Olomouc - Jeden z největších českých filmových festivalů Febiofest se od 14. do 16. dubna přesouvá do Olomouce. V olomouckém multikině Cinestar čeká návštěvníky výběr z celkem osmi filmů z letošního 21. ročníku Febiofestu. Představeny budou filmy z pěti festivalových sekcí zvaných Panorama světového filmu, Světla severu, Rytmy Balkánu, Made in USA a Zvláštní uvedení.
„Olomoucký program zahájí komedie finské režisérky Taru Mäkelä Láska, soudruhu!, který vznikl v české koprodukci," uvedla Andrea Závěšická ze společnosti Jeseníky Film Office, která je partnerem olomoucké části Febiofestu. Snímek se odehrává v Helsinkách v roce 1962, kde Finka Elsa potkává svou dávnou lásku Jana, o kterém si myslela, že již zemřel. Partnerem finské herečky Kati Outinen je ve filmu český herec Miroslav Etzler. Ve vedlejších rolích se objeví Kryštof Hádek, Jan Budař nebo Václav Jiráček. Film Láska, soudruhu! bude po slavnostním zahájení k vidění také na veřejné projekci.„Dalším filmem na programu bude životopisný snímek Yves Saint Laurent, který líčí okouzlující svět vysoké krejčoviny, luxusu, bohatství a přehlídek. Módní vizionář YSL je člověk vášnivý, kreativní, avantgardní, nezávislý, křehký, milovaný i nenáviděný, unavený a nemocný. Vizuální stránka filmu je strhující," připomíná Andrea Závěšická z Jeseníky Film Office, která se snaží lákat do Olomouckého kraje české i zahraniční filmové tvůrce. Tragikomedie Padělatel zavede diváky pro změnu do Jugoslávie v 60. letech 20. století, kde je soudruh prezident Tito vzorem čestnému řediteli školy Andjelkovi, který přesto neváhá falzifikáty vylepšovat rozpočet své rodiny. Po odhalení a odsouzení nastává čas hořce ironického sebezpytování. Erotikou a emocemi zase srší snímek rumunské režisérky Velmi neklidné léto. V rozpálené letní Bukurešti rozmlouvá Marie s Danielem, fantazie se volně prolíná se skutečností a exmilenec přestává rozlišovat, kde končí fikce. Třetí festivalový den čeká na diváky snímek Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Jde o vtipnou švédskou road movie režiséra Felixe Herngrena, která navazuje na světový knižní bestseller Jonase Jonassona o neuvěřitelně vitálním stoletém muži. Severský humor reprezentuje také Detektiv Down, který je novým počinem norského režiséra Barda Breiena. Detektiv v klobouku a ošuntělém kabátě lehce rozplete každý případ. Ale co když má snaživý detektiv Robert Downův syndrom? Přežijí jen milenci je pro změnu vampýrská romance amerického režiséra Jima Jarmusche, která v hravé podobě předvádí staletou lásku upírů Adama a Evy s typickými lidskými vlastnostmi, jako jsou vášeň, výstřednost, závislost i cynismus. Závěrečnou tečkou bude dokumentární film s hranými scénami Sametoví teroristé. Ten natočili tři slovenští režiséři, kteří se pokusili přiblížit ozbrojený protest tří mužů z období normalizace v Československu. Atentát na prezidenta Gustáva Husáka, výbuch prvomájové tribuny, ničení propagačních vitrín s komunistickým tiskem. Odsouzení protagonisté po letech vysvětlují své osobní motivace z oné doby. Aktuální informace o festivalu můžete nalézt na www.febiofest.cz.
Související
Na Febiofest přijede jeden z nejlepších kameramanů současnosti
Letošní Febiofest uzavře Emílie Vášáryová ve snímku Eva Nová
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 1 hodinou
Předvánoční úspěch českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 1 hodinou
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 1 hodinou
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 1 hodinou
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 3 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 3 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 4 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 5 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 7 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 8 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 9 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
včera
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
Peking má hned několik důvodů, proč ostře vystupovat proti stupňujícímu se vojenskému tlaku USA na Venezuelu. Nedávné zadržení ropných tankerů americkou pobřežní stráží v rámci Trumpovy „úplné blokády“ zasahuje ekonomické srdce jednoho z nejbližších partnerů Číny v Latinské Americe. Právě Čína je přitom hlavním odběratelem venezuelské ropy – v posledních měsících k ní směřovalo zhruba 80 % veškerého exportu této jihoamerické země.
Zdroj: Libor Novák