Filmaři se smějí ceně, o kterou si řekl Vachler za Českého lva

Praha - Filmaři považují cenu 25 milionů korun, za kterou by byl producent udělování výročních cen Český lev Petr Vachler ochoten tuto značku prodat, za slušným slovem nadhodnocenou. ČTK to dnes řekl předseda dozorčí rady České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivo Mathé. Spor o značku Český lev je vyvrcholením konfliktu mezi ČFTA a Vachlerem, k němuž muselo podle Mathého dojít. Kromě odkupu značky je ve hře také pronajmutí licence, nebo vznik úplně nových filmových cen.

O roztržce mezi ČFTA a Vachlerem, který je ředitelem ČFTA, informoval deník Mladá fronta Dnes. Podle Mathého akademiky zneklidnila informace, že si Vachler nechal napsat Českého lva na sebe a navíc prý usiluje o získání ochranné známky i na název České filmové a televizní akademie. "To je trošku přes čáru. Ale problém trvá už několik let včetně kvality toho pořadu," uvedl Mathé. Vachler je podle něj soukromá osoba, jež vlastní firmu VAC - Vachler Art Company, která předávání Českých lvů produkuje, jedná se sponzory i televizemi a do jisté míry akademii ovládá. Ta se musela vzepřít dříve či později, dodal.Prezídium ČFTA proto svolalo na úterý valnou hromadu, která dala jeho členům mandát k dalšímu jednání o licencování značky či jejím odkupu. "Kromě prezídia, správní a dozorčí rady jsme k jednání přizvali co možná největší počet členů," řekl Mathé. Podle něj se dostavil skutečně reprezentativní vzorek včetně Jana Hřebejka, Petra Zelenky, Jiřího Brožka či Vladimíra Michálka. "Zazněla spousta názorů, vesměs ve shodě s prezídiem," dodal s tím, že akademie se změní v občanské sdružení a o producentovi a režisérovi slavnostního večera bude rozhodovat prezídium.Filmařům také vadí, že se z nich stává rukojmí reklam, jež Vachler dojedná. "My uznáváme zásluhy pana Vachlera, že vše vymyslel, staral se a sháněl finance. Proto jsme mu nabídli, aby licenci na Českého lva akademii pronajal," podotkl Mathé. Pokud by se to nepodařilo, ČFTA se může emancipovat a udělá cenu novou, i když by tak dosavadní kontinuita byla ztracena."Jsme na počátku - třeba to ještě všechno dopadne dobře," dodal předseda dozorčí rady s tím, že jednání mají být uzavřena do konce června.Letos se Čeští lvi udělovali podvacáté. Akademici Vachlerovo pojetí dlouhodobě kritizují. Právě jeho společnost VAC - Vachler Art Company však po celou dobu zajišťovala na ceny i provoz akademie finance a byla producentem nominačního a finálového večera. Ředitel České televize Petr Dvořák by prý přenos "zbytečného nominačního večera" zrušil.Petr Vachler je český producent, scenárista a režisér.

Vystudoval defektologii a vychovatelství na Pedagogické fakultě UK v Praze. Počátkem 90. let založil produkční firmu Vachler Art Company (VAC), se kterou se v roce 1993 podílel na vzniku výročních filmových cen Český lev. Podílel se i na vzniku televizních pořadů Kinobox, Prology, Dotkněte se hvězd, Vsaďte se, To snad není možný, Tváře českého filmu. Natočil též celovečerní hraný film Doblba. V roce 1995 s podílel na založení České filmové a televizní akademie (ČFTA), v níž působí jako výkonný ředitel.

Související

Bývalý ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA) Petr Vachler

Vachler dnes sdělí, zda postoupí Českého lva filmové akademii

Praha - Bývalý ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA) Petr Vachler, který 3. června rezignoval na svou funkci, sdělí v pondělí své rozhodnutí o budoucnosti udělování výročních cen Český lev. Prezidium ČFTA mu jako zakladateli, producentovi a majiteli obchodní známky na tuto trofej předložilo minulý týden návrh na vzájemné vypořádání; navrhlo, aby České lvy postoupil akademii za deset milionů korun, vyplácených po milionu Kč po dobu deseti let.

Více souvisejících

Petr Vachler Český lev

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 minutami

před 27 minutami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů

Americká pobřežní stráž ohlásila úspěšnou záchranu tří trosečníků, kteří uvízli na opuštěném ostrově v západní části Tichého oceánu. Piloti letadla amerických námořních sil je lokalizovali díky nápisu "HELP" z palmových listů.  Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy