národním divadle - hraje nám v Krvavé svatbě. A ta spolupráce byla tak skvělá, že jsme Aničku hned oslovili, jestli by s námi chtěla spolupracovat i v dalších projektech. A první z těch věcí, na kterých jsme se domluvili, je zrovna tady v Klicperově divadle. Anička je výjimečná, studovala konzervatoř a diváci ji možná budou znát z televize, ale ona je výjimečná právě v tom, že je talentovaná na pohyb a na zpívání. A myslím si, že si to v téhle roli i užije a ukáže to," dodává Trpišovský.

Premiéra se koná 24. března 2018 na hlavní scéně Klicperova divadla.

Související

Více souvisejících

Klicperovo divadlo kultura Divadla Hradec Králové Fjodor Michajlovič Dostojevskij Kukučka SKUTR - Trpišovský Simona Rybáková (kostýmní výtvarnice) Anna Fialová

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 27 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy