OBRAZEM: Největší divadelní sál v Česku otevírá své brány. Po roční rekonstrukci je Janáčkovo divadlo zpět

Brno – Po patnáctiměsíční rekonstrukci se prostory Janáčkova divadla znovu zpřístupní veřejnosti. Slavnostní otevření proběhne dne 17.11. při příležitost zahájení 6. mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. Stejně jako při otevření divadla v roce 1965 i tentokrát zazní premiéra opery Příhody lišky Bystroušky.

Budova Janáčkova divadla byla vystavěna mezi lety 1961 až 1965 podle návrhu architekta Jana Víška. Předcházelo tomu půlstoleté hledání architektonické podoby proměňující se vlivem změn stylových, provozních, kulturních, ale i politických požadavků. Divadlo sice odolávalo zubu času, ale pomalu bylo znát, že je rekonstrukce zapotřebí. 

Od svého otevření se Janáčkovo divadlo dočkalo pouze jedné větší rekonstrukce, a to v roce 2007, kdy proběhla rekultivace okolí divadla, bylo vybudováno podzemní parkoviště a opraveno nevyhovující hlediště. Na tento projekt město Brno vyčlenilo 111 milionů korun.

Uběhlo 10 let, a i přes komplikace s pozdním vypsáním soutěže na zhotovitele započala v červnu 2017 první část velké rekonstrukce. Ta měla začátkem listopadu kolaudaci a byla nezbytná pro veřejnou produkci. Nicméně stavbaři budou i nadále pokračovat ve své práci. Nákladná rekonstrukce za 600 milionů korun by měla být za rok již hotova.

„Teď, aby divadlo mohlo začít fungovat, tak bylo částečně zkolaudováno. Kromě společenských prostor (foyer, hlediště a jeviště) jsou zkolaudována dvě patra zázemí. Do konce dubna by měla být dokončen zbytek, tedy další dvě patra, která jsou teď stavba. V tuto chvíli se balet a opera musí střídat, protože nemají dostavené svoje prostory,“ řekl vedoucí Zákaznického centra Martin Koplík.

Jelikož je budova památkově chráněna, nebylo do divadla přistavěno nic „nového“, tím pádem bylo nutno restaurovat, repasovat nebo vytvořit repliky originálu. Autenticitu budovy umocňuje snaha o nápodobu designu interiéru 60. let.

Při vstupu do foyer divadla diváka nejvíce zaujme změna podoby centrální stěny u vchodu. Červenou žulu vystřídal bílý mramor, do kterého jsou vyryty názvy všech Janáčkových oper. Za stěnou naproti hlavním šatnám se nachází velké zrcadlo, jenž bylo ve své době největším zrcadlem v Československu. Celkový prostor je čistý, nehledě na svoji historii až nadčasový.

Kromě úprav různých interiérových detailů byla provedena i řada praktických zlepšení. Dámské toalety byly zvětšeny, divák teď může jet výtahem přímo z podzemního parkoviště do divadla nebo byl přidán bufet, v němž je možnost si objednat dopředu přes internet a obsluha to připraví. Kapacita divadla je 1108 diváků včetně personálu.

Související

Řecké pašije

RECENZE: Řecké pašije v Janáčkově divadle jsou díky migraci a hladomoru aktuálnější, než by autor tušil

Janáčkovo divadlo, scéna opery a baletu Národního divadla v Brně uvedlo premiéru díla Bohuslava Martinů Řecké pašije, které bylo inspirováno románem Nikose Kazanzaklise. Autor byl řecký spisovatel, básník, dramatik a překladatel (1883 – 1957) byl jedním z nejznámějších představitelů novořecké literatury, proslulý především svými romány Řek Zorba, Poslední pokušení a Kristus znovu ukřižovaný.

Více souvisejících

Janáčkovo divadlo v Brně Brno festival Janáček Brno Leoš Janáček

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy