RECENZE: Pokračování nových Krotitelů duchů: Říše ledu nese břemeno tradice značky a odklání se od komediálního pojetí

Současné desetiletí přineslo po rozpačitém rebootu Krotitelů duchů z roku 2016 nové pokračování, volně navazující na události původních dvou filmů z 80. let. Druhý díl znovuzapočeté série dává na první pohled více prostoru starším hrdinům, v centru však stojí coming of age narativ opřený o rodinné peripetie.

Když roku 1984 odpremiérovala strašidelná komedie Krotitelé duchů, stala se jedním z nejvýdělečnějším filmů roku. Film byl vytvořen na základě původního scénáře, což je v pevných a většinou neriskujících strukturách Hollywoodu spíše výjimkou. Neméně úspěšné pokračování následovalo roku 1989, z plánovaného třetího dílu nakonec sešlo. Na fenoménu je pozoruhodné, že ke kultovnímu statutu potřeboval pouhé dva filmy. Jako jeden z prvních kombinoval komedii s hororovými prvky, zároveň předložil univerzální příběh s komplexními postavami, jenž by fungoval i mimo žánrové vymezení. Pod popkulturní úspěch se navíc podepsalo ikonické logo červeně přeškrtnutého ducha, z něhož těží četný merch, a chytlavá ústřední píseň.

Strůjcem Krotitelů byl Ivan Reitman, jenž dvojici titulů produkoval a režíroval. Tvůrce s československými kořeny zemřel před dvěma lety. Jeho tvorba je v podstatě esencí americké kinematografie 80. let, od níž se neodklonil ani v pozdější filmografii. První návrat Krotitelů duchů se konal více než 30 let po premiéře prvního filmu. Reitman jej zaštítil jakožto producent, režie se ujal tvůrce akčních komedií Paul Feig. Nešlo o pokračování, nýbrž o takzvaný reboot, čili předělání původního snímku. V centru stála nová ženská sestava a Feig balancoval na tenké hraně crazy letní komedie, přičemž snímek protkal odkazy na klasické horory. Novinka se od fanouškovské základny setkala s vlnou kritiky, stala se markantním propadákem a k pokračování tak nedošlo.

Právě se přehrává: Krotitelé duchů: Říše ledu - trailer

Krotitelé duchů: Říše ledu - trailer Video: YouTube

Namísto toho tvůrci podlehli volání fanoušků a roku 2021 v Krotitelé duchů: Odkaz navázali na kánon původních dvou filmů, v nichž sledují dceru zesnulého protagonisty originálních filmů Spenglera, která se s dvěma dětmi prodírá finanční tísní na maloměstě, přičemž rodinný dům začne okupovat nadpřirozený škůdce. Příběh sledujeme perspektivou dcery Phoebe a syna Trevora, kteří po záhadách pátrají společně s učitelem Garym, přičemž na konci přispěchá na pomoc i původní stará garda, se stejným hereckým obsazením. Snímek režíroval Reitmanův syn Jason, který do té doby točil především indie a nezávislé tituly. U do kin vstupujícího pokračování s podtitulem Říše ledu zůstal už pouze v roli spoluscenáristy a režie se chopil Gil Kenan, který spolupracoval na scénáři Odkazu.

Pokračování pokračuje ve stejných kolejích a náladou i stylem vyprávění jakoby by vypadlo z amerických filmů 80. let. Obzvlášť v Odkazu je velmi cítit inspirace filmy Stevena Spielberga, což se promítá v maloměstském zasazení, rozpadlé rodině a vyobrazení nadpřirozených jevů, které jsou oproti původním Krotitelům značně změkčené. Jistě, původní dvojice filmů stavěla na tom, že si z duchů dělala srandu, nicméně stále bychom v ní našli nepokrytě hororové segmenty. To se teď vytratilo, stejně jako důraz na komediální linku, která v podobě několika gagů a hlášek ustupuje do pozadí. Dominantní je dětská perspektiva a z původní komedie o soupeřících kamarádech se stává spíše rodinná zábava o mladších, primárně pro dětské publikum, čemuž je většina prostředků podmíněná, což neznamená, že by to bylo špatně. Současní Krotitelé duchů jsou zkrátka něčím jiným.

Nosnou linkou Říše ledu je vývoj Phoebe, která kvůli nezletilosti nesmí v lovení duchů s rodinou pokračovat. Snaží se tak vybít frustraci a najít zápal pro jiné věci, navzdory zákazu se potají k záslužné činnosti vrací. Samotná skupina nových krotitelů je médii a starostou považována za hrozbu, mnohem více než zlikvidovaní škůdci většinu zajímají napáchané škody na veřejném prostranství. New York, kam se rodina přestěhovala do původní krotitelské hasičárny, brzy začne ohrožovat tajemný artefakt, jehož jádro skýtá nebezpečné a mrazivé zlo.

Na filmu je fascinující především to, že protagonisté jsou opravdu naživu a schopni pozitivních emocí takřka pouze při lovu. Jinak paběrkují a každodenní život téměř neexistuje, jelikož v něm nenacházejí potěšení. Život definuje práce. Vše navíc dělají de facto zadarmo, nepřízni společnosti navzdory. Ikonický automobil v moderním světě působí archaicky. Protagonistům jde o naplnění odkazu předchozí generace, zapomínají však sami na sebe. To film nerozvíjí a je do značné míry diskutabilní, zda šlo vůbec o záměr. Minimálně je pozoruhodné snímek tímto prizmatem vnímat, stejně jako to, v jaké poloze ukazuje starou gardu.

Jako jedna z mála franšíz ukazuje život hrdinů staré generace v jiném světle. Každý má práci, ve společnosti se angažuje odlišným způsobem. Jeden je filantrop, druhý doktor, třetí vede krámek s mystickými předměty a nahrává videa na YouTube. Ačkoli neztratili šarm a tvůrci skrze hlášky či scény odkazují k jejich dobrodružstvím, jde v podstatě o zcela odlišné postavy. Neváže je k sobě přátelství, ale zájem o duchařinu. Jejich vazby jsou rozplynuté. Film je tak nejvíce podnětný v přístupu k retru a současnosti. Ze všeho kousek odkousává a skládá pozoruhodný celek. Pozoruhodnost však vyčnívá pouze tehdy, když nad filmem uvažujeme jako nad celkovým fenoménem v širších souvislostech.

Doporučené články

Samotný film stále obstojí jako solidní rodinná týmová zábava, kdy spolu po vzoru Úžasňáků či Spy Kids bojuje celá rodina. Nijak nevyčnívá, nicméně vzhledem k dlouhodobé absenci staromilských rodinných filmů vlastně ani nemá konkurenci. Dynamicky střižené vyprávění dokáže snímek utáhnout, avšak stejně krkolomně, jako chátrající hasičárna, jež je ozvěnou minulých časů, na něž se protagonisté horko těžko snaží navázat. Říše ledu je de facto filmem o sobě samotném. O nutnosti unést břemeno tradice, zároveň je mu však vlivem očekávání znemožněna svébytnost. Série je v pomyslně začarovaném kruhu, stejně jako protagonisté.

Je otázkou, zda se nabízí nějaká cesta ven. Ústřední cesta Phoebe, jež se stane vůči duchům empatičtější a poznává, že život mezi nebem a zemí nabízí i jiné cesty, než groteskní či zlověstné, je ve své podstatě kontraproduktivní. Narativ slibuje, že má poznat krásy dospívání. Skutečný kontakt ale naváže s duchem, který se jí ze života navíc posléze vytratí. Ano, projde poznáním a stane se dospělejší. Život ji však stále udává nadpřirozeno.

Tento text není typickou hodnotící recenzí, jako spíš polemikou s tím, co a jak nám film ukazuje, s ohledem na odkaz celé série. Ostatně, většinu negativních kritik si můžete přečíst i jinde. Byla by ale škoda nové Krotitele duchů odstřelit jako dysfunkční a rozpadlou skládačku, která neví, čím chce být, a konejší publikum laciným fanouškovským servisem v podobě návratu známých hrdinů. Film je reflexí toho, s jakou tendencí a s jakými očekáváními pokračování popkulturních značek sledujeme. A především toho, jaké nároky na ně klademe. 

Hodnocení: 65 %

Režie: Gil Kenan

Scénář: Gil Kenan, Jason Reitman

Hrají: Mckenna Grace, Finn Wolfhard, Paul Rudd, Carrie Coon, Kumail Nanjiani, Patton Oswalt, Logan Kim, Celeste O'Connor, Emily Alyn Lind, James Acaster, Bill Murray

Česká premiéra: 11. dubna 2024

Distributor: Falcon

Související

Více souvisejících

recenze Krotitelé duchů: Říše ledu (film) film Krotitelé duchů filmy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 1 hodinou

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 2 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 4 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 5 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy