Držitel osmi Českých lvů Zátopek se podle režiséra Ondříčka do kin asi nevrátí

Film Zátopek, který v sobotu proměnil osm ze třinácti nominací na cenu Český lev, se podle názoru jeho režiséra Davida Ondříčka do kin nevrátí. Snímek měl premiéru loni 28. srpna a vidělo ho přes 394.000 lidí, kteří v pokladnách kin nechali téměř 59,5 milionu korun. "Kino je nekompromisní, přijdou nové filmy a navíc není situace, kdy by lidé příliš chodili do kin. Ale proti tomu, co se děje ve světě, je to marginální věc," řekl po slavnostním večeru novinářům Ondříček.

Vedle osmi Českých lvů pořádající Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) ocenila Zátopka již dříve nestatutární cenou za nejlepší filmový plakát, který vytvořili Aleš Najbrt, Jakub Spurný a Julie Vrabelová. Za stejný film si odnesl Cenu filmových fanoušků i režisér Ondříček. Snímek Zátopek byl na webu Česko-Slovenské filmové databáze oceněn nadprůměrnými 81 procenty. Akademici už dříve snímek Zátopek nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Do užšího výběru se nedostal.

"Při projekcích ve Spojených státech byly ohlasy neuvěřitelně srdečné, ale bylo nám řečeno, že to budeme mít s americkou akademií pořádající Oscary těžké, protože od cizojazyčných filmů očekávají něco jiného. Hledají témata jako uprchlíci, genderová vyváženost a tak dále. Ale probíhají jednání se společnostmi, které chtějí Zátopka distribuovat ve světě, takže čekáme na výběr ideálního partnera," řekl producent Kryštof Mucha.

Film s rozpočtem 122 milionů korun je životním příběhem slavného československého atleta Emila Zátopka od jeho skromných začátků přes famózní vítězství na olympiádě až po problematické vztahy s jeho okolím. Do titulní role režisér Ondříček obsadil Václava Neužila. "Jako režisér jsem měl obrovskou výhodu, že jsem věděl, že to v něm je. Navíc jsem měl naprosto špičkový štáb, často jsem nemusel ani nic říkat a oni lépe než já věděli, co mají dělat. To byla obrovská výhoda," řekl Ondříček.

Neužil roli slavného běžce považuje za jednu ze svých zásadních hereckých příležitostí. "Na herectví mě baví možnost totální proměny. Když jsem se seznámil s tímhle filmem, cítil jsem, že není vyhnutí a musím to natočit," prohlásil.

Film Zátopek byl s 13 nominacemi spolu se snímkem Okupace favoritem na hlavní cenu. ČFTA ho ocenila jako nejlepší celovečerní film a Neužil si odnesl také cenu za nejlepší mužský výkon v hlavní roli. Snímek získal také ocenění za režii, scénografii, masky, střih, kameru a zvuk.

Související

Český lev, ilustrační fotografie.

Českého lva za nejlepší film získal favorizovaný Zátopek

Nejúspěšnějším snímkem 29. ročníku výročních filmových cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev se stal film Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Z 13 nominací získal osm cen včetně té za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepšího herce v hlavní mužské roli pro Václava Neužila. Ocenění za celoživotní přínos české kinematografii si ze sobotního slavnostního večera odnesl Ivo Špalj.

Více souvisejících

Český lev film Zátopek David Ondříček (režisér)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy