Herec Mrkvička (†81) okouzloval neokázalou mužností. Naprostý profesionál, vzpomínají kolegové

Vždy perfektně připravený profesionál i pedagog, který uměl adeptům herectví předat to nejlepší pro ztvárnění role, byl podle svých kolegů herec Ladislav Mrkvička. Významná postava Divadla Na zábradlí 70. a 80. let a dlouholetý člen činohry Národního divadla zemřel v neděli ve věku 81 let.

"Nevypadalo to, ale byl to nejlepší pedagog u nás na škole. Dokázal rozumět mladým lidem, neuvěřitelným způsobem se dokázal na ně napojit," řekl dnes ČTK režisér Milan Schejbal, který působí na Katedře činoherního divadla DAMU, kde učil také Mrkvička.

"Ladislav Mrkvička mě na jevišti okouzloval přirozenou autenticitou a jakousi neokázalou mužností. Skutečných mužů je na jevišti i v životě málo, a i proto nám bude osobnost Mrkvičkova formátu chybět," uvedl režisér a někdejší umělecký šéf Činohry ND Michal Dočekal.

Mrkvička učil na DAMU od roku 1998. "A pedagogem byl jedním slovem vynikajícím. Nikdo jiný neuměl se studentem stvořit dramatickou postavu jako on. Jeho metodou byla vlídnost, nekonečná trpělivost a nesmírná preciznost. Neodpustil studentům nic, prožíval s nimi ale také všechny jejich tvůrčí krize. Byl autoritou uměleckou, ale i lidskou, možná pro mnohé z nich otcovskou. Po odchodu Borise Rösnera je to pro DAMU další bolestná a chce se říci nenahraditelná ztráta," uvedla herečka Eva Salzmannová, která na DAMU také vyučuje.

"Bylo jedno, jestli to byly studentky nebo studenti, ale dokázal jim poradit, kudy jít jakoby z vnitřní síly na ztvárnění role. Což je jedna z nejdůležitějších disciplín herectví a což uměl samozřejmě velmi dobře také on sám," vzpomínal Schejbal na Mrkvičku. Vyzdvihl jeho účinkování v dramatizaci Dostojevského románu Bratři Karamazovi, kterou pro Divadlo Na zábradlí vytvořil filmový a divadelní režisér Evald Schorm na konci 70. let. V inscenaci hrál i Jiří Bartoška, ten dnes ale na dotaz ČTK s omluvou odchod svého hereckého kolegy nechtěl komentovat.

"Láďa Mrkvička byl vynikající herec a prima člověk. Měl smysl pro humor, a co je důležité - by vždycky připravený na natáčení. Prostě dobrá, stará škola," řekl dnes ČTK filmový režisér Jaroslav Soukup. "Poprvé jsme se setkali v roce 1981, kdy mi hrál hlavní roli ve filmu Dostih. To byl film z dostihového prostředí a Láďa uměl jezdit na koni a tam jsme se poznali a seznámili. Potom jsme se dlouho neviděli až do roku 2013, kdy jsem ho obsadil do role Emila Kincla v seriálu Policie Modrava," řekl Soukup.

Připomněl, že role Kincla je v populárním seriálu jediná, která vychází ze skutečné postavy. "Emil Kincl je legenda Šumavy, je mu 84 a žije pořád v Kašperských Horách. I s Láďou si, myslím, sedli, protože po natáčení spolu seděli a docela si rozuměli," doplnil režisér. Mrkvička hrál ve všech sériích seriálu. "I v zatím poslední řadě v roce 2018. Tam už se u něj začínala projevovat jeho nemoc, Láďa byl na ni naštvaný, vím, že ho to hrozně štvalo, natáčení ale naprosto profesionálně zvládl," uvedl Soukup. Pro další plánovanou sérii už postavu Kincla kvůli zhoršujícímu se Mrkvičkovu zdravotnímu stavu režisér vypustil.

Ladislav Mrkvička si několikrát zahrál roli žokeje. Žádný z českých herců se na to podle mě nehodil víc. #RIP pic.twitter.com/v7oFL2MvCr

— Martin Štorkán (@MartinStorkan) December 28, 2020

Na DAMU je vedoucím katedry činoherního divadla Jan Burian, ředitel Národního divadla, kde Mrkvička léta hrál. "Milovaný kolega, vynikající herec, mimořádný pedagog, statečný muž, kamarád. Byl nám vzorem v přístupu k životu, práci i umění. Milý Láďo, budeme se snažit Vaše hodnoty udržovat. S láskou vzpomínáme," uvedl po Mrkvičkově úmrtí. Schejbal doplnil, že ne každý výborný herec může být dobrý učitel herectví. "A ne každý dobrý pedagog musí být výborný herec. On spojoval pro mě obojí, byl neuvěřitelně lidsky pevný, a když si za něčím stál, tak si za něčím stál. To se mi na něm líbilo," doplnil režisér.

Související

Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička (†81). Ztvárnil desítky rolí, byl i skvělým dabérem

Zemřel divadelní a filmový herec Ladislav Mrkvička, bylo mu 81 let. ČTK to sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk, členem činohry ND byl Mrkvička od roku 1991. Mrkvička si zahrál desítky rolí ve filmu i v divadle, byl také významným dabérem. Letos získal Českého lva za výkon ve vedlejší roli ve filmu Staříci. Minulý rok se stal držitelem Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Více souvisejících

Ladislav Mrkvička (herec) Národní divadlo kultura

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy