RECENZE: obyčejné hrdinství činí z filmu Do posledního dechu nevšední zážitek

Premiéra - Jak naznačují snímky poslední doby, do obliby se u filmařů stále více dostává příběh "inspirovaný skutečnými událostmi". Už jsme se zmiňovali, že občas je přístup k dané látce mírně řečeno komplikovaný.

Jedem z  nejočekávanějších filmů české produkce Lída Baarová nyní dostává silnou konkurenci. Lodních katastrof je nepřeberné množství a někoho možná překvapí, že skutečně neexistuje pouze Titanic, případně konspirací zavánějící zkáza trajektu Estonia nebo dlouho diskutované převrácení podobného plavidla nesoucí jméno Herald The Free Enterprise. Ostatně máme ještě v paměti čerstvý případ výletního plavidla Costa Concordia a z minulosti na nás hledí například Wilhelm Gustloff, Lusitania a mnoho dalších dramatických osudů.

(zdroj: Falcon)

Tvůrci snímku, pro nějž distribuce zvolila název Do posledního dechu, se nechali vést přes 60 let starým případem, kdy americké východní pobřeží zvané Nová Anglie zasáhlo v únoru 1952 velmi silná bouře, místními zvaná nor'easter. V kritickou dobu se hříčkami vln staly dva tankery, ale zatímco SS Fort Mercer měl větší pozornost záchranných orgánů, druhý SS Pendleton zůstal ve vichřici oscilující k orkánu sám. Loď měla ve svém trupu nedávno zpravovanou trhlinu a ta při obrovských vlnách povolila, příď skončila v hlubinách, záď s třemi desítkami mužů z posádky zoufale hledala způsob, jak v na první pohled bezvýchodné situaci zachránit holé životy. Díky zkušenostem strojníka Raymonda Syberta se podaří vmanévrovat vrak na mělčinu, ale je jasné, že jde o pouhý odklad konce.

Na pevnině zatím Bernie Webber dostává pokyn od svého nadřízeného Cluffa příkaz, aby se svým jedenáctimetrovým člunem CG 36500 vykonal rutinní plavbu k obávané Chathamské lavici, protože o Pendletonu existují jen kusé informace. Čtyřčlenná posádka po strastiplných okamžicích, kdy lodi vynechává motor, je zničen kompas a čelní sklo nakonec zamíří do míst, kde by se tanker měl pohybovat. Ale ani jeho nalezení ještě neznamená pro muže na jeho torzu záchranu. Na Webberův člun se jich vejde sotva dvacet, moře je stále rozbouřené a další pomoc v nedohlednu.

Moře je zatím klidné, proto lze spřádat plány (zdroj: Falcon)

Pokud se podíváme do archivů "všemocného" internetu, pochopitelně najdeme údaje o osudu tankeru třídy T2, do níž Pendleton spadá. Nejde o ony několik stovek dlouhé supertankery, v tomto směru je zmíněné plavidlo vlastně "drobeček" o délce 150 metrů. Ve srovnání s Webberovým člunem ale pořád jde o kolos, což filmový štáb v několika scénách náležitě divákům připomenul. Protože nejde jenom o katastrofu, ale i rámcový příběh hlavních postav, zamířil režisér Craig Gillespie na původní místa do Chathamu, byť se musel vyrovnat se skutečností, že zdaleka ne všechno vypadá jako před necelými 64 lety. Základem pro jeho záběry z Pendletonu byla obří nádrž velikosti 25x34 metry, v níž se dařilo nasimulovat těžké povětrnostní podmínky. Sluší se poznamenat, že šlo o venkovní "bazén" a v době příprav filmu nepanovalo nejlepší počasí, místy klesla rtuť teploměru až k mínus deseti stupňům, takže si představitelé trosečníků a hrdinské posádky kolikrát mohli připadat autenticky.

Samotné historické údaje jsou dodržovány s maximální snahou se neodchýlit od skutečností, ale autoři si samozřejmě do děje vpašovali i pár drobných osobních odboček. Místy se dej podobá jiné dramatické podívané, kterou nám v roce 2000 předložil Wolfgang Petersen jako Dokonalou bouři (Perfect Storm). Měly možná umocnit vztah Bernieho Webbera a jeho snoubenky Miriam, někdo je bude vnímat jako náznak traumatu z dřívějšího selhání, neboť Webberovi se stále předhazuje neúspěch při zkáze člunu Laundry. Hlavní část děje ale má jako nosný prvek snahu posádky Pendletonu dokázat co nejdéle prodloužit agónii své lodi, aby měli šanci na přežití, ač vlastně vůbec nečekají, že by nějaká záchrana existovala. 

Každou minutou je šance na přežití menší (zdroj: Falcon)

Samotná atmosféra rozbouřeného moře a nelidské podmínky, věrně simulované jsou dostatečně nosnými momenty. Pokud se na vás valí vysoké vlny, nelze zkoumat, zda je postava mající jedinou snahu se udržet na vratké kocábce, prokreslenou povahovou stránku. To je možné u těch jedinců, kteří v relativním klidu tráví čas bouře v bezpečných domech. Místy se dostáváme na hranici patosu, který je pro americké filmy stejně nezbytný, jako pro vrcholná sportovní odvětví rostoucí skandály. Díky velkému množství látky však nemá šanci přerůst autorům přes hlavu. Pochopitelně je nutné vyzdvihnout především oba odhodlané muže v roli zachránců - Casey Affleck jako naděje pro své kolegy na zmrzačeném zbytku lodi nehýří zbytečnými gesty a uvěříme mu, že každý krok má pečlivě promyšlen a ještě zbývá čas na záložní plán. Chris Pine vlastně není hrdinou v pravém slova smyslu, i on pochybuje a místy máme pocit, že jeho jednání ovlivňuje negativní přístup jeho okolí. Z tohoto pohledu se vlastně vůbec nikomu nemusí zdát, že udělal o něco víc, než musel, naplnil ono klasické heslo "dělal jsem jen svou práci". Dokáže být stejně zranitelný jako silný a jeho Webber naštěstí nerozsévá konvenční moudra, ona mu to neustálá přítomnost mořské vody ani nedovolí. Bohužel pro ostatní jsou tito dva natolik silnými osobnostmi, že zbytek herecké sestavy má jen málo šancí vystoupit z jejich stínu. Specifickou je do jisté míry i role Miriam, prakticky jediná významná ženská role, která však rovněž nemá v sousedství zuřících živlů lehký úkol. Je jí proto přidělen jeden ze stěžejních úkonů filmu, který však spadá do jedné z mála oblastí dohadů a spekulací.

Některé věci se z filmu vůbec nedozvíme, například alespoň rámcovou informaci o tom, jak dopadly záchranné práce v případě SS Fort Mercer, nebo co se stalo s menší částí posádky SS Pendleton na přídi, o ní se prakticky nemluví. Že šlo o lidi na můstku včetně kapitána slyšíme jen v náznacích a jejich konec nastává ve chvílí, kdy se v monumentálním záběru díváme na rozlomený tanker. Možná by šlo udělat dva nebo tři záběry navíc, ale nechtějme vypadat jako nenasytní diváci. Někdo může mít i výhrady k distribučnímu názvu, původní by se dal přeložit spíš jako Do poslední chvíle, ale to už jsou jen podružné maličkosti.

S ohledem na historická fakta, kterých Gillespie a jeho kolegové využili i nikoli originálním, ale v tomto případě výborným nápadem v závěrečných titulcích srovnat herecké představitele se skutečnými osobami, mají Američané v očích našich filmových fanoušků jistou výhodu - mohou jít jen po kostře zmíněných katastrof a nějaká ta odbočka jim projde mnohem snáz. Naštěstí pro celkový dojem z filmu se nepustili do větších kudrlinek a soustředili se na odvěký boj člověka s mořem. A vyšli z něho opravdu se ctí.

Celkové hodnocení: 75 %

THE FINEST HOURS

Hrají: Chris Pine (Bernie Webber), Casey Affleck (Raymond Sybert), Holliday Grainger (Miriam), Ben Foster (Richie Livesey), Kyle Gallner (Andy Fitzgerald), John Magaro (Ervin Maske), Eric Bana (Daniel Cluff), Michael Raymond-James (Brown), Abraham Benrubi (Tiny Myers), Josh Stewart (Tchuda Southerland), John Ortiz (Wallace Quirey), Beau Knapp (Mel "Gus" Gouthro).Scénář: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric JohnsonKamera: Javier AguirresarobeHudba: Carter BurwellRežie: Craig Gillespie

USA, 2016, 118 min., drama, do 12 let nevhodnéPremiéra: 28. ledna 2016 (ČR)

film Do posledního dechu Chris Pine (herec) recenze

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy