Praha - Od prvního "dílu" nesmírně populárních Básníků, ačkoliv básnika v celé sérii najdeme jen jednoho, uteklo už 33 let. A v dubnu se setkáme se Štěpánem Šafránkem, Kendym a mnoha jejich známými pošesté.
Se Štěpánem Šafránkem jsme prožili neuvěřitelnou třetinu století, aniž bychom přeskakovali, šlo o přirozený běh a reálný časový posun. Takže pokud jste v době, kdy náš básník zkoušel svést sličnou Borůvku (Miloslava Šafránková), také maturovali, můžete se s posledními životními peripetiemi filmového doktora ztotožnit.
V současné době je veškerý materiál natočen a do rukou ho dostala postprodukce. Neméně důležitou součástí filmu je hudba, na níž se podílel vedle Jaroslava Uhlíře také Ondřej Brzobohatý. Ta se nyní začne nahrávat - dočkáme se nějaké typické písničky jako v případě předchozích dílů, ať to byl Václav Neckář nebo Vítězslav Vávra?
Borůvka stála na začátku Štěpánových filmových příběhů, od té doby uplynula třetina století (zdroj: FSB)
Odcházejí nejen postavy, ale i herci
Právě ona výjimečnost, která není zdaleka obvyklá ani v hvězdném Hollywoodu, přináší nutná úskalí a některé postavy z děje mizí kvůi smutnému faktu, že i jejich životní dráha se uzavřela. Tak jsme se museli rozloučit s paní Šafránkovou, takto Mílou Myslíkovou, dobromyslným hercem ve výslužně Valeriánem (František Filipovský), jeho svérázné objednávání piva určitě zůstalo mnohým v paměti, tanečním mistrem Hugem (Luděk Kopřiva) nebo režisérem Čermáčkem (Jiří Císler). Také někdejší ředitelka školy, kterou Štěpán a Kendy navštěvovali, tedy Jiřina Jirásková, už hraje role nebeské.
Zajímavostí jistě je, že ve výběru na role dvou hlavních protagonistů byli Ondřej Vetchý a Lukáš Vaculík. Aby jim to nebylo líto, tak oba dostali v dalším průběhu básnického děje jiné role. To dvojice Kříž-Matásek si svou účast vyvzdorovala, protože natáčet jako studenti ještě nesměli. Nakonec došlo ke kompromisu - který oba herci odnesli trojkami z chování. A pokud vás zajímá, kdože byla ona studentská kapela, která doprovázela Štěpánovy a Kendyho spolužáky v jejich divadelním snažení, pak její základ tvořila skupina Index Y, kterou jsme mohli vidět i ve slavné komedii S tebou mě baví svět, kde figurovala jako zájezdní soubor Gábiny Bednářové, hrané Zdenou Studénkovou.
Kterak si v Básnících zahrál ředitel televize
Pokud se podíváme na Štěpánovy lásky, tak první a prozatím poslední si zahrály jen v jediném "básnickém" filmu. Miloslava Šafránková "Borůvka" v prvním a Anička Michaela Badinková v zatím posledním. Borůvka se sice objevuje i v pořadí druhém snímku Jak básníci přicházejí o iluze (1984), ale pouze ve formě retrospektivních záběrů. Anička je první Štěpánovou milou, která má přirozené české jméno. V jeden čas se vyskytly zprávy, že od dřívějších dívčích jmen (Borůvka, Jeskyňka, Píšťalka) se upustilo kvůli aféře podnikatele Jonáka a jeho přítelkyň. Nakolik to je pravdivá informace necháme na posouzení čtenářům.
Dvě velice populární postavy - Vendulka Utěšitelka a exotický "Mireček" (zdroj: FSB)
Zajímavá byla i účast populárního Mirečka, kterého ztvárnil Joseph Dielle. Konžský rodák se do Kleinova výběru dostal během posledního roku studií na FAMU, poté se vrátil do vlasti, kde se vypracoval na uznávanou osobnost v televizní branži. Když Klein natáčel třetí Básníky a projevil zájem o Dielleho účast, bylo mu sděleno, že není problém, ale bude muset uhradit jeho ušlý plat. Jenže málokdo však tušil, že "Mireček" Dielle už je televizním ředitelem... Jen poznamenáváme, že po druhém natáčení už Joseph do naší vlasti nikdy nezavítal.
Těch příběhů bylo a je plno a věříme, že se ještě před premiérou film Jak básníci čekají na zázrak, jehož mediálním partnerem EuroZprávy.cz jsou, k některým z nich dostaneme.
24. prosince 2025 21:26
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
Související
RECENZE: Jak básníci čekají na zázrak? Mile, příjemně a důstojně
OBRAZEM: Jak básníci čekají na zázrak v době před premiérou
film Jak básníci čekají na zázrak , Pavel Kříž , Bioscop
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 2 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 3 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 4 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 5 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 7 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 8 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 9 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 10 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 11 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 14 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Slovenské úřady se poprvé vyjádřily k poškození lodi plující pod slovenskou vlajkou, kterou zasáhli Rusové při útoku na přístav v ukrajinské Oděse. Žádný diplomatický protest zatím do Moskvy nemíří. Bratislava pouze potvrdila, že se na plavidle nikomu nic nestalo.
Zdroj: Lucie Podzimková