Rusové trestají i umělecké projevy. Divadelnice míří za mříže kvůli oceňované hře

Režisérka Jevgenija Berkovičová a dramatička Světlana Petričuková dostaly od vojenského soudu v Moskvě každá šest let vězení za „ospravedlňování terorismu“. Za jejich odsouzením stojí oceňovaná divadelní hra o ženách, které se provdaly za bojovníky Islámského státu. 

Do vězení je dostala divadelní inscenace hry Statečný sokol Finist. Jde o příběh ruských žen, které během tamní občanské války odcestovaly do Sýrie, aby se provdaly za členy teroristické organizace Islámský stát. O kauze informovala britská stanice BBC. Hra byla poprvé uvedena v roce 2020 a až do roku 2022 postupně získala dvě ocenění Zlatá maska za nejlepší dramaturgii a nejlepší kostýmy. 

Podle serveru RFE/RL byly divadelnice dlouhodobě drženy ve vazbě. Ruští soudní znalci provedli expertízu, podle níž se ve hře nacházela ideologie islamismu a znaky „ideologie radikálního feminismu“. Prokurátorka Jekatěrina Denisovová také uvedla, že „hra obsahuje znaky ospravedlnění terorismu“. Uvedla to BBC s odkazem na ruskou tiskovou agenturu RBC.

Obě ženy se ale brání, jejich obhájkyně Ksenia Karpinskaja plánuje odvolání. „Představení jsme uvedli, abychom zabránili terorismu. K teroristům chovám jen odpor a odsouzení. Vůbec netuším, co má tento výběr slov společného se mnou. Nikdy jsem nesdílela žádnou formu islámu, radikální ani jinou,“ popsala Berkovičová. 

„Soudní jednání bylo naprosto nezákonné a nespravedlivé. Chci, abyste věděli, že tyto dívky jsou naprosto nevinné,“ zdůraznila Karpinskaja. 

Jedním z těchto expertů byl religionista Roman Silantjev. Ten podporuje ruskou invazi na Ukrajinu a tvrdí, že „se tam praktikuje novopohanství satanistického charakteru“ a sám sebe považuje za zakladatele „destruktologie“. Destruktologie „komplexně zkoumá extremistické a teroristické organizace, psychokulty a nenáboženské sekty; totalitní sekty a sféru magických služeb; sebevražedné hry a záliby, smrtící subkultury mládeže a lékařský disent,“ jak popsal server Current Time. Tento pojem ale ve vědecké komunitě není uznávaný, respektive je považován za pseudovědu. 

Rusko bylo za poslední měsíce terčem několika teroristických útoků, konkrétně v Moskvě a v Dagestánu. V březnu letošního roku zahynulo při útocích proti moskevské koncertní síni až 139 lidí. V červnu pak došlo k útokům na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích zemřelo patnáct lidí. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

Související

Více souvisejících

Rusko soudy Divadla

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 32 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy