RECENZE: Česká roadmovie Staříci je temný příběh o pomstě za zločiny komunismu

Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička se vydávají na cestu odplaty. Chtějí vypátrat a zabít Václava Mráze, prokurátora z období komunismu, na jehož zločiny z padesátých let byly porevoluční soudy krátké. A tak se rozjíždí důchodcovská roadmovie o problémech stáří a snaze vypořádat se s křivdami minulosti.

Válečný veterán a politický vězeň Vlastimil (Jiří Schmitzer) se vrací z Ameriky s jediným plánem, zabít prokurátora Václava Mráze. Sám je však připoután na vozíček, takže se vydá hledat pomoc u svého kamaráda Antonína (Ladislav Mrkvička). Ten se nejprve zdráhá, ale nakonec se nechávám Vlastimilem přemluvit a oba se vypravují na cestu v obytné dodávce, kterou si vypůjčují od Antonínova vnuka.

Toliko hlavní premisa příběhu. Samozřejmě k cíli vede trnitá cesta, s níž se oba starci musí vypořádat. Trestná výprava je sama o sobě spíše nosnou konstrukcí v pozadí, na jejímž základě autoři Martin Dušek a Ondřej Provazník rozpracovávají další témata, vypořádání se s vlastním stářím či s křivdami minulosti.

Staříky tak táhne především dvojice špičkových herců. Ale výraznější režijní vedení, které by si lépe pohrálo s pointou, by dokázalo snímek vytáhnout ještě o úroveň výše. Závěr tak postrádá výraznější gradaci. Všechno se tak nějak stane a divák je jen tichým svědkem pochmurných událostí.

Filmu nelze upřít snahu o kvalitní řemeslo, ale jak už to v našich končinách chodí, autoři zůstali v půli cesty. Ovšem i tak se jedná o nadprůměrný snímek, který průměrnou českou nudu značně převyšuje. Autorské duo se inspirovalo skutečným příběhem a na výsledném snímku je skutečně cítit jistá dávka syrové reality. Bohužel snímek padá na typických problémech české kinematografie. Neutrální a vybledlé vizuální podání by ani tak nevadilo, protože rezonuje s atmosférou filmu, ale i přesto chybí jistá míra uhlazení. Je hodně vidět, že na postprodukci moc peněz nezbylo. Velkým kladem Staříků jsou špičkoví herci v hlavních rolích, jejichž tandem drží snímek vysoko nad hladinou průměrnosti české kinematografie. Ne nadarmo se snímek zařadil mezi nejlepší filmy minulého roku. Takže pokud jste snímek nestihli v kinech, nyní máte možnost zabrousit na VOD, na nichž je nyní k dispozici.

Celkové hodnocení: 65 %

Staříci (2019)

Hrají: Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Milena Steinmasslová, Michal Suchánek, Pavel Batěk, Marika Procházková, Matěj Nechvátal, Karel Jirák, Jakub Krejča, Přemysl Bureš, Petr Fridrich, Greta Stocklassa, Václav Veselý, Hana Strnadová, Milan Gunár, Hana Malaníková

Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Scénář: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Kamera: Lukáš Milota

Hudba: Matouš Hejl, Miroslav Srnka

Související

Kurt Cobain

RECENZE: Před 30 lety zemřel frontman Nirvany. Podcast Cobain jej portrétuje v širokých souvislostech

Idol, legenda, rebel a svéráz. Obdobných přízvisek pro Kurta Cobaina bychom nalezli tucet. Kapela Nirvana, s níž je jeho jméno neodmyslitelně spjato, je dodnes fenoménem, na nějž minimálně v podobě merche narazíte snad každý den. Podcast Cobain se na hudebníkův život, jenž byl postupem let zahuštěn mytizujícím oparem, kouká odlišnou perspektivou se značně trpkým podtónem a ptá se, co nám ve světě bez Kurta z Kurta zbylo. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina film "Staříci" Jiří Schmitzer Ladislav Mrkvička (herec) drama české filmy Michal Suchánek CinemArt Netflix

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy