Vachler dnes sdělí, zda postoupí Českého lva filmové akademii

Praha - Bývalý ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA) Petr Vachler, který 3. června rezignoval na svou funkci, sdělí v pondělí své rozhodnutí o budoucnosti udělování výročních cen Český lev. Prezidium ČFTA mu jako zakladateli, producentovi a majiteli obchodní známky na tuto trofej předložilo minulý týden návrh na vzájemné vypořádání; navrhlo, aby České lvy postoupil akademii za deset milionů korun, vyplácených po milionu Kč po dobu deseti let.

"Během dopoledne se rozhodnu, jestli přistoupím na jednostranný návrh ČFTA. Nebo požádám o změnu návrhu, pokud bude druhá strana ochotna jednat, i když nabídka je prezentována jako ultimativní," oznámil Vachler ČTK v tiskové zprávě. Český lev je podle něj obchodovatelná značka, na kterou sponzoři dobře slyší. "Nepovažuji za nemorální mít po 20 letech práce v případě přenechání značky druhé straně, tedy novým produkcím, kompenzační finanční příjem. Jedná se tedy kromě mravní otázky i o otázku obchodní. Tudíž je na místě jednat o částce za licenci, či prodej," dodal Vachler.Podle dřívějších informací Vachler za prodej značky Český lev žádal až 25 milionů korun. "Řekl, že její cenu vidí na úrovni nákladů českého filmu. Když jsem namítl, že umím natočit film za čtyři miliony, odpověděl, že měl na mysli průměrný rozpočet, tedy pětadvacet milionů korun," uvedl koncem května pro server iDnes.cz režisér Vladimír Michálek, jehož dílo Je třeba zabít Sekala patří s deseti soškami k legendám Lvů.Podle předsedy dozorčí rady ČFTA Iva Mathého došlo k roztržce mezi ČFTA a Vachlerem poté, co si dnes už bývalý ředitel nechal napsat Českého lva na sebe a navíc prý usiluje i o získání ochranné známky i na název ČFTA. "Problémy však trvají už několik let a týkají se i kvality nominačních a vyhlašovacích večerů těchto cen," řekl Mathé ČTK. Vachler je podle něj soukromá osoba, jež vlastní firmu VAC - Vachler Art Company, která předávání Českých lvů produkuje, jedná se sponzory i televizemi.Spor o budoucnost těchto cen, který vyvrcholil koncem května na valné hromadě ČFTA, by tak mohl skončit. Českého lva Vachler založil v roce 1993, po dvaceti letech práce ho primárně prodávat nechce a ani nechtěl. Od kolegů z prezidia ČFTA, kterou založil o dva roky později, však dostal 31. května striktnější a ultimativní podmínky.V případě Vachlerova nesouhlasu si zřejmě ČFTA založí nová ocenění, čímž by se však ztratila dvacetiletá kontinuita. S návrhem a postupem prezidia Vachler primárně nesouhlasí. Připomněl, že Český lev nikdy nebyl státní cenou a také ČFTA nebyla státní institucí. Už před mnoha lety se vzdal práv zakladatele akademie, která patří filmařům. Osmnáct let ji však financoval a staral se o její chod.

Související

Filmaři se smějí ceně, o kterou si řekl Vachler za Českého lva

Filmaři se smějí ceně, o kterou si řekl Vachler za Českého lva

Praha - Filmaři považují cenu 25 milionů korun, za kterou by byl producent udělování výročních cen Český lev Petr Vachler ochoten tuto značku prodat, za slušným slovem nadhodnocenou. ČTK to dnes řekl předseda dozorčí rady České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivo Mathé. Spor o značku Český lev je vyvrcholením konfliktu mezi ČFTA a Vachlerem, k němuž muselo podle Mathého dojít. Kromě odkupu značky je ve hře také pronajmutí licence, nebo vznik úplně nových filmových cen.

Více souvisejících

Petr Vachler ČFTA

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy