Natáčení pohádky Čertoviny vstupuje do druhé poloviny. Kolik kostýmů se vyrobilo a kdo musel natáčet se zmijí?

Praha – Zdeněk troška zahájil natáčení své nové pohádky Čertoviny na konci května. Příběh nešikovných čertů Popeláka a Uheláka zavedl štáb do zábavního parku Čertovina, do skanzenu v Přerově nad Labem nebo do zámku na Dobříši. Kolik se muselo vyrobit kostýmů a jaké nejnáročnější scény během první poloviny natáčení herci zažili?

Vládce pekel poslal čerty Popeláka a Uheláka za trest do světa, aby do měsíce přivedli každý jednu hříšnou duši. Nešikovným čertům se však nedaří a lidem spíš neúmyslně pomáhají, než aby je sváděli k hříchům. V přestrojení za čeledíny se dostanou na statek a zdá se, že konečně budou mít štěstí. Vypočítavý sedlák totiž chce dceru Haničku provdat za nafoukaného statkáře Kopyta, Hanička ale miluje čeledína Jana. Aby vše dobře dopadlo, je potřeba vzít na pomoc pekelné síly.

Natáčení nové pohádky Zdenka Trošky bylo zahájeno na konci května a nyní vstupuje do druhé poloviny. Štáb má za sebou natáčení v zábavním parku Čertovina nedaleko Hlinska, kde se točily scény v pekle, a také ve skanzenu v Přerově nad Labem nebo v parku zámku na Dobříši. Druhá polovina natáčení štáb zavede například na hradní tvrz v Draslavicích.

Čerty Popeláka a Uheláka ztvární Jakub Prachař a Dominick Benedikt, v roli Lucifera se objeví Karel Dobrý. V dalších rolích se představí Sara Sandeva jako Hanička, Richard Jaroslav Müller jako její milý Jan, Oldřicha Navrátila uvidíme v roli Sedláka, Jaromíra Noska jako statkáře Kopyta a selku ztvární Andrea Hoffmannová. Obsazení doplní například David Gránský, Jana Bernášková nebo Radek Holub.

Natáčení pekelných scén probíhalo v podzemních prostorách zábavního parku Čertovina, kde představitelé čertů zápasili s horkem kvůli svým chlupatým kostýmům. Nepostradatelným společníkem se jim proto stal vějíř, který herce provázel i na další štace, především do Přerova nad Labem, kde bylo také velké horko. Filmaři od začátku natáčení vypili již celou paletu jeden a půl litrových balení vody a tři palety malých půllitrových lahví.

Na natáčení je potřeba celkem 103 kostýmů, z nichž některé byly vytvořeny speciálně pro film. Nejnáročnější a nejnákladnější jsou rozhodně zdobné šaty Lucifera, ale také šaty pro kněžnu v podání Jany Bernáškové a kostým hraběte, kterého hraje David Gránský. Herci potřebují také sedm paruk – dvě má kněžna Jany Bernáškové, hrabě Davida Gránského a také Jakub Prachař, který potřebuje jednu paruku pro čertovskou a jednu pro lidskou podobu, a paruku potřebuje také Lucifer. Dominick Benedikt se naopak díky svým kudrnatým vlasům obešel bez paruky. Všichni hlavní čerti mají také na míru vyrobené rohy.

Náročná část natáčení obnášela řadu zvláštních a světelných efektů, které vznikaly především v pekle Čertovina, dále velké komparsní scény s čerty. Poněkud nebezpečnou scénu absolvovala herečka Sara Sandeva, která se musela bosa pohybovat v blízkosti zmije.

Kromě tohoto „hadího herce“ si ve filmu zahraje také šest koní, z toho dva fríští, mula, velké množství domácích zvířat, jako jsou slepice, kachna s housaty, ovce, beran, kozy a ve scéně s kněžnou se objeví také pět cvičených papoušků.

Dalším obtížným úkolem pro štáb bylo sehnat řadu speciálních rekvizit – například bylo potřeba dovybavit peklo a pořídit rustikální nábytek a rekvizity do statku a světnic „Velmi obtížné bylo najít lokaci statku,“ říká producentka Dana Voláková v tiskové zprávě. „Vždycky, když jsme našli budovu, která se nám z vnějšku velmi líbila a odpovídala dobovou lidovostí, vešli jsme dovnitř a první, co jsme viděli byl moderní bazén.“ Nejnáročnější rekvizitou se stala truhla s pokladem, která se Janovi otevře v jeskyni. Truhla se vyráběla na míru, aby působila dojmem robustnosti, ale zároveň byla snadná na manipulaci.

Natáčení pohádky Čertoviny nyní vstupuje do druhé poloviny. V závěru příštího týdne čeká na štáb největší scéna tancovačky v hospodě. Kromě herců se na plac dostane i soubor lidových písní a tanců, který v krojích doplní taneční scény a hospodské veselí. Poslední den čeká štáb dramatická scéna na Kokořínsku, kdy na Jana spadne balvan, který na něj nastražil sedlák Kopyto.

Pohádka Čertoviny bude uvedena do kin 4. ledna 2018.

Zpravodajský server EuroZprávy.cz je mediálním partnerem filmu.

Související

Natáčení pohádky Čertoviny (foto: Vojta Resler)

RECENZE: Čertoviny mají své mouchy, kvůli těmto věcem ale stojí za to je vidět

RECENZE - Návrat režiséra Zdeňka Trošky podobě pohádky z malebné jihočeské vsi přesto s názvem Čertoviny byl avízován již dlouho dopředu. A tak se zkusme podívat, zda jde opravdu o úspěšný comeback či nikoliv. Položme si otázku: Povedlo se Troškovi přinést do kin tradiční českou pohádku a přiblížit se k nedávnému veleúspěchu podobné pohádky Anděl Páně?

Více souvisejících

film Čertoviny pohádka Čertoviny Zdeněk Troška Zámek Dobříš Jakub Prachař Dominick Benedikt (herec) Sara Sandeva (herečka) Richard Jaroslav Müller (herec) Oldřich Navrátil David Gránský (herec) Jana Bernášková (herečka) Radek Holub (herec) kultura filmy Karel Dobrý (herec) Jaromír Nosek (herec)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru

Policie dnes pátrala po ozbrojeném muži, který v pátek v metru manipuloval s krátkou střelnou zbraní. Muž, který je podezřelý z výtržnictví, se krátce po zveřejnění informací v médiích sám přihlásil na jedné ze středočeských služeben. Informovala dnes policie v tiskové zprávě.

včera

Papež František

Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé

Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. Lidé s homosexuálními sklony jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít, míní. Hlava katolické církve to řekla dnes v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.

včera

Lyžování, ilustrační fotografie.

Na horách panovaly ideální podmínky, lyžovat vyrazily tisíce lidí

Ideální sněhové podmínky a nadcházející jarní prázdniny přilákaly o víkendu do českých hor tisíce lidí. Lyžaře od návštěvy zimních středisek neodradily ani sobotní vítr a výpadky elektrického proudu, které potrápily Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Dnes si návštěvníci hor užili slunečné a mrazivé počasí.

včera

Liz Trussová (britská politička)

Britská expremiérka Trussová poprvé komentovala svůj brzký konec v Downing Street

Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu, který nesouhlasil s jejími reformními plány. Vyjádřila se tak v textu pro nedělník The Sunday Telegraph, který je jejím prvním komentářem od doby, kdy loni v říjnu skončila ve funkci. Stalo se tak po pouhých 49 dnech v úřadě. Žádný jiný šéf britské vlády nebyl ve funkci tak krátce.

včera

Aktualizováno včera

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. 

včera

Aktualizováno včera

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský má jasno. Jmenování šéfa ÚS bude v kompetenci nového prezidenta Pavla

Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS) v době, kdy je tato funkce stále obsazená. Dnes to v České televizi uvedl dosluhující šéf ÚS Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová

Zvýšení věku odchodu do důchodu podle Pekarové Adamové podporuje TOP 09

Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. V dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to uvedla předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Naopak opoziční hnutí SPD podle šéfa jeho poslaneckého klubu Radima Fialy se stanovením věku až na 68 let místo nynějších 65 let nesouhlasí. Podle Pekarové Adamové je ale věk 68 let jen jednou z variant.

včera

Markéta Pekarová Adamová

S Pekarovou Adamovou pojedou na Tchaj-wan i zástupci desítek firem

Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) představitelé čtyř nebo pěti desítek firem. Pekarová Adamová v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedla, že zatím nemá odezvu na nabídku jednoho místa pro zástupce týmu zvoleného prezidenta Petra Pavla. Místo nabídla také pro zástupce horní parlamentní komory.

včera

včera

Íránský vůdce Chameneí udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvádí státní média

Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla dnes státní agentura IRNA. Jsou nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA test zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy