RECENZE: Jak básníci čekají na zázrak? Mile, příjemně a důstojně

Pětatřicet let představuje v těch lepších případech polovinu lidského života. Přesně tak dlouho sledujeme osudy studenta a posléze lékaře Štěpána Šafránka. Nyní už pošesté.

Ne vždy a vše se podaří, a neplatí to jen pro výtvarná, umělecká či filmová díla. I ony osudy se někdy zašmodrchají a nezdá se, že by jejich rozvazování bylo snadnou záležitostí. Už se neřítíme životem jako nadšené mládě po rozkvetlé louce. Přichází čas přemýšlení, přehodnocování, ale pořád také hledání a nacházení.

(zdroj: Bioscop)

Štěpán žije v novém bytě se synem, jemuž s ohledem na stejné jméno říká Junior. Z náznaku se dozvíme, že jeho partnerka Veverka tragicky zemřela, ovšem pragmatický syn, jemuž začínají opakované vajíčkové pokrmy značně vadit, sám vyzývá otce, aby se po nějaké „mamince" porozhlédl. Ten se spíš soustředí na svou tělesnou schránku a syn tak může v lékárně zajišťovat značnou baterii léků, informovat o častém měření tlaku a hodnotit jeho celkový stav s lékárnici Ute, nám již dobře známou z dřívějších dílů. To ovšem netuší, že Šafránek tělesně příliš nestrádá, o což se stará další známá osoba – populární Vendulka Utěšitelka. Ale v tomto vztahu stejně jako ve škole, kam za sebe posílá „strýčky" Kendyho a Karase, je zřejmá snaha zůstat na setrvalé pozici.

Jenže se objeví dvě zásadní okolnosti – návštěva třídního profesora Ječmena, umístěného v LDN s přiléhavým názvem „Na konci cesty" a pak sousedka Zuzana Rybářová, jejíž dcera Eva se Štěpánem juniorem zpívají v dětském sboru. Přes různé eskapády se ve Štěpánovi opět probouzí onen podmanivý básník, který však ještě chce zvládnout jeden dluh vůči panu profesorovi. Proto chystá velkou akci zvanou HB (a skutečně nejde o druhdy ceněné zahraniční cigarety), vedle níž musí najít prostor i na řešení svého osobního života. Že mu v lecčems pomůžou jeho dávní známí, není třeba zásadně připomínat.

Noční projížďka Zuzany a Štěpána má svůj dvojí význam (zdroj: Bio Illusion/Bioscop)

Z pohledu příběhu i jeho ztvárnění nás napadne jako první slovo – vlídnost. Humor je vstřícný, klidný, spíše se usmíváme než abychom prožívali hurónské výbuchy nad těžkotonážními replikami. Jemné, místy ironické a věkem poznamenané repliky se nesou v duchu rozvážnosti, neztrácejí však patřičnou údernost. Cítíme určité rozčarování nad nenaplněnými sny, ale pořád ještě dýmá touha něco prožít a nesmířit se odevzdaností, byť každá z hlavních postav k této výzvě přistupuje jinak. Nenásilné chování, příjemně plynoucí děj sem tam velmi decentně okořeněný i malou špetkou nezbytné erotiky a vysloveně odpočinková atmosféra bez zběsilých střihů a záplavy efektů dovolí divákovi prožít milé dvě hodiny odpočinku. To neznamená, na rozdíl od jedné z posledních replik, že v kině usnete.

Je známo, že snímek inspirovali dva policisté, kteří autora předlohy a scénáristu Ladislava Pecháčka načapali při špatném parkování a když na jejich otázku, kdy budou šestí básníci, odpověděl záporně, trest se z domluvy změnil na pokutu ve výši pěti set korun. Jak autor prohlásil, nechtělo se mu platit za něco, co neudělal, ostatně obdobnou scénu zasadil i do filmu. Režisér Klein zase prohlásil, že s ohledem na fakt, že vznik filmu vlastně iniciovala policie, měli by si na případné další pokračování koupit uniformy. Pecháček vytvořil tolik materiálu, že ho bylo na tři hodiny, proto se s těžkým srdcem muselo zkracovat. A také se ve větších či menších náznacích bilancovalo – to není jen případ nalezených starých veršíků, ale i symbolické uzavření kruhu v jednom z nenaplněných Kendyho snů.

Pro profesora Ječmena se rozjede akce HB (zdroj: Bio Illusion/Bioscop)

Páteř šestých Básníků samozřejmě tvoří osoby stálé, z nichž Štěpán, Kendy a profesor Ječmen prošli všemi „díly", v dalších případech se sem tam chybělo. Pokud se řekne, že Pavel Kříž svého životního hrdinu hraje stále stejným, mírně usměvavým způsobem, není to výtka, nýbrž souznění s rolí. Po jeho boku na plátně stráví nejvíc času David Matásek a Lukáš Vaculík, kdy zejména druhý jmenovaný exceluje v samaritánské scéně s ředitelkou LDN Vojtěškou. Josef Somr prohlásil, že s natáčením bude souhlasit pouze v případě, že ho celé proleží – doufal, že se tak elegantně zbaví role, ovšem scénáristu a režiséra není radno podceňovat. Jeho postava je vlastně středobodem celého příběhu, jistou ukázkou nostalgie a blížícího se loučení, ke kterému se však přistupuje s decentní úctou a porozuměním.

Jak básníci čekají na zázrak? Důstojně, srovnatelně s těmi nejlepšími, tedy prvními opusy a v celé řadě si bez velkého přehánění zasluhují minimálně bronzovou příčku. Nehrozí totiž okoukanou únavou, jenom reflektují na reálně ubíhající čas, a proto si mohou dovolit i určitou bilanci. Z ní nám vyjde, že pokud někoho vysloveně nepotěšili, pak rozhodně nezklamali.

Celkové hodnocení: 75 %

JAK BÁSNÍCI ČEKAJÍ NA ZÁZRAK

Hrají: Pavel Kříž (Štěpán), David Matásek (Kendy), Lukáš Vaculík (Karas), Filip Antonio (Štěpán jr.), Emily Laura Hasmannová (Eva Rybářová), Linda Rybová (Zuzana Rybářová), Eva Jeníčková (Vendulka Utěšitelka), Josef Somr (prof. Ječmen), Tereza Brodská (Ute), Miroslav Táborský (Hanousek), Denisa Nesvačinová (Majka), Eva Synková (Vojtěška), Oldřich Navrátil (Nádeníček).Dále hrají: František Ringo Čech, Markéta Hrubešová, Libuše Švormová, Nela Boudová, Josef Abrhám, Rudolf Hrušínský ml., Jiří Lábus, Pavel Zedníček, Jiří Strach, Tomáš Töpfer, Václav Svoboda, Leoš Mareš, Ludmila Zábršová-Molínová.

Režie: Dušan KleinScénář: Ladislav PecháčekKamera: Peter BeňaHudba: Jaroslav Uhlíř, Ondřej Brzobohatý

ČR, 2016, 120 min., komedie, přístupnýPremiéra: 14. dubna 2016

Související

Dušan Klein v doprovodu Miroslava Táborského

OBRAZEM: Jak básníci čekají na zázrak v době před premiérou

Praha - Po 34 letech se na plátna kin vrátí Štěpán, některé jeho lásky bývalé i jedna se rodící, jeho syn, Kendy a spousta dalších postav, které známe z předchozích "básnických" filmů. A jak vůbec vznikly šesté příběhy medika a lékaře Šafránka? Autor předlohy Ladislav Pecháček špatně parkoval a byl stižen ramenem zákona. Jako autor Básníků by možná vyvázl bez pokuty, ale když na otázku "Kdy budou další básníci" odpověděl, že asi nikdy, hned ho to stálo pět set. I proto se pustil do dalších příhod. Neobešlo se to bez drobných problémů, protože když přinesl režiséru Kleinovi scénář, ten ho označil za text k písničce. Ale i takovou předlohu lze využít, o tom se diváci poprvé budou moci přesvědčit 14. dubna. A dočkáme se sedmičky? Pan režisér důrazně tvrdí, že pouze v případě, že ji natočí nějaký jeho žák.

Více souvisejících

film Jak básníci čekají na zázrak recenze Dušan Klein

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy