Co přinesl Netflix v Lednu: Rozčarování, Lupin a Karate Kid

Americká streamovací společnost pomalu ale jistě buduje obsáhlou databázi pořadů a snaží se aspirovat na alternativu televize. Stačí zapnout a jednotlivé díly seriálů se na vás valí samy od sebe. V lednu dorazila slušná dávka zajímavé tvorby, tak se podívejme na to, co stálo za vidění.

Následující výběr rekapituluje nejzajímavější pořady, které byly v uvedeny v lednu na streamovací platformě Netflix a pocházejí z její vlastní produkce.

Filmy Leden 2021

Kanadské drama Střípky ženy (Pieces of a Woman – CAN, 2020) vypráví příběh ženy, která se musí vyrovnat s tragickým domácím porodem, se záplavou emocí i s velkým smutkem. Musí si najít cestu zpět k rodině a svému partnerovi. O snímku se hovoří především v kontextu scény porodu, která je v úvodu filmu. Kritici se převážně shodují na tom, že se jedná o emocionálně velmi vypjatou scénu, která ve snímku nemusela nutně být, ale má tam své jasné opodstatnění – pomáhá divákovi pochopit trauma hlavní hrdinky. Ve snímku se představila výborná Vanessa Kirby, Shia LeBeouf a Ellen Burstyn. Snímek dosahuje průměrného hodnocení okolo 72 %.

Velmi kladného přijetí se dočkalo životopisné historické drama Vykopávky (The Dig – UK, 2021). Film na motivy knihy Johna Prestona, mapuje okolnosti nalezení archeologického naleziště Sutton Hoo, jednoho z nejznámějších pohřebních míst ve Velké Británii. Archeologa Basila Browna (Ralph Fiennes) je najat Edith Pretty (Carey Mulligan), aby prozkoumal mohyly nacházející se na jejím pozemku. Průměrné hodnocení snímku se pohybuje okolo 75 %, velkou devízou však je velmi kladné hodnocení kritiků na serveru RottenTomato.

Do třetice jsme vybrali indický snímek Bílý tygr (White Tiger – IND, 2021). Mladý ambiciózní řidič jedné bohaté indické rodiny se snaží uniknout před chudobou, takže se rozhodne začít podnikat. Tentokrát se nejedná o žádný Bollywood, ale o variaci na téma Milionář z chatrče aneb jak chudák ke štěstí přišel. Snímek nabízí poměrně otevřený pohled na indickou společnost, který otevírá mnoho ran, do nichž se nebojí nasypat špetku soli. Obecně jde o poměrně podařený snímek, jenž je otevřený také divákům se západním kulturním pozadím. Bílý tygr má průměrné hodnocení lehce nad 70 %, takže s ním rozhodně chybu neuděláte.

Seriály Leden 2021

Assane Diop (Omar Sy) je lupič gentleman, který v krimiseriálu Lupin (Lupin – S1, 2021) následuje příkladu geniálního zloděje Arsèna Lupina, jež se snaží pomstít za křivdy způsobené jeho otci. Postavu Lupina stvořil spisovatel Maurice Leblanc v knižní sérii čítající dvacet svazků Neobyčejná dobrodružství Arsèna Lupina. První série mysteriózního kriminálního dramatu má velmi dobré hodnocení okolo 75 %.

Sérii filmů Karate Kid asi není nutné představovat. Seriál Cobra Kai (Cobra Kai – S3, 2021) se po třiceti letech vrací ke dvojici hrdinů původních filmů – Daniel (Ralph Macchio) je bohatý podnikatel, který si žije svůj americký sen, zatímco Johnny (William Zabka) je jen obyčejný údržbář. To se však změní po tom, co se vedle něj nastěhuje Miguel (Xolo Maridueña), na jehož popud Johnny opět otevře své Dojo. Seriál se již od své první řady těší divácké přízni a jeho hodnocení včetně nové třetí série se pohybuje okolo 85 %. Na okraj, William Zabka je Američan s českými kořeny, a dokonce mluví plynně česky. Rovněž napsal scénář krátkometrážního snímku Most, za nějž byl jmenovaný na Oscara.

První série Rozčarování (Disenchantment – S3, 2021) způsobil před pár lety velkou vlnu zájmu, která vyústila ve dvojaké přijetí seriálu od tvůrce Simpsonů a Futuramy Matta Groeninga. Třetí sezóna pokračuje ve sledování patálií princezny Tiabeanie, která je vše jiné, jen ne vzorná následnice trůnu. Spolu s věrným elfem Elfo a osobním démonem Lucim se ve třetí sérii vydávají pryč z rozpadajícího se pohádkového království Dreamland do steampunkem inspirované země Steamland. Třetí řada seriálu si drží hodnocení okolo 70 %, ale i přes povedenou animaci a snahu o vyprávění děje se ji nedaří dosáhnout na osmdesátiprocentní hodnocení předchozích sérii. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Dokumenty Leden 2021

Hned z kraje roku se na streamovací službě objevil Velký průvodce meditací (Headspace Guide to Meditation, (S1, 2021). Animovaná série nenáročnou formou doplněnou příjemnou animací představuje výhody meditace a nabízí přehled základní technik včetně instrukcí. Dokumentární série je určena především pro publikum, které se v tomto tématu neorientuje. Dosavadní skóre dosahuje 90 %.

Dalším dokumentem, který by bylo možné rovněž zařadit do tematického okruhu „ukliď si před vlastním prahem“ je The Minimalists: Méně je teď a tady (The Minimalists: Less Is Now). Dva přátelé, Joshua F. Millburn a Ryan Nicodemus udělali z filosofie minimalismu hnutí, které se šíří napříč celým světem. Dvojice autorů zastává názor, že méně je někdy více a v tomto dokumentárním filmu se divákům snaží ukázat, jak se dá žít s málem. Dokument si sice vysloužil poněkud nelichotivé hodnocení okolo 50 %. Snímku je vytýkána především jeho monotónnost a přílišný důraz na sebestřednou dvojici propagátorů daného životního stylu. Za zhlédnutí stojí spíše pro zajímavost a pro otevření tématu hromadění věcí, což je častým nešvarem současné doby.

Dějiny nadávání (History of Swear Words – S1, 2021) jsou dalším rozporuplným dokumentem. Pro Středoevropana je především náročné uchopit osobnosti americké popkultury, které sdílejí své osobní postřehy a pohledy na dané vulgární výrazy. Nicolas Cage vystupuje ve sérii jako průvodce, který diváka provádí jednotlivými díly, zatímco hlavní slovo mají odborníci a popkulturní postavy. Rozhodně nejzajímavější je pohled odborníků, který přináší poměrně zajímavé informace o vývoji významu jednotlivých vulgárních výrazů. Dějiny nadávání rozhodně nesednou každému, o čemž ostatně svědčí také průměrné hodnocení okolo 60 %. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Související

Více souvisejících

Netflix seriály filmy tv seriály Nicolas Cage seriál Rozčarování Ralph Fiennes (herec)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy