Praha - V dubnu přiveze brněnské HaDivadlo do Studia Hrdinů tři tituly aktuálního repertoáru. Eyolf, Náměsíčníci (imitace a tušení) a Strýček Váňa jsou představení, která spojuje osoba režiséra Ivana Buraje, uměleckého šéfa této scény. Minipřehlídka bude doplněna o besedu s Ivanem Burajem a dvě reprízy koprodukční inscenace Studia Hrdinů a HaDivadla Macocha.
Studio Hrdinů a HaDivadlo již druhou sezónu úzce kooperují a vzájemná spolupráce se bude prohlubovat. Kromě výměny režisérského dua Jan Horák - Michal Pěchouček (inscenace Síla zvyku) a inscenačního týmu Kamila Polívková - Antonín Šilar - Zuzana Formánková - Ivan Acher (Macocha) se v příští sezóně chystá v Praze režírovat právě umělecký šéf brněnské scény Ivan Buraj a oba výše zmíněné týmy se zase vrátí do Brna.
Nyní mají pražští diváci unikátní příležitost seznámit se s tvorbou talentovaného absolventa režie na JAMU, který HaDivadlu šéfuje od roku 2015. Nejstarší z přivezených inscenací, Čechovovův Strýček Váňa, se objevila v nominacích Cen Divadelních novin v kategorii Činoherní divadlo v roce 2016 a Robert Mikluš byl za roli Astrova nominován za svůj herecký výkon v Cenách Thálie 2016.
Ani další inscenace, Náměsíčníci (imitace a tušení), která je adaptací legendárního románu evropského modernisty Hermanna Brocha nezůstala kritikou nepovšimnuta. Inscenace byla oceněna jako Projekt roku festivalem …příští vlna / next wave… 2017 a byla též nominována na Cenu Josefa Balvína 2017.
Inscenace hry Henrika Ibsena Eyolf měla premiéru teprve na konci roku 2017, ale předchozí výčet dává tušit, že i tato inscenace se dočká pozornosti kritiky.
V předvečer přehlídky se v kavárně U Hrdinů koná neformální diskuse s Ivanem Burajem, kterou povede Martin Macháček (bývalý redaktor pořadu Tyjátr na Rádiu Wave). Řeč bude nejen o těchto inscenacích, ale i o prohlubující se spolupráci mezi Studiem Hrdinů a HaDivadlem. Diskuse začíná v 18.00.
Přehlídka je doplněna o dvě uvedení koprodukční inscenace Macocha, která se pravidelně reprízuje v Praze i Brně. Adaptace novely Petry Hůlové je auto(ne)biografickým vyprávěním o údělu moderní ženy v éře tzv. dvoukariérového manželství. Text balancuje na hranici stylizačního banálna a nadsazeného, racionálního sebeuvědomělého módu. Její styl v mnohém připomíná mistryni ironie a zapálenosti, rakouskou nobelistku Elfriede Jelinek.
Představení Eyolf se koná 4. dubna, Náměsíčníci (imitace a tušení) 7. dubna, Strýček Váňa 12. dubna a Macocha 20. a 21. dubna, vždy ve 20 hodin ve Studiu Hrdinů v Praze.
Související
Jak se Opice stala člověkem. Studio Hrdinů uvede adaptaci Kafkovy povídky
Německý dramatik se přijede podívat na svou hru do Studia Hrdinů
Studio Hrdinů , HaDivadlo , kultura , Divadla , Ivan Buraj (režisér) , Robert Mikluš (herec)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 3 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 4 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
20. července 2026 19:04
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
20. července 2026 17:39
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
V Česku od pondělí přestal platit strop na ceny pohonných hmot, které reagovaly podle očekávání, tedy zdražením. Litr nafty místy zdražil i o více než tři koruny. Řidiči si však připlatili i za benzin.
Zdroj: Jan Hrabě