RECENZE: Nové Krotitelky duchů versus ostřílená klasika. Překvapí nebo propadnou?

Recenze - Dlouho očekávaná komedie Krotitelé duchů je tu. Během čekání na film se většina fanoušků smířila s tím, že se v hlavních rolích představí samé ženy, i přesto však trailery a komentáře k filmu provázela obrovská vlna nevole, dokonce i rasistické urážky jedné z hlavních hrdinek. Faktem je, že méně je někdy více, a proto by si tvůrci občas měli uvědomit, že vytahovat desítky let staré filmy a točit jejich remaky se někdy nevyplácí. Ale když pomineme to, jaký úspěšný film se snažili tvůrci oživit, nový Krotitelé duchů si tak velkou nálepku “odpadu“ rozhodně nezaslouží.

Už je tomu více jak třicet let, kdy režisér Ivan Reitman, který je mimo jiné rodák z Čech, natočil dnes již legendární fantasy komedii Krotitelé duchů. Tento snímek si i se svým druhým pokračováním oblíbily miliony lidí napříč všemi věkovými kategoriemi. V roce 1985 byl film oceněn dvěma Oscary za nejlepší píseň a vizuální efekty a také třemi Zlatými glóby, jako nejlepší film, nejlepší originální píseň a za nejlepší herecký výkon obdržel Zlatý glób i herec Bill Murray. A tím to rozhodně, co se týče duchařských ocenění, končí, protože nové pokračování se jen stěží nějakého ocenění dočká.

To, že se nový tým Krotitelů duchů převlékne do sukní, koluje světem už dlouhou dobu a mnozí, ne tolik skeptiční, fanoušci doufali, že by to mohlo znamenat svěží změnu a příběh tak posunout na novou úroveň. A ono se to z části povedlo. Rozhodně za to může fakt, že příběh nenavazuje na původní dva snímky, a snaží se o svůj vlastní děj. Jenomže, co se dá ještě vymyslet nového, když máte tým krotitelů, bandu zlých duchů a New York? Nic moc převratného, proto se i nový snímek značně opírá o klasiku z 80. let.

Na filmovém plátně se opět představí rozmanitá skupina "lovkyň" duchů, Abby Yatesová, která svůj život zasvětila výzkumu a je odhodlaná jít si za svým a nějakého toho ducha najít. Erin Gilbertová, bývalá nejlepší kamarádka Abby, která se snaží o prestižní místo a svět duchů proto hodila za hlavu. Tyto dvě se po dlouhých letech znovu potkávají právě kvůli nahlášenému výskytu ducha. Abby má v záloze další posilu do týmu, šílenou vědátorku Jillian Holtzmanovou, která v sobě kříží postavy Einsteina a Frankensteina. K tomuto trojlístku už tak podivných vědátorek se posléze přidává černoška Patty Tolanová, která se s duchem setkala tváří v tvář, a proto se rozhodla poklidné prodávání jízdenek na metro vyměnit za monterky, zbraň a růžový pohřebák.

Zdroj: YouTube

Aby film nebyl označen jako feministický, ženský tým posílí o dalšího člena. A to ne jen tak ledajakého, do morku kostí hloupého asistenta, který ani nezvládá zvednout telefon. Dámy si ho však i přesto ponechají, protože nikoho tak hezkého už by nesehnaly. A proč vlastně tým vznikl? Hlavní padouch, lidmi nenáviděný a opovrhovaný otloukánek, se rozhodne skoncovat se svým nenaplňeným životem, a protože je k tomu všemu ještě génius, vymyslí speciální zařízení, které vypustí do našeho světa celý zástup duchů. Tak Krotitelky vyrážejí na záchranu světa, čelí nekonečnému přívalů ektoplazmatických zvratků, které po nich duchové tak rádi vrhají. Zkoušejí nové hračky, které s nimi neustále mlátí o zem, ale poslání je poslání.

Film nabídne řadu napínavějších akcí, ale pouze do takové míry, aby komedie byla stále komedií. Vyvstává otázka, že komedii přece dělá především vtip. Ano, pár vtipných situací se objeví, ale spíš než o vtip se jedná o prostou improvizaci hlavních hrdinek. Samotný režisér Paul Feig je proslulý tím, že nechává hercům pole působnosti pro vlastní improvizaci a doufá, že se z toho vyklube něco dobrého. V tomto případě je rozhodně lepší vidět film v původním znění, protože český dabing se v některých scénách postaral o to, že divák bude úplně postrádat pointu konverzace.

S novým dílem přišla také nová píseň, kterou nazpívala americká rocková skupina Fall Out Boy, ti se proslavili písněmi jako Thnks fr th Mmrs nebo Dance, Dance. Své síly spojili s legendární americkou raperkou Missy Elliott a vznikl song poněkud rozporuplný opět fanoušky velmi kritizovaný. Avšak zachovejte klid, tohle nepovedené ukřičené cosi film místy jen lehce podbarví...

Zdroj: YouTube

Samotné herecké výkony nejsou špatné. Feig se rozhodl vsadit především na Melissu McCarthy, která se osvědčila v jeho předchozí komedii Špión a také na Kristen Wiig. Tyto dvě dámy si spolu zahrály v komedii Ženy sobě, proto doufal, že se postarají o tu správnou porci zábavy. K velkému překvapení však film obhájil titul komedie díky druhé dvojici Kate McKinnon , která si roli geniální pošahané vědátorky užívala naplno a Leslie Jones, která stylem černošských komiků rozvířila vodu jinak zcela průměrné komedie. A Chris Hemsworth jako komik? Snad bude mít pro příště dost rozumu a zůstane raději u role Thora. Na druhou stranu se má dámské publikum alespoň čím kochat. Zkrátka a dobře, tato sestava herců by fungovala naprosto skvěle, jen kdyby se jednalo o úplně jiný film.

Jak už bylo řečeno a napsáno mnohokrát, film dostal zcela nový kabát, a to nejen kvůli ženskému obsazení. Díky pokroku moderní technologie se i vizuální efekty od předchozích dílů značně zlepšily. V tomto případě k tomu také přispívá fakt, že Paulu Feigovi se celkem daří tvořit akčnější momenty, které zajistí alespoň nějaký zážitek, kdyby vás všechny ostatní aspekty filmu zklamaly.

Bill Murray, Dan Aykroyd, Sigourney Weaver, Harold Ramis a Rick Moranis tato jména budou s filmy navždy spjatá do takové míry, že je dost pravděpodobné, že na tento nový pokus o znovuvzkříšení se brzy zapomene. A pak je jen otázkou času, kdy přijde někdo další a pokusí se znovu vdechnout život starým dobrým Krotitelům a neuvědomí si jednu zásadní věc - původní Krotitelé duchů stále žijí a netřeba je oživovat.

Celkové hodnocení: 55 %

KROTITELÉ DUCHŮ

Akční / Komedie / Sci-FiUSA, 2016, 117 min

Režie: Paul FeigScénář: Katie Dippold, Paul FeigKamera: Robert D. YeomanHudba: Theodore ShapiroHrají: Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon, Leslie Jones, Cecily Strong, Chris Hemsworth, Bill Murray, Michael Kenneth Williams, Andy Garcia, Matt Walsh, Sigourney Weaver

V českých kinech od 28. července 2016.

Související

Film Krotitelé duchů

Mohou nový Krotitelé/ Krotitelky duchů ještě více šokovat? Poslechněte si novou titulní píseň

Hollywood - Nové pokračování kultovního snímku Krotitelé duchů budí ve fanoušcích stále větší a větší obavy. Někteří nadšeně jásají, jiní tvrdí, že tato legenda měla zůstat u ledu. Značnou vinu na tom nese fakt, že z krotitelů se staly krotitelky. Další možná osudnou ránu novému filmu zasadil oficiální song, který podle ohlasů rozhodně není podle gusta příznivců Krotitelů duchů.

Více souvisejících

film Krotitelé duchů Melissa McCarthy (herečka) recenze

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Karel Čapek a Olga Scheinpflugová s příbuznými a přáteli na Strži v roce 1935

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Letní počasí

Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní

Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči

Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko

Policisté se takových případů obávali a s ohledem na předpověď počasí před nimi varovali. Přesto v pátek vyjížděly záchranné složky v Praze k případu, kdy v autě navzdory obrovskému horku zůstaly dvě děti. Nezletilí nakonec skončili v péči přivolaných záchranářů. 

před 8 hodinami

Letní noc

Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti

Současná vlna veder je nepříjemná i tím, že se výrazné ochlazení nedostavuje ani v nočních či ranních hodinách. Kromě absolutního teplotního rekordu by mohla být o víkendu zaznamenána i nejteplejší noc v tuzemské historii, naznačil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO

Premiér Andrej Babiš nepotvrdil, že by že ministerstvo zahraničí pod vedením Petra Macinky již oficiálně přihlásilo prezidenta Petra Pavla na nadcházející summit NATO v Ankaře. Předseda vlády na konferenci věnované dopadům sociálních sítí a online prostředí na dětskou populaci pouze uvedl, že předpokládá, že se tak stalo. Tento krok byl přitom časově velmi urgentní, neboť právě pátek představoval nejzazší možný termín pro registraci politických představitelů na toto alianční jednání.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii

Britský meteorologický úřad Met Office oznámil, že ve městě Cavendish v hrabství Suffolk byla dnes odpoledne předběžně naměřena teplota 37,1 stupně Celsia. Tímto údajem byl v krátké době opět překonán historický rekord pro nejteplejší červnový den ve Velké Británii. Dosavadní maximum přitom pocházelo teprve z předchozího dne, kdy v Merryfieldu v Somersetu teploměry ukázaly 36,7 stupně Celsia. Obě tyto hodnoty se výrazně, o více než jeden stupeň, zapsaly nad padesát let starý červnový rekord z roku 1976.

včera

Zemětřesení, ilustrační foto

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl

Počet obětí ničivého dvojitého zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 589 a dalších 2 980 lidí utrpělo zranění. Úřadující venezuelská prezidentka Delcy Rodríguezová uvedla, že záchranné složky neúnavně pracují na vyproštění osob, které zůstávají uvězněny pod troskami. 

včera

Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo

V čínském hlavním městě narazilo v pátek odpoledne malé letadlo do nejvyšší budovy v Pekingu, mrakodrapu Citic Tower, který je známý také pod názvem Čína Zun. Incident v jedné z nejstřeženějších metropolí světa vyvolal paniku v centrální obchodní čtvrti, kde z výšky desítek pater začaly na ulice plné automobilů padat kusy trosek a částí letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy