V Británii se našla první Bowieho demonahrávka, půjde do aukce

Londýn - V Británii se našla první demonahrávka s Davidem Bowiem. Tehdy 16letý hudebník na ní zpívá v doprovodu své první kapely The Konrads nikdy nevydanou píseň I Never Dreamed.

Malá londýnská nahrávací společnost tehdy nedokázala ocenit potenciál hlasu britského zpěváka, který tehdy ještě vystupoval pod svým občanským jménem David Jones. Bowie, který zemřel na počátku roku 2016 ve věku 69 let, se přitom stal jednou z ikon hudby 20. století.

Dlouho předtím, než Bowie prorazil s alby jako The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars nebo Aladdin Sane, souhlasil hubený mladíček s touhou stát se saxofonistou, že se na demonahrávce ujme vokálů. Píseň I Never Dreamed s kapelou The Konrads je nyní jedinou známou nahrávkou, která vznikla v malém studiu firmy RG Jones na jihu Londýna.

Ve starém košíku na pečivo ve vestavěném patře nad garáží nyní studiovou zvukovou pásku našel bubeník a zároveň manažer The Konrads David Hadfield - spolu s dalšími věcmi jako fotografie a propagační materiál.

"Rozhodli jsme se, že uděláme pár kytarových instrumentálek a jednu původní píseň. Vybral jsem I Never Dreamed, protože byla nejsilnější, ostatní dvě byly trochu slabší. Taky jsem rozhodl, že David je tím nejlepším, kdo by to měl zpívat a kdo to bude nejlépe interpretovat. Tím se to stalo úplně první nahrávkou Davida Jonese, zpívajícího před 55 lety," vzpomíná Hadfield, citovaný deníkem The Guardian.

Hadfieldovy memorabilie mají jít v září do dražby pořádané aukčním domem Omega Auctions v anglickém Newton-le-Willows. Očekává se, že raná nahrávka se prodá za nejméně 10.000 liber (290.000 korun).

Související

Britský zpěvák David Bowie.

Bowie? Zpívá falešně a postrádá osobnost, zhodnotila kdysi BBC

Britská hudební legenda David Bowie s jednou ze svých prvních kapel Lower Third v roce 1965 neuspěla před komisí BBC pro výběr talentů, jejímž úkolem bylo zajistit, že kandidáti na vystoupení v rádiu splňují standardy kvality této rozhlasové a televizní společnosti. Podle britského deníku The Guardian to uvádí nový dokument BBC. Bowie, který zemřel na začátku roku 2016 ve věku 69 let, se přitom stal jednou z ikon hudby 20. století.

Více souvisejících

David Bowie Hudba kultura Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy