David Bowie je… Retrospektivní výstavu o kariéře slavného umělce budou moci zažít i diváci v kinech

Praha – Dokument s názvem „David Bowie je…“ byl natočen v průběhu velké výstavy v Londýně, na níž bylo k vidění přes tři sta objektů britského umělce. Díky filmu mohou diváci zažít strhující cestu napříč výstavou mapující život a kariéru Davida Bowieho. Režie se ujal držitel ceny BAFTA Hamish Hamilton.

Dokument „David Bowie je..." byl natočen na závěrečném galavečeru londýnské výstavy, která byla dosud nejúspěšnější instalací v historii Victoria & Albert Museum. Kurátoři výstavy získali přístup do David Bowie Archive a připravili vůbec první mezinárodní retrospektivní výstavu o kariéře odvážného umělce. Návštěvníci tak mohou spatřit na tři sta objektů Davida Bowieho od ručně psaných básní, přes originální kostýmy a fotografie k dalším vzácným materiálům posledních padesáti let.

Díky režisérovi Hamishi Hamiltonovi a jeho dokumentu mohou retrospektivní pohled na Bowieho kariéru prožít i diváci v kinech po celém světě. Kromě příběhů o některých důležitých objektech zpěvákovi kariéry film nabízí také odborný pohled kurátorů výstavy na nejznámější hudební videa nebo kostýmy. Film tedy představuje především vývoj a kreativitu umělcových nápadů, změnu stylů a spolupráci s lidmi z nejrůznějších uměleckých oblastí.

„Zpráva o smrti Davida Bowieho nás hluboce zasáhla. Jeho obrovský vliv na kulturní život je nevídaný a náš film odhaluje detailní informace o klíčových objektech z David Bowie Archive okomentované speciálními hosty a je doplněn o fantastický soundtrack," říkají kurátoři výstavy Victoria Broackes a Geoffrey March.

Dokument „David Bowie je..." bude v českých kinech k vidění v lednu.

Související

Britský zpěvák David Bowie.

Bowie? Zpívá falešně a postrádá osobnost, zhodnotila kdysi BBC

Britská hudební legenda David Bowie s jednou ze svých prvních kapel Lower Third v roce 1965 neuspěla před komisí BBC pro výběr talentů, jejímž úkolem bylo zajistit, že kandidáti na vystoupení v rádiu splňují standardy kvality této rozhlasové a televizní společnosti. Podle britského deníku The Guardian to uvádí nový dokument BBC. Bowie, který zemřel na začátku roku 2016 ve věku 69 let, se přitom stal jednou z ikon hudby 20. století.

Více souvisejících

David Bowie film David Bowie je... dokument

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 33 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy