
Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že tolik potřebná mezinárodní dohoda na ochranu oceánů – tzv. Smlouva o volném moři – má dostatek států, které ji formálně ratifikují. Dohoda by tak mohla brzy vstoupit v platnost a stát se významným nástrojem v boji za záchranu mořského života.
„Zatímco Země se otepluje, oceány vřou,“ řekl Macron na třetí konferenci OSN o oceánech v Nice. „Vědci hlásí jevy, které jsme si dříve nedokázali představit – vlny veder v samém srdci oceánů. A jak moře stoupá, kromě požárů hrozí i zatopení.“
Oceány generují přes polovinu světového kyslíku a pohlcují asi 30 % emisí oxidu uhličitého. Tyto životně důležité funkce však ohrožuje kombinace klimatických změn, nadměrného rybolovu a znečištění. Podle zprávy UNESCO z roku 2024 obsah kyslíku v oceánech celosvětově klesá a tempo oteplování mořské vody je bezprecedentní.
Smlouva o volném moři – oficiálně známá jako Dohoda o ochraně a udržitelném využívání mořské biodiverzity v oblastech mimo národní jurisdikci – stanovuje pravidla pro vytváření chráněných mořských oblastí na mezinárodních vodách. Aby mohla vstoupit v platnost, musí ji ratifikovat alespoň 60 států. Podle Macrona k pondělnímu ránu chybělo už jen několik podpisů.
„To je vítězství,“ prohlásil francouzský prezident s tím, že díky novým závazkům 15 států se potřebná hranice brzy překročí.
Evropská komise oznámila, že do Globálního oceánského programu přispěje 40 miliony eur. „Prosím, urychlete ratifikaci. Oceány nás potřebují,“ vyzvala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Na pódiu vedle Macrona a von der Leyenové stáli také generální tajemník OSN António Guterres, prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva a prezident Kostariky Rodrigo Chaves, kteří konferenci spolupořádají.
„Moře je náš první spojenec proti změně klimatu,“ řekl Macron. Lula v projevu uvedl, že Brazílie smlouvu brzy ratifikuje. Evropská unie ji ratifikovala minulý měsíc.
Ekologické organizace oznámení vítají. Catherine Wellerová z organizace Fauna & Flora ocenila, že státy přestaly otálet a konečně přistoupily k činu. „Nyní je potřeba dokončit poslední technické kroky a pustit se do práce,“ řekla. Apelovala také na to, aby chráněné oblasti byly kvalitně spravované a propojovaly se do sítí, které chrání například migrační trasy velryb a žraloků.
Zatímco světoví lídři jednají o budoucnosti oceánů, Spojené státy se konference neúčastní. Podle amerického ministerstva zahraničí je summit v rozporu se současnými postoji vlády. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa navíc odmítá cíle OSN v oblasti udržitelného rozvoje jako neslučitelné s americkou suverenitou.
Macron si neodpustil narážku na americkou absenci, když oznámil nový vědecký projekt „Mise Neptun“, který má za cíl lépe prozkoumat oceány. „Než se vydáme na Mars, pojďme poznat naši poslední hranici – oceán, našeho nejlepšího spojence,“ uvedl.
Konference, která končí v pátek, se zaměřuje na témata jako je financování ochrany životního prostředí, hlubinná těžba, nelegální rybolov nebo destruktivní rybářské metody. Jejím cílem je podpořit udržitelné využívání oceánských zdrojů a přispět k plnění globálních cílů OSN.
Související

Macron si předsevzal nadlidský úkol: Zakázat sociální sítě je těžší, než se může zdát

Macron chce po tragickém útoku zakázat sociální sítě dětem do 15 let
Emmanuel Macron , Počasí , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Izrael dotlačil USA do velice obtížné pozice. Není jasné, jestli se do války s Íránem zapojí přímo, říká Salem
před 5 minutami

Sebeobrana, nebo vyhlášení války? Expert prozradil, jak se právo dívá na izraelské útoky na Írán
před 53 minutami

Nádherný zákon vs odporná ohavnost. Blíží se USA vážné finanční krizi?
před 1 hodinou

Trump schválil vojenský úder USA proti Íránu
před 2 hodinami

EU splní sen Kyjevu. Pomůže Ukrajině z ruských peněz
před 3 hodinami

Izraelská armáda provedla další útoky na íránská jaderná zařízení včetně Natanzu a Aráku
před 4 hodinami

Čtvrteční počasí bude letní, přestože se ochladí
Aktualizováno včera

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat až do voleb. Opozice ji nesesadila
včera

Fotbalová Sparta vyrukuje do nové sezóny s realizačním týmem se zkušenostmi z Ostrovů
včera

Další viník smrti Matthewa Perryho přiznává vinu. Herce měl za hlupáka
včera

Izrael za nás dělá špinavou práci, konstatoval Merz. Protiíránské operace podpořil
včera

Česká televize je stále bez šéfa. Finále volby se rozběhlo, ale odložilo
včera

Fotbalovou Duklu povede David Holoubek. V kádru bude mít absolventa akademie West Hamu
včera

"Je mi to líto." Primář z domažlické nemocnice poprvé stanul před soudem
včera

Izrael uvolňuje domácí omezení. Je to vzkaz vítězství nad Íránem, hlásá Katz
včera

Nevzdáme se, varoval ajatolláh Chameneí v reakci na výhrůžky Američanů
včera

První výhled počasí na prázdniny. Má pokračovat současný trend
včera

Indonéská sopka vychrlila sloupec popela. V ohrožení jsou oblíbené turistické destinace
včera

Izraelské stíhačky znovu zasáhly Teherán. Cílem bylo velitelství represivních složek režimu
včera
Izrael udeřil na Írán kvůli jaderné hrozbě. Američané ale tvrdí, že Teherán o bombu neusiluje
Zatímco Izrael své masivní letecké údery na íránská zařízení ospravedlňuje hrozbou bezprostředního získání jaderné zbraně, americké zpravodajské služby takovou naléhavost popírají. Podle Washingtonu Teherán aktuálně aktivně neusiluje o jadernou výzbroj a jeho schopnosti jsou přinejmenším tři roky od realizace.
Zdroj: Jakub Jurek