Českého lva za nejlepší film získal favorizovaný Zátopek

Nejúspěšnějším snímkem 29. ročníku výročních filmových cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev se stal film Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Z 13 nominací získal osm cen včetně té za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepšího herce v hlavní mužské roli pro Václava Neužila. Ocenění za celoživotní přínos české kinematografii si ze sobotního slavnostního večera odnesl Ivo Špalj.

Druhým nejúspěšnějším byl film Okupace se třemi cenami. Předávání se neslo v duchu podpory válčící Ukrajině.

Zátopek, který vypráví příběh slavného československého atleta, získal ocenění v kategoriích nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli, režie, scénografie, masky, střih, kamera a zvuk. Akademici už dříve snímek nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů, do užšího výběru se ale nedostal. Druhý nejúspěšnější snímek Okupace, pojednávající o období normalizace, dnes získal ceny za scénář pro Marka Šindelku a Vojtěcha Maška, herečku ve vedlejší roli Antonii Formanovou a za hudbu pro La Petite Sonju a Hanka J. Manchiniho.

Cenu Český lev za mimořádný přínos české kinematografii dnes obdržel mistr zvuku Ivo Špalj, který je jako zvukový režisér podepsán pod stovkami snímků. Filmovému zvuku se věnuje téměř šedesát let a spolupracoval například s Laternou magikou nebo s režisérem Janem Švankmajerem.

Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli si odnesla Pavla Gajdošíková za film Chyby, ve kterém ztvárnila ženu, kterou dohnala minulost v podobě účinkování v pornofilmu. Ocenění za mužský herecký výkon ve vedlejší roli získal Oldřich Kaiser za film Muž se zaječíma ušima. Nejlepším dokumentem se stal snímek Jednotka intenzivního života o lékařích, kteří se zabývají péčí o nevyléčitelně nemocné. Českého lva za nejlepší animovaný snímek si odnesl dětský film Myši patří do nebe.

Ocenění za nejlepší televizní film získala minisérie Božena České televize, vyprávějící o životě spisovatelky Boženy Němcové. V kategorii televizních seriálů uspěl Ochránce rovněž z produkce České televize, který sleduje příběh školského ombudsmana a tematizuje problémy ve školství. Ceny za studentský a krátký film v obou případech obdržela Diana Cam Van Nguyen za snímek Milý tati, který vypráví o hledání cesty autorky ke svému otci.

Dnešní večer ČFTA věnovala podpoře válkou zasažené Ukrajině. Ocenění i herci, kteří ceny předávali, často s emocemi připomínali válečnou situaci a vyjadřovali Ukrajincům podporu. Budovu Rudolfina zdobila ukrajinská vlajka a na schodišti chyběl tradiční červený koberec. Mnoho hostů si na oblečení připnulo žlutomodré stuhy nebo odznaky. V Rudolfinu také vystoupil ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis a vyzval přítomné, aby český film přerušil vztahy s ruskou kinematografií a vyloučil ji z festivalů.

Při přímém přenosu České televize mohli diváci přispět prostřednictvím dárcovských DMS na konto Člověka v tísni. Podle moderátora večera Jiřího Havelky se takto vybralo 5,6 milionu korun.

Související

film Zátopek a v hlavní roli Václav Neužil

Držitel osmi Českých lvů Zátopek se podle režiséra Ondříčka do kin asi nevrátí

Film Zátopek, který v sobotu proměnil osm ze třinácti nominací na cenu Český lev, se podle názoru jeho režiséra Davida Ondříčka do kin nevrátí. Snímek měl premiéru loni 28. srpna a vidělo ho přes 394.000 lidí, kteří v pokladnách kin nechali téměř 59,5 milionu korun. "Kino je nekompromisní, přijdou nové filmy a navíc není situace, kdy by lidé příliš chodili do kin. Ale proti tomu, co se děje ve světě, je to marginální věc," řekl po slavnostním večeru novinářům Ondříček.

Více souvisejících

Český lev

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 20 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy