Praha - Scénárista Petr Jarchovský a režisér Jan Hřebejk se v rámci filmu Učitelka poprvé spojili s mladou producentskou společností Offside Men, která má na kontě seriál Čtvrtá hvězda a film Kobry a užovky. Přestože byl snímek o učitelce, která zneužívá své postavení, původně zamýšlen jako ryze český projekt, vznikl nakonec jako slovensko-česká koprodukce. V hlavních rolích se objeví nové a neokoukané tváře.
Zdánlivě laskavě vyhlížející učitelka prostřednictvím svých žáků manipuluje jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiální či dokonce vidiny milostného poměru. Kvůli obavám o prospěch svých dětí většina rodičů učitelce podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti.
Objeví se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit. Děj velmi aktuálního snímku je inspirovaného skutečnou událostí. Odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, protože zkorumpovanost a vypočítavost vládnou světem bez ustání.
„Každý dospělý, a většina dětí, zažil situaci, kdy cítil, že to, co je zrovna momentálně výhodné, je zároveň nesprávné. A naopak, že zachovat se podle svědomí anebo jen dobrého vychování může být nebezpečné anebo jen krajně nevýhodné. Proto tomuto příběhu může porozumět každý," říká o filmu režisér Jan Hřebejk.
Zdroj: YouTubePříběh z pera Petra Jarchovského poukazuje svou atmosférou a tématem k filmu Musíme si pomáhat. „A jako nebyl tématem Musíme si pomáhat holocaust nebo nacismus, tak tady nehrajeme o komunismu a šikaně. Naše téma je zkrátka strach, oportunismus, lidská důstojnost a podobně," dodává Hřebejk.
Tvůrci obsadili do Učitelky neokoukané, ale vynikající herce v čele se Zuzanou Mauréry. Jana Hřebejka bral casting jako osvěžení. Ve filmu hrají Peter Bebjak, Csongor Kassai, Zuzana Konečná, Martin Havelka, Ondřej Malý a v jedné z hlavních dětských rolí vnuk Mariána Labudy Richard.
„Zápas s učitelkou, která zneužívá své postavení, odráží jak dobou podmíněná, tak nadčasová morální dilemata. Reálná rodinná historka přetrvala svojí intenzitou v rodinné mytologii. Celá ta léta byla při nejrůznějších příležitostech znovu a znovu připomínána a převyprávěna. Události, které se odehrály na jedné konspirativní rodičovské schůzce, mě inspirovaly k variaci na žánr soudního dramatu," říká scenárista Petr Jarchovský.
Kvůli přesvědčivosti a nadčasovosti byla role učitelky obohacena větší rafinovaností, inteligencí a sex-appealem. „Na scénáři a mé postavě se mi líbilo, že nebylo jednoznačné, jestli jde o komedii, nebo drama. Snažila jsem se paní učitelku Drazděchovou v této poloze udržet a nebylo to až tak náročné, protože to bylo výborně napsané," vzpomíná na natáčení představitelka hlavní role Zuzana Mauréry.
Právě dokončený film vstoupí do distribuce v České republice i na Slovensku 21. července, světovou premiéru si odbude 4. července na 51. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.
Související
RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce
Nezávislost ČT ohrožena. Desítky osobností píší Babišovi
Jan Hřebejk , film Učitelka , filmy
Aktuálně se děje
včera
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
včera
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
včera
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
včera
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
včera
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
včera
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
včera
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
včera
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
včera
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
včera
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
včera
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
včera
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
včera
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
včera
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
včera
Trump sprostě řval na Netanjahua
včera
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
včera
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
1. června 2026 22:02
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
1. června 2026 20:50
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.
Zdroj: Libor Novák