Hradec Králové - V březnu vstoupí cyklus Klicperova divadla Beseda X do své jarní závěrečné části. Projekt, který nabízí představení hostujících souborů z celé republiky nyní nabídne inscenaci pražské MeetFactory, studentů DAMU či brněnské Polárky.
V březnu vstoupí oblíbený cyklus Beseda X do své jarní závěrečné části. Nabídne v ní další hostující představení souborů z celé republiky. Tentokrát přijedou umělci nejen ostřílení, ale i začínající. V nabídce je kromě dramat i jedna pořádně ztřeštěná komedie.
Březen bude patřit pražské MeetFactory. Inscenaci Pohlavní životy siamských dvojčat tam nazkoušela režisérka Natálie Deáková se skvělými herečkami Zuzanou Stivínou a Anitou Krausovou. Královéhradečtí diváci tak mohou nahlédnout na první divadelní uvedení posledního románu Irvine Welshe, autora kultovního Acid Housu a Trainspottingu.
Lesbická trenérka fit centra Lucy a nadváhou a depresí sužovaná umělkyně Lena žijí v americké Miami. Jejich životy se nečekaně protnou po náhodné noční přestřelce. Láska, kalorie, zvrácenosti, křehké vnitřní životy navenek tvrdých žen i pohlavní život siamských dvojčat: to vše v číslech, jimiž je Amerika posedlá. Je to opravdu tak? Přesvědčit se o tom můžete už 14. března.
Duben vás potěší tvorbou mladých divadelníků z DAMU. Režisér Adam Skala tam napsal a zrežíroval Zářez, absurdní komedii o dospívání partičky mladých lidí na jednom sídlišti. Tři outsideři Káča, Mára a Evžen se pokouší řešit mindráky své i mindráky celé společnosti. A zvolili si k tomu cestu poměrně radikální… Třeskutý zde tedy nebude pouze humor.
Krvavá groteska o školní střelbě a náladě narůstajícího extremismu byla volně inspirovaná teroristickými útoky v České republice a jinde ve světě. Přijďte se zamyslet nad tématem, které je nám možná blíž, než si myslíme… a zároveň se pořádně pobavit. Mezi mladými herci se představí i čerstvý člen Klicperova divadla Kryštof Bartoš nebo hradecký rodák Vojtěch Vodochodský. To vše 16. dubna ve Studiu Beseda.
A závěr „X-kového“ cyklu obstarají hosté z Brna. V divadle Polárka připravil režisér Břetislav Rychlík polskou hru Tadeusze Slobodzianka Naše třída. Naskytne vám tak pohled na dějiny dvacátého století v jedné školní třídě. Přivítají vás spolužáci, kteří ve škole zažili válku i mír, spravedlnost i bezpráví, radost z osvobození i útlak. Spolužáci, kteří se ocitali na různých stranách barikád, každý z nich stál před volbou někomu ublížit a někomu pomoct – a každý z nich někomu ublížil a někomu pomohl. Je nutné je proto soudit? A je možné rozsoudit, kdo se zachoval správně? A je to vůbec potřeba?
V mimořádně silném příběhu o nelehkém přebývání v soukolí dějin uvidíte mezi brněnskými herci také našemu publiku dobře známého Davida Smečku. Tento skvělý divadelní zážitek si nenechte ujít 19. května.
Jarní část předplatného "Beseda X", které obsahuje 3 představení, můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu v předprodeji Klicperova divadla na Gočárově třídě nebo on-line prostřednictvím portálu HKpoint.
Související
Klicperovo divadlo otevírá předprodej: Důležité infromace pro sezonu 2019/20?
Klicperovo divadlo uvede adaptaci stěžejního románu ruské literatury
Klicperovo divadlo , Divadlo Polárka , kultura , Divadla , zájezdy , Hradec Králové , Irwin Welsh (spisovatel)
Aktuálně se děje
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
včera
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
včera
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
včera
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
včera
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
včera
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
včera
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
včera
Pravda o íránské odvetě. Američané utrpěli škody za stamiliony dolarů
včera
Doma zanechal dopis. Pátrání po muži z Bohutína má špatný konec
včera
Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu
včera
Jsme blízko splnění cílů operace, tvrdí Trump. Hormuzský průliv mají chránit jiní
včera
Minář opět zlákal slavné osobnosti. Lidé se na Letné sejdou odpoledne
včera
Počasí slibuje zajímavou situaci. Do Česka by ještě mohla nakouknout zima
20. března 2026 21:50
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
20. března 2026 20:22
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
20. března 2026 19:37
Začne další dlouhá výluka. Tramvaje nebudou jezdit u Pražského hradu
Turisté asi nebudou nadšení, ale každá tramvajová trať potřebuje čas od času opravit. Již o víkendu začnou práce na úseku u Pražského hradu, který je jednou z nejvyhledávanějších památek v hlavním městě. Rekonstrukce potrvá až do léta.
Zdroj: Jan Hrabě