Netflix: Kurt Russell jako Santa a nový Fincher bojující o Oskara

Premiéry 48. a 49. týden. Kurt Russell se opět představí jako Santa Claus v pokračování úspěšné komedie Vánoční kronika. Věhlasný režisér David Fincher natočil ambiciózní opus Mank, který aspiruje na nominaci na ceny akademie. Černobílý snímek o scénáristovi Hermanu J. Mankiewiczovi sleduje scenáristu při dokončování scenáře snímku Občan Kane.

Zatím nevíme, kdy kina otevřou, takže Vám zkusíme nabídnout přehled kinematografického dění na jiných platformách. Do konce roku se budeme věnovat především Netflixu, který v současnosti nabízí zřejmě neprogresivnější katalog. V případě, že bude o tyto výhledy zájem, pokusíme se výhledy rozšířit o další streamovací služby.

48. Týden (23.-29. 11.)

Tomyho zápisník (Notes for My Son) - 24. 11.

Argentinský snímek zobrazující poslední dny ženy s rakovinou v konečném stádiu. Se svým osudem smířená hrdinka se vyrovnává se vzniklou situací a zanechává svému čtyřletému synovi zápisník, jako památku na sebe. V něm se svou emocionální a sarkastickou náturou rozvádí úvahy o životě, smrti i lásce. María sdílí své zážitky také pomocí sociálních sítí a díky jejímu unikátnímu stylu se její příběh stal populární. Snímek je natočen podle skutečných událostí.

Vánoční kronika 2 (The Christmas Chronicles: Part Two) - 25. 11.

Pokračování ztřeštěného dobrodružného příběhu dvou sourozenců, kteří se nešťastnou náhodou seznámili se Santou (Kurt Russell). První díl si před dvěma lety vysloužil poměrně pozitivní přijetí, přestože se jedná o průměrně zpracovaný příběh, jehož divácká úspěšnost vězí zejména ve vánočním pozlátku a v postavě trochu otravného Santy.

Druhý díl se odehrává dva roky po tom, co sourozenci Kate a Teddy zachránili Vánoce. Z Kate je teenager a nechce trávit Vánoce s matkou, jejím novým přítelem a nevlastním bratrem Jackem. Kate se rozhodne utéct, ale zlověstný Belsnickel se pokusí zničit domov Santy Severní Pól a s ním i Vánoce. Kate a Jacka vtáhne magický vír do nových dobrodružství se Santa Clausem.

Na režisérskou stoličku se tentokrát posadil Chris Columbus, který má za sebou slušnou řádku rodinných snímků např. Sám doma, Táta v sukni či první dva díly Harryho Pottera. Po propadáku Percy Jackson: Zloděj blesku se začal více věnovat produkci a koprodukoval také první Vánoční kroniku.

Mosul (Mosul) - 26. 11.

Irácké město Mosul je ovládané krvežíznivými teroristy z frakce ISIS. Elitní policejní útvar z Nineveh zachrání nezkušeného Iráckého policistu Kawa z křížové palby. Záhy se Kawa zapojuje do guerillového útvaru vedeného majorem Jasem, který se vydává infiltrovat nepřátelské území. Jejich cílem je vyčistit město od jednotek ISIS a obnovit pořádek v oblasti.

Snímek již shlédlo několik kritiků, kteří jej hodnotí spíš průměrně. Pro středoevropské publikum bude zejména zajímavý pohled na to, jak vnímali místní události Iráčané, protože Mosul je napsán právě z jejich perspektivy. O scénář i režii se postaral Matthew Michael Carnahan, který napsal filmy jako 21 Bridges, Dark Waters, Deepwater Horizon: Moře v plamenech či Na odstřel.

Dále do knihoven Netflixu zamíří bláznivá akční komedie Johnny English znovu zasahuje (Johnny English Strikes Again, 2018), která doplní trilogii potrhlého britského agenta, španělský psychologický horor Hlasy (Voces, 2020) či italský akční thriller Bestie (La belva, 2020).

49. Týden (30.11.-6.12.)

Marie Antoinetta (Marie Antoinette) - 1. 12.

Životopisné historické drama z roku 2006 od režisérky Sofie Coppoly. Tento snímek jste již možná viděli, ale pokud ne, tak byste jej měli shlédnout. Osobitý snímek zobrazuje život aristokracie za doby francouzského krále Ludvíka XVI., za něhož je Marie provdána. Život královské rodiny a jejího okolí je plný nejrůznějších intrik a skandálů, který se poznamená také na hlavní hrdince, která hledá únik z nepříjemné atmosféry prostřednictvím nejrůznějších výstřelků. V hlavní roli rakouské princezny se představila tehdy ještě mladá Kirsten Dunst.

Svět mimozemšťanů (Alien Worlds) - 2. 12.

Seriál, který kombinuje vědeckofantastický seriál s dokumentem. Autoři vytvořili na základě poznatků o životě na Zemi, jež jsou aplikovány na znalosti o planetách v naší galaxii, vizi života na vzdálených planetách. Jedná se o fikci, která je však podložena zákonitostmi, jež platí pro život, jak jej známe.

Neotřelý seriál dovolí nahlédnout na variace možných životních forem, avšak je nutné jej brát s rezervou. Na druhou stranu, již mnohokrát nás historie přesvědčila o tom, že naše představy o věcech, jež neznáme, mohou být pravdivé.

Mank (Mank) - 4. 12.

Pohled na Hollywood třicátých let minulého století očima sarkastického scénáristy a alkoholika Hermana J. Mankiewicze. Hlavního hrdinu (Gary Oldman) zastřiháváme v období, v němž dokončoval svůj nejslavnější scénář k filmu Občan Kane společně s Orsonem Wellesem.

Scénář životopisného snímku napsal Jack Fincher a o režii se postaral David Fincher. Ano, ten David Fincher, kterého snad není třeba představovat. Snímek je černobílý, což může odradit část současného publika zhýčkaného moderním audiovizuálním pojetím, ale cílem bylo zachytit ducha doby, jež se právy dvoubarevným celuloidem vyznačovala. Mnozí očekávají, že by Mank mohl obdržet také nějaké nominace na ceny Akademie, ovšem nezbývá než si týden počkat.

Dále se během týdne objeví v katalogu koprodukční drama Rodinný film (2015) s Karlem Rodenem, svérázné drama Perníková věž (2002) o jehož režii se postaral Milan Šteindle či československá road movie Staříci (2019) s Jiřím Schmitzerem a Ladislavem Mrkvičkou v hlavních rolích.

Související

Více souvisejících

Netflix filmy seriály tv seriály Gary Oldman (herec) drama žánr: akční thriller komedie české filmy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 37 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy