Festival Janáček Brno se stal vítězem prestižní The International Opera Awards. V kategorii nejlepší festival minulého roku

Festival Janáček Brno obdržel jako první v České republice prestižní ocenění The International Opera Awards – za nejlepší festival minulého roku. Uspěl v konkurenci festivalů Ruhrtriennale nebo Opera Holland Park. Cenu v Londýně na slavnostním galavečeru 29. dubna 2019 převzali ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser a šéf Janáčkovy opery NdB Jiří Heřman. Mezi dalšími oceněnými byla například Opera Vlaanderen (operní divadlo roku) nebo londýnská Covent Garden (inscenace roku).

„Národní divadlo Brno se tím se svým festivalem dostává do společnosti těch nejlepších umělců a souborů z celého operního světa. Po pouhých 6 ročnících festivalu je to až neuvěřitelný úspěch…“ řekl Martin Glaser, ředitel NdB. 6. ročník Mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018, který se konal od 17. listopadu do 5. prosince, byl rekordní rovněž diváckou účastí (13 278 platících diváků z více než 30 zemí světa, což představuje více než 95% průměrnou návštěvnost).

 „Je to pro nás operní Oscar a věříme, že pro celou Českou republiku je to významný kulturní počin a že jsme do světa vyslali signál, že dílo Leoše Janáčka žije, a to nejenom v zahraničí, ale i v Čechách,“uvedli Martin Glaser s Jiřím Heřmanem, kteří cenu převzali.

The International Opera Awards vznikla v roce 2012 s cílem podporovat výjímečné počiny a umělce na poli operního umění na celém světě. Mezi patrony organizace patří osobnosti, jako jsou Sir Thomas Allen, Janet Baker či Mirella Freni. Každý rok porota složená z předních odborníků vybírá ceny v osmnácti kategoriích zahrnující jak jednotlivé umělecké výkony, tak např. nejlepší inscenace, světovou premiéru, orchestr či operní soubor. Festival Janáček Brno 2020 se bude konat v termínu 28. 9. – 16. 10. 2020. Festival slavnostně zahájí premiéra nové inscenace opery Osud Leoše Janáčka. Program festivalu Janáček Brno 2020 bude zveřejněn v termínu 1. 12. 2019 při příležitosti preview koncertu špičkového souboru Pavel Haas Quartet v divadle Reduta v Brně. Od prosince letošního roku bude zahájen rovněž předprodej vstupenek na festival.

„Abychom zkrátili příznivcům našeho bienále čekání, připravili jsme již v tomto roce sérii preview akcí a koncertů, které se v Brně na podzim odehrají. V říjnu to bude naše výborná produkce Janáčkovy Její pastorkyně, kterou budeme přenášet pomocí platformy Opera Vision do celého světa. V listopadu se návštěvníci mohou těšit na slavnostní první recitál na originálu zrestaurovaného Janáčkova klavíru Ehrbar v Památníku Leoše Janáčka a další atraktivní koncerty,“ doplnil Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB.  

Související

Více souvisejících

festival Janáček Brno Martin Glaser (ředitel NdB) Národní divadlo Brno

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy