RECENZE: Řecké pašije v Janáčkově divadle jsou díky migraci a hladomoru aktuálnější, než by autor tušil

Janáčkovo divadlo, scéna opery a baletu Národního divadla v Brně uvedlo premiéru díla Bohuslava Martinů Řecké pašije, které bylo inspirováno románem Nikose Kazanzaklise. Autor byl řecký spisovatel, básník, dramatik a překladatel (1883 – 1957) byl jedním z nejznámějších představitelů novořecké literatury, proslulý především svými romány Řek Zorba, Poslední pokušení a Kristus znovu ukřižovaný.

Jenom ve zkratce zde kopíruji stručnou informaci z bohatého programu k inscenaci, za co jistě vděčíme dramaturgyni opery Patricii Částkové, která již tradičně programy kvalitně připravuje. Tak tedy, zde je uvedený obsah opery:

Kněz Grigoris svolává shromáždění stařešinů vsi Lycovrissi a vybírá z řad vesničanů Krista a apoštoly pro pašijové hry. Hluboký mír, ve kterém ves dosud žila, je narušen náhlým otřesem. Tak jako prst Boží požaduje důkaz víry, přicházejí na náves běženci z vydrancované a opuštěné vesnice a žádají o azyl. Jsou hněvivě odmítnuti a donuceni hledat si útočiště ve skalnatých horách. Avšak nově jmenovaní svatí jdou za strachujícími se uprchlíky. Běžné denní starosti těchto lidí se postupně vytrácejí; síla jejich víry a jejich role v blížících se pašijích začínají měnit jejich duchovní vědomí do nové zralosti. Každý muž i žena se postupně vrací k jedinému smyslu svého konání: dobru, nebo zlu… Tak charakterizoval Bohuslav Martinů svou poslední operu.

Určitě ani autor předlohy, ani skladatel Martinů netušili, jak aktuální bude jejich dílo v 21. století. Problém migrace je ve světě stále naléhavější, do pohybu se dali vinou hladomoru, válek, náboženských rozepří, celé skupin lidského společenství a pohyb chudých, válkou zbídačených oblastí směrem do evropské civilizace stále narůstá. Jak se s tím Evropa vyrovná? Jak se s tím vyrovnávají předkové dnešní ch křesťanů, kteří mohou, musí, nesmí, odmítnout jiné křesťany.

Ti u nich hledají azyl, utíkají totiž před krutou invazí Turků v jejich rodném kraji. Podobenství s dneškem je až neuvěřitelní. A my si tady, v českých luzích a hájích ani dostatečně neuvědomujeme, jaké je to celosvětové migrující obyvatelstvo problémem. Nás se to netýká, tady je všechno „oukej“. A většinou nás neděsí to, na co se ptal Ernest Hemingway: Komu zvoní hrana? Zvoní i tobě. 

Od prvního zvednutí opony, až po její závěr má divák pocit, že je svědkem nádherné hudby Bohuslava Martinů, svědkem krásných sólových výstupů a dech beroucích sborů a jenom tak, někde v pozadí si divák uvědomuje náročnost díla a bravurní interpretaci. Od přesného vedení orchestru dirigentem Robertem Kružíkem, přes režii Jiřího Heřmana, až po kostýmování Alexandry Gruskové a monumentálně působící scénu Dragana Stojčevského. Celá opera je pojata v šerosvitu. A tady je jeden kámen úrazu.

Na velmi sugestivně nasvícené – tedy skoro nenasvícené scéně jenom velmi těžce rozeznáváme tváře protagonistů, které zkušený divák identifikuje podle charakteristického hlasu, ne podle vzezření. Mnohé herecky propracované citové pohnutky identifikujeme jenom pohybem mizanscény, ne díky jednání postav. To „šetření“ světlem bylo přehnané… Na jedné straně podpořilo temnou příběhovou linii, na straně druhé šlo svícení až do krajnosti, tedy občas působilo to „nesvícení“ až rušivě. Škoda.

Z pěveckých, arií i hereckých výkonů zaujal  Manoliuos v podání Petra Bergera svým plným hlasem a citovým zabarvením různých vjemů, které prožíval. Stejně tak Kateřina v podání Pavly Vykopalové. A robustné podání kněze Georgice Janem Šťávou bylo opravdu monumentální. Hned zaváhám, opakuji si výkon kněze Fotise z druhého dějství: „Včera v noci jsem měl sen…“

Ano je těžké určit, o kom se v recenzi zmínit a o kom ne. Všechny interpretace byly na vysoké úrovni a velmi kvalitní byl i výkon sboru Janáčkovy opery, včetně Českého akademického sboru. Obdivuhodně kvalitní byli také interpreti Dětského sboru Brno. Ono provolání Kyrie eleison - Pane, smiluj se - znělo sugestivně snad ze všech stran, až naskakovala divákům možná i husí kůže. 

Divák mohl posoudit kvalitu zvuku v hledišti Janáčkovy opery.  Kyrie eleison – to nebylo jenom modlitební zvolání.  To byl postoj skladatele, umělce, k době ve které žil. Vždyť Řecké pašije zkomponoval v temném roce 1954.

Ze 400 stran románu vytvořil 40 stran libreta, které naplnil zázračnou hudbou. Podle korespondence se skladatele necítil po dopsání díla úplně jistě. Dnes můžeme bez zaváhání konstatovat, že je to náročná a také zázračná opera, která byla precizně a citlivě realizována. Prostě, v dnešní době chytila za srdce. A to je dobře.

Související

Více souvisejících

Divadla Janáčkovo divadlo v Brně

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 41 minutami

Sídlo EU

Vpasti mezi Trumpem a Putinem. Evropská unie musí rozhodnout o své budoucnosti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.

před 1 hodinou

Donald Trump

Zahájil, co slíbil. Trump odstartoval obchodní válku, píše CNN

Donald Trump pokračuje v plnění svých předvolebních slibů, a to bez ohledu na možné důsledky. Zahájil obchodní války, které mají ochránit americké pracovníky před globalizací, prosazuje tvrdá opatření proti migraci a fentanylu a s pomocí Elona Muska začal razantně omezovat vliv federální vlády. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump uvalí cla i na dovoz z Evropské unie

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy „rozhodně“ uvalí cla na dovoz z Evropské unie. Toto prohlášení přichází poté, co již byly zavedeny tarify ve výši 25 % na zboží z Kanady a Mexika a 10 % na čínské produkty. Nová cla na severoamerické a čínské zboží vstoupí v platnost v úterý.

před 4 hodinami

včera

včera

Začalo natáčení nového filmu režisérky Evy Toulové Deník shopaholičky. Prohlédněte si galerii

Začalo natáčení filmu Deník shopaholičky. Režisérka prozradila, čím bude unikátní

Započalo natáčení nového filmu režisérky Evy Toulové s názvem Deník shopaholičky. Tentokrát se autorka v romantické komedii věnuje fenoménu nakupování, slev a výprodeje. Hlavní roli ztvární Bára Seidlová. Po boku známých tváří si zahraje například Václav Vydra nebo Veronika Žilková a jednu z rolí ztvární i sama režisérka. Snímek bude unikátní v tom, že bude tvořen čistě ženskými tvůrkyněmi.

včera

včera

včera

včera

Ukrajinci brání svou zem před ruskými invazními vojsky.

Osudy pohřešovaných Ukrajinců. Je jich přes 60 tisíc, ale Rusové mlčí

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se počet pohřešovaných ukrajinských občanů vyšplhal až na 61 tisíc. Mnoho z nich jsou civilisté, jejichž osud zůstává neznámý. Ruské úřady se systematicky vyhýbají povinnosti poskytovat informace o zadržených Ukrajincích, čímž porušují mezinárodní právo a rodinám ztěžují jakoukoli snahu o jejich nalezení.

včera

Petr Fiala

Česko by mohlo zvýšit výdaje na obranu, řekl Fiala. Kritizoval Fica

Česko by v dalších letech mohlo na obranné výdaje dávat až tři procenta hrubého domácího produktu, naznačil premiér Petr Fiala (ODS) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Lídr občanských demokratů komentoval i aktuální vztahy se sousedním Slovenskem. 

včera

Bašár al-Asad

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

včera

včera

včera

Adina Mandlová

Adina Mandlová se narodila před 115 lety. Sláva jí štěstí nepřinesla

Na konci ledna roku 1910, tedy před 115 lety, přišlo na svět děvčátko, které se o pár let později stalo slavnou herečkou. Jméno Adina Mandlová je (nejen) ve filmovém světě známo dodnes. Ačkoliv Mandlová patřila mezi nejkrásnější a nejslavnější hvězdy filmového plátna své doby, byla většinu života nešťastná.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu chce s Trumpem překreslovat mapu Blízkého východu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odletěl na jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Podle deníku Times of Israel s ním chce řešit překreslení mapy Blízkého východu, které by mělo vést k posílení bezpečnosti Izraele. 

včera

Donald Trump

Trump zavádí cla. Má o nich falešnou představu, říká americký politolog pro EZ

Americký prezident Donald Trump svým neortodoxním přístupem k politice narušuje zavedené normy amerického systému brzd a protivah. Jeho kroky vyvolávají obavy o budoucnost demokracie i postavení USA ve světě. EuroZprávy.cz se v této souvislosti obrátily na amerického politologa Setha Masketa z Univerzity v Denveru. Podle něj si Trump udržuje „falešnou představu“ třeba o tom, co to jsou cla a vnímá je jako sankce – ačkoli poškozují americké spotřebitele.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Rusové zaútočili na vlastní občany ve škole, tvrdí Kyjev. Moskva to popírá

Rusové opět dokázali, že se neštítí ničeho. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského totiž zaútočili na budovu školy v Ukrajinci okupovaném městě Sudža v ruské Kurské oblasti. V okamžiku útoku se tam přitom ukrývali a připravovali k evakuaci zdejší ruští občané. Nejméně čtyři lidé zemřeli, informovala BBC. Desítky osob utrpěly zranění. 

včera

Čeští kritici rozdali vlastní filmové ceny. Mádl narazil, uspěla Taušova Amerikánka

Nejlepším filmem uplynulého roku je podle českých kritiků a kritiček Amerikánka. Snímek režiséra a producenta Viktora Tauše posbíral během večera 15. Cen české filmové kritiky celkem tři sošky, další dvě připadly celovečernímu hranému debutu Veroniky Liškové Rok vdovy. Celkem bylo oceněno sedm děl.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy