RECENZE: Temný Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství ukáže lesk i bídu Marvellů

Benedict Cumberbatch se vrací na plátna kin jako nejmocnější kouzelník na světě. Tentokrát se však dostává do křížku s čarodějnicí Elizabeth Olsen, která mu dává pěkně zabrat. Snímek je prvním pokusem Marvellu jít skutečně temnou cestou s hororový nádechem, ale stáje je to především atrakce. Měli byste na ni vyrazit do kina?

Nový snímek studia Marvell navazuje tam, kde skončil poslední Spider-Man. Není tajemstvím, že původně měl jít do kin nejprve Doctor Strange, ale COVID zamíchal s původní chronologií, takže jsme o existenci mnohovesmíru dozvěděli již o něco dříve. Plný průzkum možností stovek paralelních světů se však děje až průvodcem nejpovolanějším.

Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) se tentokrát musí postarat o bezpečí Americy Chavez (Xochitl Gomez), která má neobvyklou schopnost otevírat průchody mezi jednotlivými světy mnohovesmíru. O její schopnosti však ví Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen), která se touží dostat do jiné reality, v níž má děti, zatímco v její vlastní skutečnosti byly pouhou iluzí. Wanda je totiž čarodějnice, jejíž mysl sžírá grimoár plný černé magie, jež z ní postupně učinil Scarlet Witch.

Základní osa budiž načrtnuta, žádné další spoilery nebudou, takže se nemusíte bát, že byste se dozvěděli něco, co nechcete. Již výše řečeného úvodu je zřejmé, že se příběh opírá o klasický MacGuffin. Samotný příběh je totiž velmi banální a je pouze obalený rádoby zábavnou krustou, které je tolik, že se ji daří obratně skrývat jednoduchost hlavní dějové linie.

To by samo o sobě nevadilo, ale snímek, jak je již u Marvellu zvykem, zbytečně uhání kupředu a nedává postavám čas, aby dostatečně prožily všechny klíčové momenty. Místo poctivých hlubokých emocí, které člověka zasáhnou tak divák dostává pouze lehkou spršku tříště, skrze niž proletí, aniž by ji pořádně zaznamenal. Jenže, než dorazí další sprška, tak při vší té rychlosti člověk zase emocionálně vyschne, a tak je to vlastně celý snímek – a najednou je konec.

Finální souboj rozložen do několika přetržitých epizod, mezi nimiž je do jisté míry vakuum, které má snad budovat jakési napětí, ale to se mu příliš nedaří. Jelikož v divákovi nestihnou pocity řádně vyklíčit, nedokáže se náležitě napojit na postavy a vlastně se o ně ani trochu nebojí.

To jsou však zejména scenáristické a dramaturgické problémy. Naopak režisér Sam Raimi ukázal, že blockbustery stále umí a dokáže jim vtisknout určitou specifickou tvář. Kromě Spider-Mana s Tobeyem Maquirem si ve Strangovi zavzpomínal také na své začátky u hororů jako byly snímky Smrtelné zlo (1981, 1987), Armáda temnot (1992) či nedávný seriálový sequel zmíněných filmů Ash vs Evil Dead (2015-2018), v němž se Bruce Campbell vrátil do jedné ze svých ikonických rolí Ashe.

Nový Doctor Strange je tak bezesporu nejtemnější marvellovkou, ale vzhledem k ratingu PG-13 v něm nenajdeme žádné čistokrevně hororové prvky. To však nemění nic na tom, že Raimi dokáže v určitých scénách vybudovat celkem hutnou atmosféru.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství je solidním snímkem, který se snaží zaujmout co nejširší publikum, ale zároveň se opět snaží diverzifikovat a jít trochu jinou cestou než ostatní marvellovky. Vizuálně se opět jedná o precizní dílo, které naplno těží z moderních technologií. Nedočkáme se však proklamované převratnosti. Režisér Sam Raimi je však dostatečně osobitý, takže do snímku dokázal promítnout jistou dávku originality a nových nápadů. Tady však chvála končí, neboť nejbolestivějším místem snímku je scénář, který nedostatečně prokresluje jednotlivé postavy. Zde je patrný jasný ústupek od charakterů a preference zábavnosti atrakcí a akce. Do kina byste tedy vyrazit měli, ale nic jiného, než trochu temnější marvellovku nečekejte, protože dvojka Doctora Strange sdílí většinu silných i slabých stránek současné produkce studia Marvell.

Celkové hodnocení: 70 %

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022)

Hrají: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Xochitl Gomez, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Michael Stuhlbarg, Patrick Stewart, Bruce Campbell, Julian Hilliard, Jett Klyne, Sheila Atim, Topo Wresniwiro, Adam Hugill, Lashana Lynch, Hayley Atwell

Režie: Sam Raimi

Předloha: Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář: Michael Waldron, Jade Halley Bartlett

Kamera: John Mathieson

Hudba: Danny Elfman

USA / 127 min / akční, fantasy, horor

film Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství recenze filmy Kina Marvel Comics Marvel Studios komiksy superhrdinové Falcon (filmová distribuční společnost) Benedict Cumberbatch (herec) Elizabeth Olsen Patrick Stewart (herec) Stan Lee film Doctor Strange

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy