RECENZE: Temný Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství ukáže lesk i bídu Marvellů

Benedict Cumberbatch se vrací na plátna kin jako nejmocnější kouzelník na světě. Tentokrát se však dostává do křížku s čarodějnicí Elizabeth Olsen, která mu dává pěkně zabrat. Snímek je prvním pokusem Marvellu jít skutečně temnou cestou s hororový nádechem, ale stáje je to především atrakce. Měli byste na ni vyrazit do kina?

Nový snímek studia Marvell navazuje tam, kde skončil poslední Spider-Man. Není tajemstvím, že původně měl jít do kin nejprve Doctor Strange, ale COVID zamíchal s původní chronologií, takže jsme o existenci mnohovesmíru dozvěděli již o něco dříve. Plný průzkum možností stovek paralelních světů se však děje až průvodcem nejpovolanějším.

Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) se tentokrát musí postarat o bezpečí Americy Chavez (Xochitl Gomez), která má neobvyklou schopnost otevírat průchody mezi jednotlivými světy mnohovesmíru. O její schopnosti však ví Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen), která se touží dostat do jiné reality, v níž má děti, zatímco v její vlastní skutečnosti byly pouhou iluzí. Wanda je totiž čarodějnice, jejíž mysl sžírá grimoár plný černé magie, jež z ní postupně učinil Scarlet Witch.

Základní osa budiž načrtnuta, žádné další spoilery nebudou, takže se nemusíte bát, že byste se dozvěděli něco, co nechcete. Již výše řečeného úvodu je zřejmé, že se příběh opírá o klasický MacGuffin. Samotný příběh je totiž velmi banální a je pouze obalený rádoby zábavnou krustou, které je tolik, že se ji daří obratně skrývat jednoduchost hlavní dějové linie.

To by samo o sobě nevadilo, ale snímek, jak je již u Marvellu zvykem, zbytečně uhání kupředu a nedává postavám čas, aby dostatečně prožily všechny klíčové momenty. Místo poctivých hlubokých emocí, které člověka zasáhnou tak divák dostává pouze lehkou spršku tříště, skrze niž proletí, aniž by ji pořádně zaznamenal. Jenže, než dorazí další sprška, tak při vší té rychlosti člověk zase emocionálně vyschne, a tak je to vlastně celý snímek – a najednou je konec.

Finální souboj rozložen do několika přetržitých epizod, mezi nimiž je do jisté míry vakuum, které má snad budovat jakési napětí, ale to se mu příliš nedaří. Jelikož v divákovi nestihnou pocity řádně vyklíčit, nedokáže se náležitě napojit na postavy a vlastně se o ně ani trochu nebojí.

To jsou však zejména scenáristické a dramaturgické problémy. Naopak režisér Sam Raimi ukázal, že blockbustery stále umí a dokáže jim vtisknout určitou specifickou tvář. Kromě Spider-Mana s Tobeyem Maquirem si ve Strangovi zavzpomínal také na své začátky u hororů jako byly snímky Smrtelné zlo (1981, 1987), Armáda temnot (1992) či nedávný seriálový sequel zmíněných filmů Ash vs Evil Dead (2015-2018), v němž se Bruce Campbell vrátil do jedné ze svých ikonických rolí Ashe.

Nový Doctor Strange je tak bezesporu nejtemnější marvellovkou, ale vzhledem k ratingu PG-13 v něm nenajdeme žádné čistokrevně hororové prvky. To však nemění nic na tom, že Raimi dokáže v určitých scénách vybudovat celkem hutnou atmosféru.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství je solidním snímkem, který se snaží zaujmout co nejširší publikum, ale zároveň se opět snaží diverzifikovat a jít trochu jinou cestou než ostatní marvellovky. Vizuálně se opět jedná o precizní dílo, které naplno těží z moderních technologií. Nedočkáme se však proklamované převratnosti. Režisér Sam Raimi je však dostatečně osobitý, takže do snímku dokázal promítnout jistou dávku originality a nových nápadů. Tady však chvála končí, neboť nejbolestivějším místem snímku je scénář, který nedostatečně prokresluje jednotlivé postavy. Zde je patrný jasný ústupek od charakterů a preference zábavnosti atrakcí a akce. Do kina byste tedy vyrazit měli, ale nic jiného, než trochu temnější marvellovku nečekejte, protože dvojka Doctora Strange sdílí většinu silných i slabých stránek současné produkce studia Marvell.

Celkové hodnocení: 70 %

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022)

Hrají: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Xochitl Gomez, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Michael Stuhlbarg, Patrick Stewart, Bruce Campbell, Julian Hilliard, Jett Klyne, Sheila Atim, Topo Wresniwiro, Adam Hugill, Lashana Lynch, Hayley Atwell

Režie: Sam Raimi

Předloha: Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář: Michael Waldron, Jade Halley Bartlett

Kamera: John Mathieson

Hudba: Danny Elfman

USA / 127 min / akční, fantasy, horor

film Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství recenze filmy Kina Marvel Comics Marvel Studios komiksy superhrdinové Falcon (filmová distribuční společnost) Benedict Cumberbatch (herec) Elizabeth Olsen Patrick Stewart (herec) Stan Lee film Doctor Strange

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy