Karlovy Vary - Mezinárodní porota ocenila belgicko-kanadské drama Anděl u moře, které získalo hlavní cenu- Křišťálový glóbus. Slavnostní zakončení 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se odehrálo v sobotu ve Velkém sále hotelu Thermal.
Sedmičlenné porotě v čele s francouzskou producentkou Claudií Ossardovou se nejvíce líbil belgicko-kanadský snímek Anděl u moře, který natočil belgický režisér Frédéric Dumont. S velkou cenou- Křišťálovým glóbem souvisí kromě zlaté sošky také finanční odměna ve výši 30 tisíc amerických dolarů.
Zvláštní cena poroty připadla íránskému psychologickému dramatu Dvacet, jehož režie se ujal Abdolreza Kahani. V rámci soutěže celovečerních hraných filmů byla dále vyhlášena Cena za režii, kterou si odnesl režisér Andreas Dresen za realizaci německého snímku Whisky s vodkou. Dresen, kterému cenu předal španělský herec Antonio Banderas, patří mezi nejoceňovanější současné německé autory. Jeho nejnovější film vypráví o stárnoucím herci, který je během natáčení pro svou nespolehlivost nahrazen mladším kolegou. Hlavní hrdina zpočátku svým nadřazeným chováním v divácích vzbuzuje odpor, ale později odhaluje i svou lidskou stránku.
Nejlepší ženský herecký výkon předvedla dánská herečka Paprika Steenová, která okouzlila porotu za svou roli v dramatu Potlesk. Cenu převzala z rukou herce Roye Marsdena. Steenová ztvárnila divadelní herečku Theu, která neúspěšně bojuje se závislostí na alkoholu. Tato slabost ji připravila o spokojené manželství a znemožnila jí výchovou dvou synů. V mužské herecké kategorii udělila porota ihned dvě ceny. Paul Giamatti byl oceněn za herecký výkon v melancholické komedii Sophie Barthesové Duše Paula Giamattiho a Olivier Gourmet nadchl porotu svou rolí maniodepresivního otce v dramatu Anděl u moře.
Zvláštního uznání se dočkal Filip Garbacz, který ztělesnil jednu z hlavních postav v polsko-německém filmu Sviňky.
V soutěži dokumentárních filmů uspěl v kategorii do 30 minut snímek Wagah v režii Supriya Sena. Zvláštní cenu si vysloužil polský dokument Než to začne bolet. Cenu za nejlepší dokumentární film nad 30 minut převzal slovenský režisér Marko Škop za snímek Osadné. Dokumentarista ve svém filmu zachycuje cestu pravoslavného kněze, starosty a rusínského aktivisty z východoslovenské vesničky Osadné do bruselského europarlamentu. Pětičlenná porota udělila Zvláštní uznání americkému filmu Žijeme na veřejnosti, jenž natočila Ondi Timonerová. Portrét průkopníka internetu Joshe Harrise letos zvítězil na festivalu Sundance.
Hlavní cenu v soutěžní sekci Na východ od Západu vybojoval ruský snímek Jeden a půl pokoje. Režisér Andrej Chržanovskij se zaměřil na život rodiny ruského básníka Josifa Brodského, který zahynul v roce 1996. Zvláštní uznání udělila porota polskému psychologickému dramatu Prasklina od Michala Rosy. Film vypovídá o manželství hlavních hrdinů, které je silně narušeno ve chvíli, kdy se žena dozvídá o manželově spolupráci s tajnou policií a komunistickým režimem.
Do divácké ankety deníku Právo se letos zapojilo téměř 70 tisíc festivalových návštěvníků, které nejvíce nadchla komedie Na velikosti záleží. V centru příběhu jsou čtyři plnoštíhlí přátelé, kteří se vyrovnávají se svou nadváhou svérázným způsobem. Vrhli se na sumo, ve kterém spatřují nový smysl života a odreagování od svých psychických problémů. Komedii, která vypovídá o kultu štíhlosti v současné společnosti, natočili izraelští režiséři Erez Tadmor a Sharon Maymon.
Slavnostní galavečer si nenechala ujít celá řada osobností z politického i společenského života. Do Karlových Varů přijeli na zakončení bývalý český prezident Václav Havel, americký herec John Malkovich, Pavel Landovský či režisérka Marie Poledňáková. Závěr festivalu ozvláštnil i španělský herec Antonio Banderas.
Související
Woody Allen přijal pozvání na filmový festival v Moskvě
Letní průvodce filmovými festivaly: Kdy a kam vyrazit za filmem?
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 2 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
včera
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
včera
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
včera
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
včera
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
včera
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
včera
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
včera
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
včera
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
včera
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
Po sérii rekordně teplých dní čeká Česko v nadcházejícím týdnu citelné ochlazení a návrat k typickému dubnovému počasí. Pondělí odstartuje s oblačnou oblohou, přičemž v severovýchodní části území se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, které budou v polohách nad 800 metrů sněhové. Během dne se však oblačnost protrhá na polojasno až skoro jasno s nejvyššími teplotami mezi 11 a 15 °C, na severu Čech bude kolem 10 °C.
Zdroj: Libor Novák